Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Afrika’nın İncisi Shea Yağı Nedir? Shea Yağı Nasıl Uygulanır?

Afrika’nın İncisi Shea Yağı Nedir? Shea Yağı Nasıl Uygulanır?

183
0

Afrika’nın İncisi Shea Yağı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Cilt bakım ürünlerine yönelik taleplerimizin arttığı bu dönemde, fabrika ürünlerinin kimyasallarla doldurduğu ürünlerinden kaçıp daha doğal ve hayvanlara zarar vermeyen sağlıklı ürünlere sığınıyoruz. Bunlardan bir tanesi de Shea Butter yağıdır. Kullanımı yaygınlaşan Shea yağı ile ilgili akla gelen birçok soru olabiliyor. Bunlardan bazıları şu şekildedir: Shea yağı sağlıklı mı? , Shea yağı yüze sürülür mü? , Shea yağı kilo aldırır mı? , Shea yağı kokar mı? Shea yağı nelere iyi gelir? Bunların başında gelen sorulardandır. Bu sorulara içeriğimiz de cevap bulabilirsiniz.

Shea Yağı Nedir?

Karite yağı olarak da bilinen Shea yağı Afrika’da yer alan Gambiya , Sudan , Gana ve özellikle de Burkino Faso’da yetişen  kültürde dilek ağacı olarak adlandırılan Shea ağacının fıstık görünümlü meyvesinin soğuk presleme yöntemi ile işlenmesiyle elde edilen koyu beyaz renkli ve katı bir yağdır. A ve E vitamini, nem, Oleik asit, Esansiyel yağ asitleri, Trigliseridler, Omega-6 ve mineral açısından oldukça zengin bir özelliği sahip Shea yağının birçok faydası bulunmaktadır.

Shea Yağı Faydaları Nelerdir?

Şifacılar tarafından uzun zaman önce şifa için kullanılan Shea yağı ayrıca güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildimizi korumamızı sağlar
-Güçlü nemlendirici özelliği sayesinde hassas ciltlerin  kuruyup tahriş olmasına engellemesinin yanı sıra ‘’Anti-Aging’’ özelliği sayesinde cildin yenilenmesine yardımcı olarak sağlayarak cilt bariyerini koruyup cildin hızlanarak yaşlanmasını geciktirici özelliğe sahiptir.
– Cilt üzerine gelen gözenekleri tıkayan havadaki tozun kirli etkilerini antioksidan etkisi sayesinde azaltır.
-Ciltte üretilen kolajen üretimine olumlu katkı sağlayarak vücuttaki kolajen üretiminin artmasına yardımcı olur ve bu sayede ciltte oluşan cilt lekelerini, çatlaklarını ve pürüzlerini temizler.
– Rahatlatıcı etkisi sayesinde Shea yağı egzama ve kaşıntıya iyi gelir.
-Ayak tabanlarında oluşan nasırlara uygulandığında ise nasırlarda gözle görülür yumuşama olduğu gözlemlenebilir.
– Saç derisine uygulandığında saç köklerini besleyip hızlı büyümesine, kepek oluşumunu engellemesini ve saç tellerinin canlı görünmesini sağlar.
-Yüz bölgesine de uygulanabilen Shea yağı dudak nemlendiricisi olarak kullanılmasının yanında göz altında oluşan ince çizgilerin giderilmesine yardımcı olur.
-Selülit giderici özelliğe sahip olduğundan düzenli olarak kullanıldığında bacak ve kalça bölgesinde oluşan selülitlerin azalmasına yardımcı olur.
-Soğuk algınlığı sonrasında oluşan burun tıkanıklığını ve sinüslerde oluşan tıkanıklıkları hafifletir.
-Özellikle yaz aylarında böcek ısırmaları sonucunda oluşan kaşıntıyı ve acıyı hafifletip cilt tahrişlerini engeller.
-Doğum sonrasında oluşan çatlak ve Doğum sonrası izlerini hızlıca giderir.

Shea Yağı Zaraları Nelerdir?

Shea Yağı’nın bilinen bir yan etkisi ya da vücuda zarar verici etkisi yoktur ama kullanılan her üründe olduğu gibi fazla şekilde kullanılmasından dolayı cilt için aşırı yağlanma yapar.

Shea Yağı Nasıl Uygulanır?

Shea yağını evlerde kullandığınız ürünlerle birleştirerek farklı karışımlar elde edebilirsiniz. Bunlar saç ve yüz bakım maskesi, dudak kremi, nemlendirici vücut losyonu, çatlak önleyici vücut ve el kremi ve daha birçok farklı ürünü birleştirerek kendinize özel krem ve losyonlar oluşturabilirsiniz.

El ve Vücut Çatlaklarını Önleyici Nemlendirici Krem

6 adet E vitamini kapsülündeki yağı bir kase içine alıp, içine 2 yemek kakao yağı ve 2 kaşık Shea yağını ekleyerek karıştırın. Karışımız oluştuktan sonra günlük bel, basen,el ve çatlayan diğer bölgelere sürebilirsiniz.