Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Cilt Tipinize Uygun Güneş Kremini Sizler İçin Açıklıyoruz

Cilt Tipinize Uygun Güneş Kremini Sizler İçin Açıklıyoruz

142
1
Güneş_Kremi_Nedir?

Güneş Kremi Ne İşe Yarar?

Güneş ışınları, vücudumuz açısından çok büyük  önem taşıyan bir besin kaynağıdır. Güneş ışınlarının bu denli önemli olmasının nedeni içeriğin de yüksek oranda D vitamini barındırmasıdır. Vücudun kemik sistemi ve bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan bu  D vitaminini %80- %90 oranında güneş ışınlarından karşılanmaktadır. Vücudumuzun  D vitaminini karşıladığımız, güneş ışınları uzun süreler maruz kalındığında bazen istenmeyen sonuçlar doğurabilir. İstenmeyen sonuçların başında cilt kanseri, cildin erken yaşlanması gibi problemler gelmektedir. Bu problemleri yaşamamak için güneş kremi kullanmak en etkili çözümlerden birisidir.

Güneş kremi içeriğinde ki UVA/UVB ışınlarını engelleyici mineraller sayesinde güneşin istenmeyen etkilerinden koruyabilir. UVA/UVB engelleyen bu mineraller güneşin zararlı etkilerini soğuran ya da geri yansıtan özelliklere sahiptirler. Güneşin zararlı etkilerinden koruyan güneş kremleri koruma düzeylerine göre SPF ölçü birimine göre sınıflandırılmaktadır. Güneşten koruma faktörü anlamına gelen SPF değerleri genel olarak 15 ile 50 arasında değişiklik göstermektedir. SPF değerlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta SPF değeri ne kadar yüksek ise güneş kreminin de koruma olasılığı o denli yüksektir.

Güneş Kremi Faydaları

Güneş kremleri, içeriğinde ki UVA/UVB ışınları koruyucuları sayesin de cildin maruz kalabileceği tüm zararlı etkenlerden korumaktadır. Bu zararlı etkenlerin başlıca şu şekildedir;

1)Foto yaşlanmayı durdurur

Foto yaşlanma, güneş ışınlarının cilde verdiği kalıcı ve geçici hasara denir. Bu hasarı durdurmak veya yavaşlatmak için cilde en uygun güneş kremini belli aralıklar ile kullanmak foto yaşlanmayı engeller.

2)Güneş Yanıklarını Önler

Güneşli günlerde cilt güneşten dolayı güneş yanığı oluşabilir. Bazı durumlarda güneş yanıkları çok fazla ciltte hasar oluşturur bu yüzden güneş kremlerini güneşe çıkmadan önce sürmek oluşabilecek güneş yanıklarından korunmayı sağlar.

3)Cilt Kanseri Riskine Yakalanma Oranını Azaltır

UVA/UVB ışınlarında çok fazla radyasyon olduğu için cildin radyasyona maruz kalması cilt kanserine yol açabilir. Güneş kremi kullanarak cilt kanserine yakalanma riskini ortadan kaldırabilir.

4)Güneş Lekelerinin Oluşmasını Engeller

Güneş kremleri güneşe çıkmadan öne kullanıldığında güneş yanıklarından dolayı oluşabilecek tüm güneş lekeleri sorunlarının oluşmasını engeller.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş_Kremi_Ne_İşe_Yarar?

Cilt tipine uygun seçilen güneş kremini güneşe çıkmadan 20-25 dakika önce uygulanmalıdır çünkü 20-25 dakika önce uygulanan güneş kreminin cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Güneş kremi uygularken güneş kreminin uygulanacağı noktalara fındık büyüklüğünde sürmek yeterli gelecektir. Kol bacak gibi bölgelerde ise daha büyük miktarlarda sürmek yeterli olacaktır. Ayrıca güneş kremini dudak bölgesine de ufak bir miktar da uygulanmalıdır. Eğer yukarı da bahsedilen büyüklüklerden daha az miktarda güneş kremi sürüldüğünde yeterli verim alınamaz. Yeterli miktarda sürülen güneş kremini her 2 saatte bir tazelenmelidir.

Cilt Tipine Uygun Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta birincisi SPF değerinin yüksek olması ikincisi ise cilt tipine en iyi güneş kremini seçmektir. Bu noktada  kendinize cilt tipini nasıl anlarım ? sorusu sorarak başlanabilir. Bu soruyu sorup cildinizi çok iyi tanıyıp ve buna göre güneş kremi almak gerekir. Cilt tipine uygun seçilmeyen güneş kremleri kuru ciltlerde daha fazla kuruluğa neden olurken yağlı ciltlerde ise daha fazla yağlanmaya sebep olabilir. Cilt tipine uygun güneş kremi seçmeden önce cildinizin yağlı bir cilt mi karma bir cilt mi yoksa kuru bir cilt mi olduğunu öğrenmeli ardından bu cilt tiplerine en uygun güneş kremi temin edilmeli.

Cilt Tipleri Nelerdir?

Yağlı Cilt:

Sebum üretimi normalden daha fazla olan ciltlere yağlı cilt denir. Yağlı ciltler genel olarak çok fazla akneye, parlamaya, siyah noktaya  ve gözenek sorunlarına meyillidirler. Bu sorunları ortadan kaldırmak için daha matlık veren gözenek küçülten su bazlı ürünler kullanılmalıdır.

Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi

Yağlı ciltler için güneş kremi seçerken göz önünde bulundurması gereken en önemli madde sivile yapmayan güneş kremlerinin tercih edilmesidir. Sivilce yapmayan  ve yağlı ciltlere uygun güneş kremleri jel veya akışkan formunda olurlar. Bu formdaki güneş kremleri yağlı ciltler tarafından daha rahat emilerek yağlanma sorununu ortadan kaldırır. Yağlanma sorunu ortadan kalkan ciltte sivilce ve gözenek problemleri de oluşmaz.

Kuru Cilt:

Kuru cilt yağ bezelerinin epidermis tabakasını yeterince nemlendirememesinden dolayı oluşur. Bu yağ bezelerinin yeterli nem üretememesinin nedeni genellikle sert sabunlar, egzama, güneşe maruz kalma ve genetik nedenlerdir. Kuru cilde sahip kişilerde genel olarak kaşıntı, tahriş, iltihaplanma ve kızarıklık gibi sorunlar baş gösterir. Cilt yapısı kuru olan kişiler de erken yaşlanma ve kırışıklık olabilir.

Kuru Cilt Güneş Kremi

Kuru cilde sahip bireyler güneş kremi seçerken içeriğinin su bazlı olmasına dikkat edilmelidir. Su bazlı yapıdaki güneş kremleri uzun süre cildin nemli olmasını sağladığı için kuru ciltler için doğru bir seçenektir. Aynı zamanda içeriğin de Aloe Vera, Gliserin, Hyaluronik asit gibi nem tutma özelliği taşıyan güneş kremleri de tercih edilebilir.

Karma Cilt:

Karma ya da kombine ciltler sıklıkla görülen bir cilt türüdür. Karma ciltlerde görülen genel yağlanma bölgesi T bölgesi dediğimiz alın burun ve çene kısmında oluşmasıdır. Bu cilde sahip bireylerin yanak çevresinin kuru olmasına rağmen burun alın ve çene bölgesinde yağlanma ve sivilce gibi sorunlar baş gösterir.

Karma Cilt Güneş Kremi

Karma cilt için güneş kremi seçerken içeriğin de daha az yağ barındıran güneş kremleri seçilmelidir. Karma cilt yapısına uygun güneş kremlerinin dokusu likit formunda olmaktadır bu yüzden karma cilt yapısına sahip olan bireyler likit formundaki güneş kremlerini rahatlıkla kullanabilir.

1 Yorum

Comments are closed.