Ana Sayfa Bakım GENÇ KALMANIN SIRRI: KOLAJEN

GENÇ KALMANIN SIRRI: KOLAJEN

107
0
GENÇ KALMANIN SIRRI: KOLAJEN
GENÇ KALMANIN SIRRI: KOLAJEN

GENÇ KALMANIN SIRRI: KOLAJEN

Günlük yaşamın hızlı akışı, değişen yaşam biçimi, yoğun geçen iş günleri, stres gibi olumsuz etkeneler düzenli ve dengeli beslenmeyi zorlaştıran ve insan sağlığını kötü etkileyen durumlardır. Ayrıca yaşlanma, sigara ve alkol tüketimi gibi olumsuz durumlar ile birlikte vücudun doğru biçimde çalışması için gerekli olan bazı yararlı bileşenler, besinlerle birlikte yeterli ölçüde karşılanmayabilir. Bu gibi durumlarda gıda takviyeleri önerilir

Özellikle son yıllarda popüler kültür ile daha çok adını duyuran gıda takviyelerinden biri de kolajendir. Hücreleri bir arada tutarak organların görevini yerine getirebilmesi için vücudunuzda fazla oranda yer alan protein türü olan kolajen; vücutta deri, kemik, tendon, başta olmak üzere pek çok organda yoğun olarak bulunur. Dolayısıyla kolajen; proteinin besinlerle birlikte alınarak yeterli orana getirilmesi sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. “Genç Kalmanın Sırrı: Kolajen” başlıklı bu yazımızda kolajen nedir? sorusu başta olmak üzere kolajeni detaylı olarak inceledik. 

Kolajen Nedir?

Kolajen; insan vücudunda kemikler, deri, kaslar ve daha pek çok doku ve organın yapısında yüksek oranda yer alan protein türüdür. Kolajen hücrelerin bir arada tutulmasını sağlayarak cilde ve vücuda esneklik sağlar. Günümüzde kolajen ne işe yarar sorusuna cevaplar daha fazla aranır olmuştur. Kolajenin vücut yapısının sağlıklı bir şekilde korunması açısından oldukça önemlidir. Vücudunuzda bulunan kolajen oranı doğru besin tüketimi ile arttırılabilir. Vücudunuzda kolajen miktarını arttıran besinler arasında; yumurta beyazı, tavuk derisi, kemik suyu, sakatatlar, taze sebze meyveler ve kuru baklagiller yer alır. Vücutta bulunan proteinlerden biri olan kolajen proteini, vücutta dört tip olarak bulunmaktadır. 

Kolajen Tipleri

Tip1: Vücuttaki kolajen oranının yaklaşık %90’lık bir kısmını oluşturur. Tip 1 kolajeni proteinlerden oluşur. Kemik, deri, fibröz, kaslar, dişler ve kıkırdakların yapısında yüksek miktarda bulunur.

Tip2: Tip2 kolajen proteini, genel olarak eklemlerin elastik özelliğini devreye sokan elastik kıkırdaklarda yer alır. Tip2’de kolajen fiberleri, Tip1’e göre daha gevşektir.

Tip3: Bu kolajen tipi organların, damarların ve kasların yapısında bol miktarda bulunmaktadır.

Tip4: Deri katmanlarında bulunmaktadır.

Kolajenler, kemik ve kas yapısında önemli görevlere sahip olmasının yanı sıra cildin elastik yapısının korunmasında, derinin yenilenmesinde ve yaraların iyileştirilmesinde önemli görevlere sahiptir. Bunların yanında böbrek gibi hassas organların çevrelerinde koruyucu görevi görmektedir.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte vücutta kolajen üretimi azalır. Ayrıca üretilen kolajen de daha kalitesizdir. Dolayısıyla cilt esnekliğini kaybeder, kırışıklık gibi cilt sorunlarıyla karşılaşılır ve cilt hastalıkları, eklem problemleri görülebilir.

Kolajen Kaybına Yol Açan Faktörler Nelerdir?

 • Çevre kirliliği
 • Alkol tüketimi
 • Sigara
 • Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalma
 • Sağlıksız beslenme
 • Uyku düzensizliği
 • Aşırı şeker tüketimi
 • Kan şekerinin ani yükselişi
 • Paketlenmiş, rafine gıdalar

Kolajenin Faydaları Nelerdir?

 • Hücre yenilenmesini destekleyerek cilt sağlığını korur.
 • Kemiklerin doğal yapısının oluşmasında ve sağlamlığında rol oynayarak, kemik kaybını önlemeye yardımcı olur.
 • Kolajen proteinleri eklemlerdeki kıkırdakların bütünlüğünü korumakla görevlidir. Bu sebeple kolajen, eklem ağrılarının hafiflemesinde yardımcı rol oynar.
 • Kas kütleleri yaklaşık %1 ve %10 arasında kolajen proteinlerinden oluşur. Bu durum kasların sağlıklı bir biçimde çalışmasında etkilidir. Kolajen proteini kas kütlesini destekleyerek kas kayıplarını önler.
 • Cilt esnekliğini artırır ve cildin nem seviyesi dengeler.
 • Yaşlanma karşıtı etki gösterir. Kolajenin en çok kullandığı bölge yüzdür.
 • Yağsız vücut kitlesinin arttırılmasına yardımcı olur.
 • Yapılan çalışmalar ile kolajenin damar tıkanıklığından kaynaklanan, yüksek kolesterol, damar sertleşmesi gibi hastalıkların önlenmesinde etkili olduğu ortaya konulmuştur.
 • Kolajen saç sağlığı için de oldukça önemlidir. Saç köklerinin sağlıklı kalmasına ve güçlenmesine yardımcı olmaktadır.  

Kolajen Takviyesi Zararlı Mıdır, Yan Etkisi Var Mıdır?

Kolajen takviyeleri günümüzde sıklıkla tercih edilen takviyelerdir. Yapılan çalışmalar sonucunda kolajen takviyesinin ciddi yan etkilerine rastlanmamıştır. Fakat takviyeler, kullanan kişinin bünyesine bağlı olarak hafif sindirim sistemi sorunlarına ve ağızda kötü kokuya yol açabilir.

Kolajen takviyeleri, farklı besin grupları içerir. Takviyeyi kullanmaya başlamadan önce içeriğinin incelenmesi, takviyeyi kullanacak kişinin içerikteki maddelerden herhangi birine alerjisi olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çocukların ve hamilelerin, takviyeleri kullanmadan önce doktora danışmaları ve takviye ile ilgili kullanım önerilerini okumaları önemlidir.