Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı HANGİ YAŞTA HANGİ CİLT BAKIMI YAPILMALIDIR?

HANGİ YAŞTA HANGİ CİLT BAKIMI YAPILMALIDIR?

274
0
HANGİ YAŞTA HANGİ CİLT BAKIMI YAPILMALIDIR?
HANGİ YAŞTA HANGİ CİLT BAKIMI YAPILMALIDIR?

CİLT BAKIMI NEDİR?

Cilt bakımı, cildi iyileştirmek için düzenli olarak uygulanan işlemlerin tümüne denir.

CİLT BAKIMI NEDEN GEREKLİDİR?

Cildimiz her zaman mükemmel görünmeyebilir. Genetik ve çevresel etkenler cildimizi yıpranmalara, pürüzlere, lekelenmelere açık bir hale getirebilir. Parlak ve pürüzsüz bir cilt doğru bakım ve beslenme ile başlar. Cildimizin kusursuz olması özgüvenimizi, özgüvenimiz ise hayata bakışımızı iyileştirir.

HANGİ YAŞTA HANGİ CİLT BAKIMI YAPILMALIDIR?

Biz yaşlandıkça cildimiz de yaşlanır ve sorunlar görülmeye başlar. Cilt yaşına uygun bakım yapmak daha etkili sonuç elde etmek için bir anahtardır.

10’lu yaşlarda cilt problemleri ve bakımı: Metabolizmanın aktifleşmesi ve hormonların etkisi ile cilt sorunlarının ilk gez görülmeye başladığı bu dönemde cilt çok hassastır. Yanlış bakım veya bakımsız kalmak bu dönemin en büyük sorunu olan siyah nokta ve sivilcelerin oluşmasına veya artmasına sebep olabilir. Cildi uyarmayan doğal ürünler kullanılmalıdır. Ağır makyaj cildin nefes almasını engellediği için uzak durulmalıdır. Hafif losyonlar ve kremler bu dönemde yeterli olacaktır.

20’li yaşlarda cilt problemleri ve bakımı: 20’li yaşların başında zirveye ulaşan cildimiz 20lerin sonuna doğru yaşlanmaya başlar. 10’lu yaşlar kadar hızlı yenilenemeyen cildimiz için ince kırışıklıklar ve lekeler bu dönemin yeni problemleridir. Bunları önleyici bir rutine sahip olmak gerekir. Yağ ve nem oranını dengelemek adına yeterli nemlendirme yapılmalı, gözenek bakımıyla siyah nokta ve sebumları temizleyerek gözeneklerin genişlemesi ve sivilcenin oluşumu engellenmelidir. Güneş koruyucu krem kullanmak kırışıklıkları engellemek için iyi bir yöntemdir. Mümkün olduğu kadar ağır makyajdan kaçınılmalıdır. Makyaj cildin hava almasını engeller. Bu yüzden yatmadan önce makyajı temizleme alışkanlığı edinilmelidir.

30’lu yaşlarda cilt problemleri ve bakımı: 30’lu yaşlarda cilt hızlıca yaşlanmaya başlar. Bu sebeple cildin yenilenmesine yardımcı olan bir bakım yapılmalıdır. Bu yaşlarda 20’li yaşlara göre görevi cilde esneklik sağlamak olan kolajen miktarı %80 azalır, kemik hacmi azalır ve cilt sarkabilir. Deri altı yağ tabakası incelmesi ile cilt yorgun görünür ve elmacık kemikleri çıkık görünür. Kırışıklıklar artar ve 20’li yaş lekeleri daha belirginleşir. Yaşlanma karşıtı ürünler ile göz ve ağız çevresi, alın gibi en çok problem görünmeye başlayan bölgelerin yaşlanmasını yavaşlatmanız gerekir. Cilt yenileyici ürünler ile kaybolmaya başlayan elastikiyet ve canlılığı geri kazandırmanız gerekir.

40’lı yaşlarda cilt problemleri ve bakımı: Kan dolaşımının eskisi kadar olmaması, vücudun daha az pigment üretmesi ile birlikte cilt solgun bir görünüme bürünür. Elastikiyetini kaybeden cilt sarkmaya başlar ve kırışıklıklar artar. Bu dönemde ciltte yağ/nem oranını dengeleyen ve aynı zamanda cilt yenileme döngüsünü destekleyen bir bakım rutini takip edilmelidir. Bol su içmek ve günde iki kez cildi temizleme jelleri ile temizlemek ardından yağlandırmayan nemlendiricilerle nemlendirmek bir çözüm olabilir. Yaşlanmanın belirtilerinin fazla görüldüğü göz ağız gibi bölgeler için yaşlanma karşıtı ürünlerin kullanılması da faydalı olacaktır.

CİLT SAĞLIĞI İÇİN OLMAZSA OLMAZLAR:

Düzenli sebze meyve tüketimi, cildin pürüzsüzlüğü için A ve E vitamini içeren gıdalar tüketilmelidir. Bunun yanı sıra A vitamini formuna sahip retinol kullanımı da son derece önemlidir.Cilt bakımı için son derece önemli olan bu vitamini keşfetmek için “RETİNOL NEDİR VE NEDEN KULLANILIR?” yazımıza göz atmanızda fayda var!

Bol su içmek çünkü su içmek vücudumuzda nem depolamak ve toksinlerin dışarı atılması için çok önemlidir.

Düzenli uyku! Cilt kendini geceleri yeniler bu sebeple geceleri 7-8 saat uyku olmazsa olmazdır.

Spor yapmak. Spor esnasında atılan ter ve salgılanan mutluluk hormonu toksinlerin dışarı atılması için çok önemlidir.