Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Erkeklere Özel En İyi Cilt Bakım Önerileri

Erkeklere Özel En İyi Cilt Bakım Önerileri

112
0
erkek_cilt_bakimi_nasil_yapilir

Erkeklerin cildine en çok zarar veren durumlardan birisi de tıraş olmaktır. Tıraş olurken tahriş ve tıraştan dolayı oluşan yaralanmalardan dolayı dış etkenlerin zararlarına açık duruma gelen cildimiz bakıma ihtiyaç duyar. İhtiyaç duyulan bakım için tıraş sonrasında losyon, kolonya, nemlendirici gibi bakım ürünleri kullanarak cilt sağlığı korunur. Bu yazımız da Erkekler için cilt bakımı nasıl olur? Erkek cilt bakım ürünleri nelerdir? gibi konular hakkında  daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Erkekler İçin Cilt Bakımı Nasıl Olur?

erkek_cilt_bakimi_nasil_yapilir

Erkekler için cilt bakım önerileri cilt tiplerinin farklılığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kuru cilt tipine sahip olan erkekler doğal yağları kullanmaya özen göstermesi cildinin sağlıklı olması için önemlidir. Normal ve yağlı cilt tipine sahip olan erkeklerin ise doğal yağlara ihtiyacı daha az olacağından nemlendirici kremler kullanması daha faydalı olacaktır. Cilt tipinizin ihtiyaçlarına göre bakım yapmak cilt sağlığını korumak için önemlidir.

Her Gün Cildinizi Temizleyin

Gün içerisinde toz ve kirlere maruz kalan cildimiz parlaklığını ve canlılığını kaybedebiliyor. Bu parlaklığı ve canlılığı geri kazanabilmek için cilt bakım ürünlerinden yardım alabiliriz.

Peeling Uygulayın

Erkeklerin sahip olduğu kalın cilt yapısı nedeniyle ölü derilere daha fazla sahip olmasının sonucunda gözeneklerde yağ ve kir birikimi artıyor. Haftada 2-3 peeling yaparak gözeneklerin daha aydınlık, pürüzsüz ve canlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Nemlendirici ve Güneş Kremi Kullanın

Cilt üzerinde durmadan çıkan veya uzayan tüy ve kıllar, vücudumuzdaki nemi emmesinden ötürü cilt kuruluğuna neden olabiliyor. Tıraş olurken nem kaybına uğrayan cildimiz çok daha fazla tahriş oluyor. Bu tahrişi önlemek için günlük nemlendirici kremler kullanmalıyız. Kullanacağımız nemlendirici kremlerini cilt tipinize uygun olarak seçmelisiniz. Ayrıca güneşin zararlı UV ışınlarına karşı kendimizi korumak için de dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanabilirsiniz.

Erkek Cilt Bakım Ürünleri Nelerdir?

erkek_cilt_bakimi_nasil_yapilir

  • Şampuan
  • Yüz temizleyici jeli
  • Nemlendirici kremi
  • Yüz bakım kremi
  • Tıraş losyonu
  • Vücut losyonu
  • Deodorant
  • Sakal ve bıyık bakım ürünleri.

Evde Yapılacak Erkek Cilt Bakım Maske Tavsiyeleri

Nemlendirici ve Yatıştırıcı Etkiye Sahip Maske

Malzemeler:

50 ml çay bardağı Aloe Vera jeli
50 ml çay bardağı Hindistan cevizi yağı
Yarım çay kaşığı E vitamini yağı (ihtiyaç ve isteğe bağlı)
Hindistan cevizi yağını ve Aloe Vera jelini bir kaba koyup, çırpma teli yardımıyla çırpma işlemi uygulayın. İsteğinize bağlı olarak eklemek istediğimiz E vitamin yağını da ekleyip, karıştırın. Karışımız hazır olunca cildinize uygulayabilirsiniz.

Kırışıklık Karşıtı Etkiye Sahip Maske

Muz yaşlanmaya neden olan kırışıklıkları geciktirici özelliğe sahiptir. Maskemizin malzemeleri için olgun muz, yoğurt ve bal kullanıyoruz.

Bir adet olgun muzu çatal yardımıyla iyice ezin. Ezdiğiniz muzun üzerine yarım fincan bardağı yoğurt ve 2 kaşık balı ekledikten sonra macun kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Macun kıvamına gelen kürümüzü cildinizde kullanabilirsiniz.

Yağlı Cilt Tipi İçin Maske

Malzemeler

6 yemek kaşığı ince öğütülmüş yulaf ezmesi
1 çay kaşığı bal
4 yemek kaşığı yoğurt
Malzemeleri bir kaba ekleyip macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Macun kıvamına gelen maskenizi yüzünüze kullanabilirsiniz. Kürü göz ve dudak çevresine sürmekten kaçınmanızı öneririz.

Erkeklerin Cildi Neden Güzel?

Testosteron hormonuna sahip erkeklerin cilt yapıları kadınların cilt yapılarına kıyasla daha kalın yapıya sahiptir. Testosteron hormonunun etkisiyle erkek ciltlerinde tüylenme, yağlanma ve terlemenin artması cildi daha dirençli hale getiriyor.

Erkeklerin Cildi Neden Pürüzsüz Görünür?

Erkeklerin cildi kadın cilt yapısına göre daha kalın bir deriye sahip olmasından dolayı doğal yağ üretimi sağlayan sebum bezleri daha fazladır. Doğal yağ üretimi kadınlarda 20 yaşlarında azalmasına karşın bu durum erkeklerde daha ileri yaşlarda yaşanmaya başlar. Doğal yağ üretimindeki bu fark erkek cildinin pürüzsüz görünmesine neden olur.