Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Cildimiz Neden Alerjik Reaksiyon Gösterir?

Cildimiz Neden Alerjik Reaksiyon Gösterir?

130
0
alerji_nedir?

Cilt Alerjisi Nedir?

Bağışıklık sistemimizin, vücudumuz içerisine aldığımız veya vücudumuza temas ettirdiğimiz ürünlerden bazılarına karşı cilt üzerinde kaşıntı, kızarıklık, kabuklanma, şişlik, kabarıklar olarak gösterebildiği alerjik tepkilere cilt alerjisi denir. Cilt alerjisine neden olan herhangi bir ürünün, her insanda aynı tepkiyi vermeme nedeni ise kişinin genetik olarak aldığı mirastan kaynaklıdır.

Cilt Alerji Nedenleri?

Günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıklardan birisi olan cilt alerjisi, alerjinin boyutuna göre bizleri hastanelere düşürüp sosyal ve iş hayatımızdan uzaklaştırabilme özelliği olan ciddi bir rahatsızlıktır. Cilt alerjisi belirtilerini gördüğünüz zaman vakit kaybetmeksizin uzman bir doktora başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Cilt Alerjileri Nelerdir?

Cilt alerjisinin yaygın nedenleri arasında egzama, sedef gibi cilt hastalıkları, stres, kullanılan ilaçlar, böcek ısırıkları, mevsimsel geçiş dönemleri, polen, toz, enfeksiyon, kimyasal temizlik ürünleri, gıda ürünleri bulunmaktadır.

Cilt Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

cilt_alerjisi

Bağışıklık sistemimiz dış veya iç kaynaklı sorunları kontrol edememesi sonucunda, ben sorun yaşıyorum, tedaviye ihtiyacım var mesajını vermek ve bizim sorunun varlığını görüp tedavi ihtiyacını karşılamamız için cilt üzerinde belirtiler verir. Alerji olduğumuzu anlayabileceğimiz belirtiler ise, burnun tıkanması, gözlerde, burunda, ciltte kaşıntı, sık sık öksürme, gözlerde sişkinlik, kızarıklık, dilde şişkinlik, nefes darlığı yaşama, cilt üzerinde kabarıklıklar, derinin pul pul dökülmesi, damakta kaşıntı ve yüzün şişmesi bulunmaktadır. Alerji belirtilere bağlı olarak deride renk değişimleri de meydana gelebilir.

Neye Karşı Alerjim Olduğunu Nasıl Anlarım?

Cilt alerjisinde yaygın olarak görülen alerjenlerin kullanılıp cilt reaksiyonun ölçüldüğü prick ve kan testinde, IgE antikorunun kandaki değerine bakılarak bağışıklık sistemimizin nelere karşı alerjik reaksiyon gösterdiğini öğrenebilirsiniz.

Cilt Alerjisine İyi Gelen Doğal Yöntemler

Cilt alerjisi yaşadığınız dönemlerde uzman bir dermatolog tarafından aldığınız tedaviye ek olarak evlerimizde veya kolayca ulaşabilme imkanı bulunan, maden suyu, limon, aloe vera, karanfil yağı, kırlangıç otu, papatya, hindistan cevizi yağı, yulaf ezmesi, avokado, soya fasulyesi, maydanoz, ısırgan otu, soğan yeşil çay, ürünlerini kullanarak kaşıntı hissi sonucu oluşabilecek yaraları engellemiş de olursunuz.

Maden Suyu

maden_suyu

Kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum florür bakımından zengin içeriğe sahip olan maden suyu, alerji sonucunda cildinizde oluşan kaşıntıyı da kısa sürede dindirebileceğinizi biliyor muydunuz? Temiz bir bez veya pamuk yardımıyla maden suyunu kaşıntı olan bölgeye masaj uygulayarak uygulayabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

D vitamini, magnezyum, potasyum, B vitamini, karbonhidrat bakımından zengin içeriğe sahip olan yulaf ezmesi, metabolizmanın düzenli çalışmasına yardımcı olarak vücudun alerjik tepkilerini azaltıp, oluşumunu durdurma özelliğine sahiptir.

Aloe Vera

Aloe_vera

Yıpranmış ve ölü deri hücrelerini temizleyip, cildi onarıp yenileyen  Aloe Vera, alerji sonrasında yaşanan kaşıntı ve kızarıklıkları da gidermede önemli rol oynamaktadır. Aloe Vera’yı kaşıntı ve kızarıklık yaşadığınız bölge içine sindirerek uygulayabilirsiniz. Düzenli uyguladıktan sonra bölge üzerinde yaşanılan sorunun çözüldüğünü farkedeceksiniz.

Isırgan Otu

isirgan_otu

Özellikle ilkbahar mevsiminde doğanın kendisini yenileme döneminde salgıladığı polenler nedeniyle alerji sorunları yaşayabildiğimiz bahar alerjisi hastalığına yakalanıyoruz. Isırgan otu polen nedeniyle yaşadığımız alerji sorununa bir çözüm olarak karşımızda duruyor. Isırgan otundan hazırlayacağınız çay ile alerjiye bağlı kaşıntı sorunundan kurtulabilirsiniz.

Soğan

sogan

Alerji sonrasında bağışıklık sisteminin verdiği tepki olarak kimyasal histamin üretimine karşı etkili olan flavonidin içeriğine sahip soğan, histamin salgılamasını bloke ederek cilt üzerinde oluşabilecek hasarları önlemeye yardımcı olur.