Cildimiz, bizim en önemli hazinemizdir. Bu hazineyi en iyi şekilde korumak için türlü, türlü bakımlar yaparız. Bu bakımlar kimi zaman iyi gelse de kimi zaman pek sonuç alamayız. Bu noktada sizler için çokça faydalanacağınız bir içerik hazırladık. Bu içeriğimiz de bebek gibi bir cilde sahip olmanızı sağlayacak 7 mucizevi öneriyi sizler için hazırladık İyi okumalar!

1-) Su İçmeyi Alışkanlık Haline Getirin

neden_su_icmeliyiz?

Vücudumuz gün içinde kalori yaktığı için su kaybeder. Su kaybeden cildimiz kurumaya başlar. Kuruyan cilt dışardan gelebilecek tehlikelere karşı daha savunmasız hale gelir. Bu sebepten dolayı, cildimizi savunmasız bırakmamak için günlük en az 8 bardak su içmemiz gerekiyor. Yeterli miktarda su içildiği taktirde cildiniz daha genç, parlak ve pürüzsüz görünecektir.

2-) Mevsim Geçişlerinde Güneşe Karşı Dikkatli Olun

 günese_cikarken_nelere_dikkat_edilmel?

Mevsim geçişlerinde cildimiz bu değişime ayak uydururken  zorluklar yaşamaktadır. Özellikle ilkbahar mevsiminden, yaz mevsimine geçerken güneşe fazlaca maruz kalırız. Güneşin cildimiz üzerinde olumlu faydaları olduğu kadar olumsuz yan etkileri de bulunmaktadır. Güneşin zararlı UVA/UVB ışınlarından kaynaklı olumsuz etkilerin ilk görüldüğü yerlerden birisi de cildimiz ve gözlerimizdir. Güneşin zararlı ışınları, yüz ve göz bölgesinde melanin pigmenti birikilmesine neden olarak çil oluşturabilir. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce, güneşin zararlı ışınlarına karşı cilt savunması için cilt tipinize uygun güneş kremi kullanmanızda fayda vardır.

3-) Banyo İçin Kullandığınız Suya Dikkat Edin

banyo_yapmak

Cilt sağlığı açısında pek önemsemediğimiz bir konu gibi gözükse de oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Su sıcaklığı doğru ayarlanmadığı taktirde yanlış kullanımı sonucunda ciltte olumsuz sonuçlar meydana getirebilir. Örneğin çok sıcak suyla yapılan banyo, derinin üstünde bulunan yağ tabakasını yok ederek, ciltte kuruluğuna neden olabilir. Bu yüzden banyo yapma amacıyla kullanacağınız suyun derecesini vücudunuza zarar gelmeyecek şekilde ayarlamanızda oldukça faydalar vardır. Banyodan çıktıktan sonra cilt tipine uygun ürünler  ile bakım yapmanız cilt sağlığınızı korumanızı sağlar.

4-) Uykunuzu İhmal Etmeyin

uyku_neden_önemlidir?

Günlük yaşantımız yüksek tempo ile geçirdiğimizden dolayı, akşam eve dönünce çok fazla yorulmuş olabiliriz. Bu yorgunluğu üzerimizden atıp, iyi bir uyku çekmek isteriz. Fakat bu çoğu zaman imkânsız oluyor. Uykusuzluktan kaynaklı olarak kortizon seviyesi olduğundan fazla yükseliyor. Bu durum cildimizi genç gösteren kolajen proteininin yıkımına neden olup, ciltte ince çizgiler ve kırışıkların oluşturuyor. Cildinizin daha genç gözükmesinin en kısa yollarından birisi bu yüzden uykudur. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki en iyi uyku vakti 22.00-03.00 arasında oluyor. Bu saatlerde uyumaya dikkat ederek, cilt savunmanızı güçlendirebilirsiniz.

5-) Cilt Tipinize Uygun Ürünler Seçin

 cilt_nasil_temizlenir

Cildimizi korumak için bakım yapıyoruz. Bunu yaparken de bazen cilt tipimizi araştırmadan, güzel gelen ürünü alıp kullanmaya başlıyoruz. Peki ya bu ürün cilt tipimize uygun değilse ne olur? Örneğin yağlı bir cilt tipine sahipsiniz ve kuru cilt tipine uygun üretilmiş içeriği yağ bakımından zengin nemlendirici krem alıp, kullanmaya başladınız. Kullanmanın sonucunda yağlı olan cilt tipiniz, daha fazla yağlanarak cildinizin dengesini bozar. Bunları yaşamamak için cilt tipiniz ile alakalı dermatologlardan bilgi alıp, buna uygun şekilde üretilmiş nemlendirici krem, serum, yüz maskesi, jel vb. ürünleri kullanabilirsiniz. Doğru şekilde uygulanan cilt bakım ürünleri cildinize fayda sağlamaktadır.

6-) Beslenmenize Dikkat Edin

saglikli_beslenme_nasil_olmali?

Beslenme konusu, cilt  için hem etkili hem de zararlı olabilir. Nasıl beslendiğimiz aslında burada önemli konudur. Vücudumuz ve cildimiz gün içinde vitamin, mineral, protein, yağ vb. ürünlere ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı karşılarken dengesiz şekilde beslenmek hem vücut hem de cilt sağlığımız için olumsuz sonuçlar doğurur. Olumsuz sonuçlardan etkilenmemek için her şeyden yeterli miktarda yiyerek cilt sağlığınıza dikkat edebilirsiniz.

7-) Cildinizi Temizleyin

cilt_temizligi_nasil_olmali?

Cilt sağlığını korumak için yapacağımız etkili işlemlerden birisi de cilt temizliğidir. Gün içinde özellikle yüzümüz toz ve kirlerden oldukça etkilenmektedir. Cilt sağlığımızı korumak ve cildimizin taze, parlak, pürüzsüz görünmesi için cilt temizliğimize dikkat etmeliyiz. Cilt temizliği yaparken oldukça aksatılan nokta makyaj temizliğidir. Makyaj, cilt gözeneklerini kapattığı için gün içinde nefes alma konusunda zorluklar yaşıyor. Günlük makyaj temizliği yaparak gözeneklerimizi temizleyerek daha sağlıklı parlak ve genç bir cilt görünümüne kavuşabiliriz.