Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Erkeklere Özel En İyi Cilt Bakım Önerileri

Erkeklere Özel En İyi Cilt Bakım Önerileri

24
0

 

Kadınların günlük rutinlerinin önemli bir parçası olan cilt bakımı; erkeler için de önemli hale bir rutindir. Önceleri cilt bakımı sadece kadınlar için önemli ve öncelikli bir kavramken günümüzde erkekler için de elzem bir konu haline geldi. Doğru ürünler ve doğru rutinler ile erkekler de arzu ettikleri sağlıklı görünüme sahip olan cilde kolaylıkla sahip olabilirler.

Kadın cilt dokusu ve erkek cilt dokusu yapı itibariyle birbirinden farklılık gösteriyor. Dolayısıyla erkeklerin de kendi cilt yapılarına uygun cilt bakımı rutini uygulamaları oldukça önemli. Kadın cildine göre daha yağlı, daha kalın ve sert yapıya sahip olan erkek cildi, tıraş rutini ile parlaklığını yitirebiliyor tahriş olabiliyor. “Erkeklere Özel En İyi Cilt Bakım Önerileri” başlıklı bu yazımızda erkek cilt bakımının püf noktalarını sizler için derledik. İyi okumalar!

Cildinizi İyi Tanıyın

Cilt bakım rutininizi oluşturmadan önce cildinizin özelliklerini ve yapısını, cildinizin ihtiyaçlarını öğrenmelisiniz. Kuru cilt, yağlı cilt, karma cilt, hassas cilt yapılarından hangisinin cilt özellikleriniz ile en iyi uyuştuğunu olduğunu öğrendiğinizde, doğru ürünler ile kendiniz için doğru rutini kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Kadın cildine göre daha sert ve daha kalın bir yapıya sahip olan erkek cildi, yaşlılık belirtilerini ve cilt lekelerini daha geç dönemde oluşturur. Çünkü erkek cildi kadın cildine göre; daha uzun yıllar yağ üretimine devam etmektedir. Bu durumda da erkek cildinde; yaşlılık belirtileri, kırışıklıklar, pullanma gibi deformasyonlar daha geç dönemlerde oluşur.

Cildinizin Sorunlarını Keşfedin!

Erkek cilt problemleri genel olarak siyak nokta, güneş lekesi ve  tıraş deformasyonlarıdır. Fakat cildinizi inceleyerek ne gibi sorunları olduğunu keşfederek ihtiyacınız olan doğru cilt bakım rutini uygulayabilirsiniz.

Cilt Temizleme

Erkek cilt bakımının en önemli noktalarından biri olan cilt temizliği, kadın cilt bakımına benzer uygulamalar ile uygulanmaktadır. Cildinizi tanıdıktan ve sorunlarını keşfettikten sonra cildinizin temizliği için uygun yöntem ve ürünleri belirlemelisiniz. Bu süreçte cilt temizliği için sabun kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü sabun, cildinizin kurutur.

Yağlı bir cilde sahipseniz yüzünüzü temizlemek için su bazlı yüz temizleme köpüklerden; kuru cilt tipine sahipseniz krem bazlı cilt temizleyicilerinden yararlanabilirsiniz.

Tıraş Rutini

Erkek bakım rutininin en önemli noktalarından biri tıraştır. Bakımlı görünmenin en önemli noktalarından biri olan tıraş; cildin yapısının ve yüzeyinin en büyük düşmanlarından biridir. Tıraş olmak; cilt hassasiyeti, kıl dönmesi, batık, tahriş olma gibi sorunlara yol açabilir.

Tıraş rutininize yüzünüzü ılık suyla yıkayarak başlayın. Tercih ettiğiniz tıraş köpüğünün nemlendirici içeriğe sahip olmasına dikkat edin. Tıraş sonrasında kolonya gibi asit ve alkol içeriği bulunan ürünler tercih etmemelisiniz. Bu tarz ürünler cilt hassasiyetinizi arttırabilir. Sakallarınızı uzadığı yöne doğru kesmelisiniz.

Güneş Koruması

Erkek cilt bakımında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de güneşten korunmaktır. Güneşli bir havada dışarda vakit geçirmeyi düşünüyorsanız; dışarı çıkmadan önce güneş kremi ya da güneş koruyucusu bir ürünü sürmelisiniz. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak cildinizde leke, kırışıklık gibi belirtileri ve yaşlanma beklentilerini yavaşlatacaktır.