Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Cildimizde Sivilce Neden Çıkar?

Cildimizde Sivilce Neden Çıkar?

97
0
cenede_sivilce_neden_cikar?

Hem güzelliğimizi yansıttığımız hem de insanlarla iletişim kurarken kullandığımız yüzümüz bizler için çok değerlidir. Bu yüzden ergenlik döneminde çoğumuz, yüzümüzde çıkan sivilce ve aknelerin tedavisi için doktorlara gidip tedavi sürecinden geçtik. Bazen bu tedaviler sonuç verse de bazı zamanlar ise sonuç vermemektedir. Gelişmeye devam ettiğimiz için yüzümüzde sivilceler çıkmaya devam eder. Şanslıysak çıkan bu sivilceler birkaç gün içinde kendi kendisine sönerek, kaybolur. Çene bölgesinde çıkan içi iltihap dolu irinli sivilceler, yüzümüzün estetiğini ve güzelliğini bozduğu için daha fazla rahatsız eder. Bugün ki yazımızda çene bölgesinde çıkan sivilceleri ele alacağız.

Çenede Bölgesinde Sivilce Neden Çıkar?

Yüzde ilk dikkat çekilen bölge olan çene bölgesinde çıkan sivilceler, yüz bölgesinde çıkan diğer sivilcelere göre daha fazla rahatsız edici oluyor. Çene bölgesi yağlanmaya en müsait bölgelerden birisidir. Sebum hormonunun fazla yağ üretmesi, siyah nokta, hormonsal değişimlerin etkisiyle çıkabilecek olan sivilcelerin başlıca nedenleri şunlardır;

 • Hormonal faktörler
 • Sebum üretiminde anormallikler,
 • Cildin iyi  şekilde temizlenmemesi,
 • Hormonal anormallikler,
 • Yüz maskesi kullanımı,
 • Adet döngüsü,
 • Cilt tipine uygun olmayan yanlış cilt bakım rutini
 • Stres, depresyon,
 • Genetik,
 • Yetersiz şekilde uyumak,
 • Akciğer yağlanması,
 • Hava kirliliği,
 • Dengesiz şekilde beslenmedir.

Çenede Çıkan Sivilce Türleri

Çene bölgesinde çıkan sivilceler farklı türlerde görülebilir. Yaygın olarak çenede çıkan sivilce türleri şu şekildedir;

Siyah Noktalarsiyah_nokta_nedir?

 

Çene bölgesindeki gözeneklerin ölü deri ve yağ nedeniyle tıkanması sonucunda meydana gelir. Gözeneklerin tıkanmasının ardından gözeneklerde genişleyerek belirgin hale geliyor. Siyah olarak meydana gelen bu sivilce türü, hava ile temas etmesinin ardından koyulaşır.

Püstüller

püstül_sivilce_nedir?

İçerisinde iltihap olan sarı sivilcelerden oluşan püstüller, yağ ve ölü hücrelerin bakterilerin birleşmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu yüzden yeniden çıkma eğilimi gösterir.

Kistik Sivilceler

kistik_akne_nedir?

Derinin altında genellikle ortaya çıkan kistik sivilceler, acı veren kırmızı renkli yumru olarak meydana gelir. Çene bölgesinde gözeneklerin tıkanmasına, enfeksiyon ve iltihaplanmaya yol açabilir. En korkulan sivilce türüdür.

Nodüller

Nödül_akne_nedir?

Cilt altında veya üzerinde büyük ve iltihaplı olarak ortaya çıkabilen nodüller, apse yapabilir, patlayabilir veya iz bırakabilir. Normal sivilcelere göre daha katı olması, içerisinde fazlaca iltihap bulunmaması, kiste benzemesine neden oluyor.

Papüller

papüller_akne_nedir?

Çenede küçük kızarıklıklar veya küçük şişlikler olarak meydana gelen papüller, içerisinde görünür şekilde sıvı içermez.

Adet Döneminde Çene Bölgesinde İrinli Sivilce Neden Çıkar?

Adet dönemi yaşayan kadınlarda testosteron hormonu seviyesi normalden daha fazla salgılanmaktadır. Testosteron hormonu salgılanması, yağ bezelerini aktif hale getirip, sebum yağlarında artışa neden oluyor. Sebum yağının artması cilt ve çenede hormonal kistik akne ve  sivilcelere neden olabiliyor.

Çene Bölgesinde Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Sadece çene bölgesinde sivilce çıkıyorsa öncelikli olarak uzman doktordan randevu alınıp, sivilcenin altında yatan hastalığın tespit edilip tedavisi yapılmalıdır. Doktor tarafından verilen reçeteli ilaçların yanı sıra yaşamınızda yapacağınız basit değişikliklerle sivilceleri azaltabilirsiniz. Örneğin, düzenli olarak yüzünüzü yıkamak, şeker, süt, asitli içeceklerin tüketimini azaltmak, yastık kılıfını değiştirmek, stresten uzak durmak, beslenmeye dikkat etmek çene bölgesinde oluşan sivilcelerin geçmesinde etkili olacaktır.

Çene Bölgesinde Çıkan Sivilceler İçin Doğal Çözümler

Doktor kontrolünde başladığınız tedaviye yardımcı olabilmek için organik ürünlerle evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler kullanabilirsiniz.

Aspirin

asprin_ne_icin_kullanilir?

İçeriğinde bulunan salisilik asit özelliğiyle aspirin, sivilcenin içindeki iltihabı azaltıp, kurutmasına yardımcı olur. Evde olan 3 aspirini ezip, içine bir miktar su karıştırıp, krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız kremi çene bölgesinde olan sivilcelerin üzerine sürebilirsiniz. 10 dakika beklettikten sonra  su ile durulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda sivilcelerin yok olduğunun farkına varacaksınız.

Çay Ağacı Yağı

cay_agaci_yagi_faydalari

Antiseptik özelliği bulunan çay ağacı yağı, ciltte bulunan gözenekleri kirlerinden temizler. Ayrıca çay ağacı yağı sivilceye neden olan bakterilerin öldürülmesinde yardımcı olur. Çay ağacı yağını uyguladığınız zaman ciltte kuruluğa ve tahrişe neden oluyorsa, su ile seyredebilirsiniz. 1 çay kaşığı Aloe Vera içine bir damla çay ağacı yağını ekleyip karıştırın. Ardından çene bölgesinde olan sivilcelere uygulayabilirsiniz. Uygulama işlemi bittikten 10 dakika sonra da ılık su yardımıyla durulayabilirsiniz.

Diş Macunu

dis_macunu_neden_kullanilir?

Diş sağlığımızı korumak için kullandığımız diş macununun, çene bölgesindeki sivilcelere de iyi geldiğini biliyor muydunuz? Evde sivilcelere karşı yapacağınız diş macunu uygulaması ile sivilcenin şişliğini azaltıp, kurutabilirsiniz. Bir miktar diş macununu çene bölgesinde yer alan sivilcelere uyguluyorsunuz. Sabah uyanınca yüzünüzü yıkayabilirsiniz, eğer cildiniz hassas ise 7 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Sarımsak

sarimsagin_faydalari

Antibakteriyel özelliği bulunan sarımsak, çene bölgesinde oluşan sivilcelerin giderilmesinde yardımcı olmaktadır. 1 diş sarımsağı rendeleyip, çene bölgesinde sivilce olan bölgeye masaj yaparak sürün. 10 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Düzenli sarımsak kullanımından sonra çene bölgesindeki sivilcelerin gözle görülür şekilde azaldığını fark edeceksiniz.