Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Birçoğumuzun Korkulu Rüyası: Ciltte Renk Eşitsizliği

Birçoğumuzun Korkulu Rüyası: Ciltte Renk Eşitsizliği

144
0
cilt_tonu_esitsizligi_nedir?

Bir bebeğin cildine bakarken saf, doğal, pürüzsüz olmasından etkilenerek, bizim de bebek iken sahip olduğumuz fakat zamanla sebum ve melanin hormonunun dengesizliğini nedeninden dolayı kaybettiğimiz o cilt tipinin hayalini kuruyoruz. Bugün ki konumuzda melanin hormonunun etkisi sonucunda oluşan ciltteki renk eşitsizliği konusunu ele alıyoruz. Ciltteki renk eşitsizliği nedir? Ciltteki renk eşitsizliğine ne iyi gelir? Gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz iyi okumalar!

Ciltteki Renk Eşitsizliği Nedir?

Latince’de dyschromia (diskromi) olarak bilinen cilt tonu eşitsizliği hastalığı, deri üzerinde meydana gelen ağrı, kaşıntı, acı hissi vermeyen kalıcı veya geçici renk değişimler sonucunda oluşan bir cilt rahatsızlığıdır. Bu cilt rahatsızlığının olumsuz etkileri bakımından kişileri en çok psikolojik olarak zarar verir. Ciltteki renk eşitsizliğinin görülebilecek türleri ise kırmızımsı, soluk-grimsi, sarımsıdır.

Ciltteki Renk Eşitsizliği Neden Olur?

cilt_tonu_esitsizligi_nedir?

Cilt derisinin üzerinde görülen eşitsizliğin nedenleri arasında yer alan nedenler şu şekildedir;

 • Güneşin UV ışınlarına fazla şekilde maruz kalmak,
 • Yaşanılan stres düzeyinin artması,
 • Ergenlik döneminde oluşan akne veya sivilcelerin patlatılması sonucunda kontrol edilememesi,
 • Cilt tiplerine uygun olmayan şekilde yanlış bakım uygulanması,
 • Menopoz,
 • Sedef gibi cilt hastalıklar,
 • Yaşın ilerlemesi
 • Hormonal bozukların neden olduğu melazma,
 • Aşırı sigara ve alkol tüketimi,
 • Vücudun ihtiyacı olan su tüketiminin karşılanmaması,
 • Karma cilt yapısına sahip olunması,
 • Cilt gözeneklerinin nefes alacak şekilde kir ve yağdan dolayı kapanması,
 • Deri üzerinde oluşan sivilce, akne ve skarların neden olduğu hiperpigmentasyondur.

Ciltteki Renk Eşitsizliği Nasıl Giderilir?

Cilt tipinize göre kullanacağınız nemlendirici bakım kremlerinin yanı sıra, lazer yöntemi kullanılarak da cilt üzerinde oluşan ve uzun süre gitmeyen lekelerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca cilt üzerinde oluşan renk eşitsizliğini makyaj yaparak kapatmanızın sonucunda gözeneklerin kendiliğinden iyileşme sürecini engellemiş olursunuz. Yaptığınız bu engelleme sonucunda renk eşitsizliğin kalıcı hale getirebilirsiniz.

Ciltteki Renk Eşitsizliği İçin Doğal Yöntemler

Dermatolog tarafından sizler için önerilen tedavinin yanında evde doğal ürünler ile,  ciltteki renk eşitsizliği probleminizin hızlıca geçirebilirsiniz.

Limon Maskesi

cilt_tonu_esitsizligi_nedir?

Asit oranı yüksek olması sayesinde, ciltte oluşan ölü derilerden arındırıp temizleme özelliği için kullanılan limon ciltte oluşan renk eşitsizliğinde de kullanılabilir. Uygulama olarak iki aşamadan oluşan bu formülde, ilk aşaması olarak sıkılan limon suyunun temiz bez yardımıyla yüz  temizleme işleminin ardından, ikinci işlem olarak da soyulan limon kabuğunun iç kısmını renk eşitsizliği olan bölge üzerinde tutma işlemi uygulanır. Limon kabuğunun iç kısmını renk eşitsizliği olan bölgede 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulama işlemi yapılır.

Gül Suyu Maskesi

cilt_tonu_esitsizligi_nedir?

Cilt üzerinde yatıştırıcı, renk açıcı özelliği ile ön plana çıkan gül suyu, cilt üzerinde oluşan renk eşitsizliği yaşanılan bölgeye parlaklık ve canlılık verdiği için bu rahatsızlığı yaşayanlar tarafından çokça tercih edilen bir üründür. Kullanım şekli olarak da birkaç damla gül suyunu, pamuk üzerine damlatıldıktan sonra masaj uygulanarak üzerinden geçilir. Bu işlemi gün içerisinde renk eşitsizliği sorunu olan bölgeye birkaç defa uygulayabilirsiniz. Gül suyu doğal bir yapıya sahip olduğu için durulama işlemine ihtiyaç duymaz.

Kil Maskesi

cilt_tonu_esitsizligi_nedir?

Cildin canlanması, parlaması ve sağlıklı görünmesi amacıyla kullanılan kil maskesini, cilt renk eşitsizliği olan bölgeler içinde kullanabilirsiniz.

Bal Yoğurt Maskesi

cilt_esitsizligi_nedir?

Bal ve yoğurt içerisindeki asit, vitamin ve minerallerinde etkisiyle cilt üzerinde oluşan ölü derilerden arındırılması, cildin derinlemesine temizleyerek cildin daha esnek ve canlı görünmesini sağlar ayrıca cildin renk eşitsizliğinin giderilmesinde yardımcı olur. Uygulanışı kolay olan bu kür için iki yemek kaşığı yoğurt içerisine 1 yemek kaşığı bal, etkisini artırmak isterseniz bir yemek kaşığı karbonat ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Hazırlanan bu kür renk eşitsizliği olan bölge üzerinde eşit dağılacak şekilde uygulandıktan sonra, 10 dakika beklenilir. Bekleme işlemi tamamlandıktan sonra ılık su yardımıyla durulama yapılır. Bu işlemin düzenli şekilde uygulandıktan sonra cildinizin daha yumuşak ve pürüzsüz olduğunu göreceksiniz.

Patates Maskesi

cilt_esitsizligi_nedir?

Vitamin, mineral, antibakteriyel  ve cilt tonu renk dengelemesi özelliklerine sahip patates, cilt tonu eşitsizliği yaşayan kişiler tarafından kullanılan bir üründür. İki farklı uygulama şekli vardır. Birinci uygulanma şekli, bölünen patatesleri renk eşitsizliği olan bölgeye uygulama, ikinci uygulanma şekli ise suyu çıkarılan patateslerin temiz bir bez veya pamuk yardımıyla renk eşitsizliği olan bölgeye masaj yapılarak uygulanmasıdır.

Elma Maskesi

cilt_esitsizligi_nedir?

Sebum hormonunun salgıladığı yağın dengelemesi, cildi beyazlatması, cilt üzerinde oluşan kir veya ölü derinin giderilmesi gibi pek çok özelliği bulunan elma, renk eşitsizliği rahatsızlığı yaşayanlar tarafından çokça tercih edilen bir üründür. Uygulanışı, suyu çıkarılan elmanın içine süt ve bal eklenir. Hazırlanan bu kür, renk eşitsizliği bulunan bölgeye yavaş hareketlerle masaj yaparak uygulanır. Uygulama işleminin ardından 15 dakika bekletilip, ılık su ile durulama işlemi uygulanır. Dermatolog doktorun sizin için önerdiği tedavinin yanında doğal yöntemleri düzenli uygulayarak cilt üzerinde oluşan rahatsızlığınızın azaldığını göreceksiniz. Sağlıklı günler dileriz.