Ana Sayfa Cilt Bakımı Göz Çevresi Bakımı Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

95
0
göz_alti_morluklari_nedir_

Yaşlanmaya ve uykusuzluğa bağlı olarak ciltte bazı değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler yaşlanmanın etkisiyle gelişen doğal bir süreç olmasına rağmen cilt veya yüz güzelliği açısından rahatsız edici olabilir. Yüz güzelliğini rahatsız edecek doğal süreçlerden birisi de göz altı morluklarıdır. Kişiler yüzlerinde doğal olarak meydana gelen göz altı morluklarının giderilmesi yoğun çaba harcar. Bu yazımızda göz altı morlukları neden olur? sorusuna yanıt arayıp evde göz altı morlukları için maske tariflerini vereceğiz. İyi Okumalar!

Göz Altı Morlukları Nedir?

göz_alti_morluklari_

İnsan cildi yaşlanmaya bağlı olarak cilt altı yağ dokusu ve kolajen miktarında azalma yaşandığından dolayı cilt inceleşerek esnekliğini yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Yaşanan bu değişimlerin sonucunda cilt altında bulunan koyu renkli kan damarları belirginleşeceğinden dolayı göz altında koyu mor renkli renkler görülür. Göz altı morlukları için kan damarlarının deri yüzeyinde gözle görülebilecek şekilde baskın hale gelmesi de denilebilir.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morluklarının en önemli nedeni arasında yaşlanma gösterilir. Bunun yanı sıra göz altı morluklarına neden olan durumlar arasında uykusuzluk, yorgunluk, göz yorgunluğu, göz kuruluğuna yol açan alerjiler, dengesiz şekilde beslenme, sigara, alkol, güneşe aşırı şekilde maruz kalmak, stres, depresyon, aşırı susuz kalma durumu olan dehidrasyon, tiroid hastalığı ve genetik faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlere bakınca göz altı morluklar için kişinin yaşam biçiminin önemli ölçüde etkili olduğu görülmektedir.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morlukları için uygulanacak en iyi yöntem soğuk kompres uygulamaktır. Göz altı morlukları için yapılacak soğuk kompres genişlemiş kan damarlarını daraltarak şişkinliği indirir. Soğuk kompres dışında göz altı morlukları için kremleri de kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra göz altı morlukları için evde doğal maskelerde uygulayarak oluşan morlukları ve şişkinliği geçirebilirsiniz.

Göz Altı Morlukları İçin Evde Doğal Maskeler

Göz Altı Morlukları İçin Patates Maskesi

İçeriğindeki aminoasitler sayesinde cildi ölü derilerden temizleyerek lekeleri yok eden patates içeriğindeki nişasta sayesinde cilt rengini onararak açılmasına yardımcı oluyor. Göz altında oluşan morluklar için ilk kullanılan ürünlerden birisi olan patates düzenli kullanım sonrasında göz altı morluklarında azalma gözle görülebilecektir.

Patates Maskesi İçin Gereken Malzemeler

1 orta boy patates

Patates Maskesi Yapılışı ve Uygulanışı

göz_alti_morluklari_icin_patates_maskesi_

İyi şekilde yıkadığınız patatesini rende makinası yardımıyla rendeleyin. Rendelediğiniz patatesini ince bir bez veya tülbent içine koyarak göz altı morluklarının olduğu bölge üzerinde 10 dakika beklettikten sonra ılık su kullanarak durulayın. Göz altı morlukları için uygulayacağınız patates maskesini patatesi doğrulayarak da uygulayabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları İçin Elma Maskesi

göz_alti_morluklari_icin_elma_maskesi_

A, C Vitaminleri ve bakır bakımından zengin içeriğe sahip olan elma, cildi ölü hücrelerden temizleyerek cildin yenilenmesini, daha berrak görünmesine yardımcı olur. Düzenli olarak kullanılan elma maskesi sayesinde göz altında oluşan morluk ve şişkinlikte azalma gözle fark edilecek seviyelere iner.

Elma Maskesi İçin Gereken Malzemeler

1 adet elma

Elma Maskesi Yapılışı ve Uygulanışı

Elmanızın kabuğunu sıktıktan sonra katı meyve sıkacağına katarak suyunu çıkarın. Suyu çıkan elma suyunu temiz bir bez veya pamuk kullanarak göz altı morluklarının olduğu bölgeye uygulayın. Elmanın suyu dışında kabuğunu da göz altı morlukları için kullanabilirsiniz.