Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Dövme Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dövme Bakımı Nasıl Olmalıdır?

166
0
Dövme Bakımı
Dövme Bakımı

Dövme, birçoğumuzun yaptığı ve yapmak için arayış içinde olduğu bir sanat dalıdır. Dövme yapısı itibariyle iki farklı grupta incelenebilir. Bunlardan birisi kalıcı dövme bir diğeri ise geçici dövmedir. Kalıcı dövmeler vücudunuz da sizinle beraber uzun süre var olacak bir dövme stilidir. Geçici dövme ise belli bir süre vücudunuzda kalan sonrasında ise zamanla silinen bir dövme modelidir. Dövme yapmaya karar verenlerin dövme yaptırmadan öncesinde en çok araştırdıkları iki konu vardır bunlar; Dövme acıtır mı? ve dövme bakımı nasıl olur? konularıdır. Çünkü bu iki konu dövme yaptırmaya karar kılmadan önce titizlikle araştırmanız gereken konulardandır. Detaylı kapsamlı araştırma yaptıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise dövme yaptıracağınız kişileri iyi seçmenizdir. Dövme sanatını iyi yapan bir dövmeci hem dövmenizin daha kaliteli durmasını sağlarken hem de temizlik açısından daha güvenilir bir ortamda dövme yatırmanızı sağlar.

Dövme Nedir?

Dövme bilimsel olarak adlandırılacak olursa insan derisi üzerine ucunda boya olan iğne benzeri sivri uçlarla yapılan işaret ve sembollerin genel adıdır. Dövme, kına ile de yapılmakla beraber özel dövme boyalarıyla da yapılmaktadır. Dövme kişiden kişiye ve kültürden kültüre farklı desen ve modellerle yapılmaktadır.  İnsan neden dövme yaptırır? Dövme yapmak günah mıdır? sorusuna bir sonraki yazımızda değineceğiz.

Dövme Bakımı Kaç Gün Sürüyor?

Dövme bakımı kaç gün olacağı gibi sizin bünyenize ve yaptırdığınız dövmenin boyutuna göre farklılık gösterebilir. Ortalama 7-21 gün arasında bir iyileşme süreci yaşayabilirsiniz.

dövme bakımı nasıl yapılır

Dövme Bakımı Nasıl Yapılır?

Dövme yapmaya kesin karar verip geçici veya kalıcı dövme yaptırmak için dövme sanatçısına gittiniz. Dövme yaptırdıktan sonra sizi 1 ila 3 hafta sürecek bir iyileşme süreci sizi bekliyor olacaktır. Dövme yaptırdığınız dövme sanatçısının sizlere vereceği dövme bakım bandı ve dövme sonrası bakım kremini alıp kullanmanızı ve dövme sanatçısının tavsiyelerini dinlemeniz dövmenin iyileşme sürecinde büyük önem taşır. Örneğin;

-Dövmeniz yapıldıktan sonra açık yara olan dövme bölgesini saran streç filmini 3-5 saat boyunca çıkarmayın. Bu dövmenizin enfeksiyon kapmasını önler. Dövme bölgesinin iyileşme sürecinde olduğu için kabak bağlaması doğaldır. Ellerinizle yara bölgesindeki kabuğu kaldırmanız ve kaşımanız iyileşme sürecinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

– Dövmenizi belirli aralıklarla(günde 2-3 kere) antibakteriyel jel ile yıkayarak temizledikten sonra temiz havlu veya kağıt havlu  ile kurulayın. Hijyen açısında kağıt havlu kullanmanız daha doğru olacaktır. Kağıt havlu ile kurularken fazla bastırmanız yaranın kötüleşmesine neden olabilir. Dilerseniz temizlik sonrasında streç filmini dövmeyi havalandırma koşuluyla birkaç gün daha kullanabilirsiniz.

-Dövmenizin kuru kalmasını önlemelisiniz. Çünkü dövmenizin kuru kalması dövme bakımızı ve dövmenin iyileşme sürecini ciddi şekilde olumsuz etkileyebilir ve bu sürenin normalden daha uzun olmasına neden olabilir. Bu yüzden dövmenizi günde 5-6 defa nemlendirin ve size verilen dövme sonrası bakım kreminizi dövme yapılan bölgeye ince tabaka bir tabaka halinde sürmeyi ihmal etmeyin. Dövmedeki parlak doku kaybolana kadar bu süreci devam ettiriniz.

-Dövme yaptırdıktan sonra duş ihtiyacınızı dövmenin bulunduğu bölgenin su ile temas etmesinden kaçınarak duş alabilirsiniz. Dövme bölgesine vazelin ile veya streç film ile kapatıp bu şekilde duş alabilirsiniz.

– Dövmenizin iyileşme sürecinde güneş ışınlarından, deniz, sauna, hamam, havuz ve sıcak sudan ve spordan bir süre uzak durmalısınız.
İyileşme sürecinde yaşayabileceğiniz farklı durumlara karşı cilt doktorunuza danışıp, tedavi sürecinizin daha sağlıklı ilerlemesini sağlayabilirsiniz.