Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Cilt Temizliği İçin Bakım Rehberi; Tonikler

Cilt Temizliği İçin Bakım Rehberi; Tonikler

137
0

Tonikler, günlük bakım rutinlerimizin vazgeçilmez birer parçası haline gelen tonik, doğru ve düzenli kullanıldığı taktir de harikalar yaratabiliyor. Cildinizin ışıl ışıl parlamasını ve kadife yumuşaklığında olması için, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa  tonik kullanmak yeterli olacaktır. Toniğin içindeki mineraller sayesinde, cildi temizleyip, yumuşak olmasını sağlarken aynı zamanda cildi beslemektedir. Bu denli harikalar yaratan cilt ürünü hakkında daha fazla bilgi edinip, nasıl daha fazla verim elde edebiliriz?  Diye merak ediyorsanız Cilt Temizliği İçin Bakım Rehberi; Tonikler yazımızı sizler için derledik. İyi okumalar ve sağlıklı haftalar dileriz.

Tonik Nedir?

Cilt temizliğinin en önemli parçalarından biri olan tonik, yüzünüzü makyaj ve kirden arındırmak için muhteşem bir savaşçıdır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra yüzünüz arta kalan kir ve makyaj kalıntılarını yok eden tonik, içeriğindeki mineraller sayesinde cildin çabuk ve hızlı emmesini sağlayarak, yağlı ve yapış yapışlık hissi bırakmaz.

Tonik seçerken en önemli nokta, cilt özelliğinize göre seçim yapılmasıdır. Aksi halde cildinizde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Örneğin, cildiniz kuru ise yağlı ciltler için olan tonikleri alıp kullanmamalıyız. Aksi halde cildimiz daha fazla kurumaya maruz kalabilir. Bu sebepten dolayı cildi iyi analiz ederek, kullanacağımız toniğe öyle karar vermeliyiz.

Tonik Ne İşe Yarar?

Toniğin, ciltler ve saçlar olmak üzere birçok kullanım alanı mevcuttur. Bu kullanım alanlarına göre çeşitli tonik seçeneği mevcuttur. Örneğin sıkılaştırıcı tonikler, nemlendirici tonikler ve sıkılaştırıcı tonikler bunlardan birkaçıdır. Onlarca çeşidi bulunan tonikler genel olarak;

  • Ciltte oluşan yağı ve kiri temizler.
  • Dengeli bir cilt oluşturarak, cildi onarıp tüm cilt problemlerinin iyileşmesine yardımcı olur.
  • Ciltteki Ph seviyesini dengeleyerek, ciltte asla tahriş ve kuruma gibi nedenlere sebep olmaz.
  • Cilt tarafından daha iyi emilim yapılmasını sağlar.

Tonik Nasıl Kullanılır?

Cilt toniğini kullanmak oldukça basittir. İlk olarak cildinizi, cilt tipinize en uygun olan cilt temizleyici ile güzelce temizleyin. Ardından bir pamuğa cilt tipinize uygun toniği damlatarak, T bölgenizden başlayarak temizlemeye başlayın. Cildi temizlerken göz çevrenize dikkat edin. Çünkü göz çevresi vücudun en hassas bölgesidir. Toniğin içeriğindeki alkol oranı yüksek olduğundan dolayı gözlerinizi yakabilir veya zarar verebilir. Yüzünüzü tonikle temizledikten sonra yeni bir pamuğa tonik damlatıp boyun çevrenizi de temizleyerek ileride oluşabilecek çizgi ve sarkmaların önüne geçebilirsiniz.

Toniğin Faydaları

Toniğin cilde birçok faydası bulunmaktadır. Bunların başında cildin yağlanma sorununun önüne geçmesi gelmektedir. Çünkü tonikler sadece cildi temizlemekle kalmaz, aynı zamanda cildi besleyip aydınlatmaktadır. Toniğin diğer faydalarına gelecek olursak;

  • Stres, yoğun makyaj vb. nedenlerden dolayı oluşan gözenekleri sıkılaştırır.
  • Aşırı yağlı ve ağır makyajlardan dolayı oluşan sivilce ve siyah nokta oluşumunun önüne geçer.
  • İçeriğindeki alkol nedeniyle cildin Ph dengesini düzenleyerek korur.
  • Yağlı veya karma ciltlerde oluşan T bölgesindeki parlamaların önüne geçer.
  • Makyajdan önce kullanılan krem ve nemlendiricilerin etkisini arttırarak daha kalıcı olmasını sağlar.
  • İçeriğindeki cilt yenileyici moleküller sayesinde, cildi yenileyerek gençleştirir.

Tonik Çeşitleri

Tonik çeşitleri kullanım alanına göre ikiye ayrılmaktadır. Bunlar saç tonikleri ve yüz tonikleridir. Saç tonikleri sadece saç için kullanılmakta olup saça doğal bir hacim ve parlaklık vermektedir. Yüz tonikleri ise, saç tonikleri gibi sadece yüz için kullanılmakta olup, yüzü derinlemesine temizlerken yumuşak kadifemsi bir görüntü vermektedir. Bu iki türü de kullanırken size en uygun olanını doğru bir şekilde seçin.

Yüz Toniği Nedir?

Yüz tonikleri, birçok faydası bulunan sıvı formunda olan bir bakım ürünüdür. Bu bakım ürünü; cildi temizlerken aynı zamanda da cildi canlandırıp, arındırmaktadır. Cilde doğal bir parlaklık veren  Yüz tonikleri cildinize uygun şekilde seçilmelidir. Böylelikle cilt toniklerinden maksimum faydayı elde edebilirsiniz.

Yüz Toniği Çeşitleri

Canlandırıcı

Canlandırıcı tonikler gün içinde cildinizde oluşan yorgunluğu yok ederek daha canlı, renkli ve dinamik bir cilt yapınızın oluşmasını sağlar.

Yatıştırıcı

Yatıştırıcı tonikler ciltte oluşan kızarıklıkları ve küçük kaşıntılı sivilcelerin oluşumunu engelleyerek cildin daha duru bir güzelliğe sahip olmasını sağlar.

Arındırıcı

Ciltte oluşan yağı ve kirden arındırarak cildi derinlemesine temizler. Böylelikle cilt temizlenirken aynı zamanda kadifemsi bir görüntü de elde edilmiş olur.

Siyah Nokta Karşıtı

Bir çoğumuzun ortak sorunlarından olan siyah nokta, çoğu zaman sinir bozucu oluyorlar. Bu sebepten dolayı siyah nokta karşıtı tonikler kullanmak cildin siyah noktalardan arınmasını sağlar.

Akne Karşıtı

Stres, yanlış beslenme ve alerjik sebeplerden dolayı oluşan akneler, çoğu kadının ortak dertleri arasında yer almaktadır. Akneleri geçirmek ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için akne karşıtı tonikler kullanılmalıdır.