Ana Sayfa Cilt Bakımı Kırışıklık Kaz Ayakları Nedir? Nasıl Geçer?

Kaz Ayakları Nedir? Nasıl Geçer?

70
0
kaz_ayagi_nedir?

Cildimiz bizim en değerli parçalarımızdan birisidir. Dış etkilere maruz kalan cildimiz yaş aldıkça doğal değişimler meydana gelir. Bazı değişimler bizi pek rahatsız etmese de bazı değişimler sinir bozucu olabiliyor. Bu sinir bozucu değişimlerden birisi de göz çevresinde yaşanan kaz ayağı olarak bilinen kırışıklardır. Kırışıklarla mücadele için farklı yol ve yöntemler kullanma ihtiyacı duyarız. Sizler için kaz ayakları nedir? kaz ayakları kaç yaşında çıkar? Kaz ayağına ne iyi gelir? Sorularınız için cevaplarımızı bu yazımızda hazırladık.

Kaz Ayakları Nedir?

Kaz ayakları; cildimizin özellikle yüz bölgesinde olan kasların yoğun kullanımına bağlı olarak, zamanla göz çevresinde meydana gelen ince, dikey çizgilerdir. Doğal olarak kullandığımız gülme, gözleri kısma vb. mimiklerimizden dolayı oluşan kaz ayakları, zaman geçtikçe kendisini daha çok belli eder.

Kaz Ayağı Kırışıklıkları Nasıl Oluşur?

Kaz ayağı kırışıklarının oluşumuna birçok etken etki eder. Göz çevresi cildimizin geri kalan bölgelerine oranla daha ince hassas bir yapıya sahip olduğu için, şikâyet ettiğimiz kaz ayağı kırışıklarına etki eden faktörlerden ilk etkilenene bölgelerden birisidir. Cildimizde oluşan kaz ayakları oluşumuna etki eden faktörleri şu şekilde sıralıyoruz;

  • Güneşin UV ışınları, rüzgâr ve hava gibi çevresel faktörler
  • Gözleri kısmak, kaşları çatmak, gülmek ve mimiklerin kullanımı
  • Makyajın cilt üzerinde uzun süre kalması veya makyajın günlük silinmemesi
  • Elastin ve kolojen liflerine zararlı olan şekerli yiyecek ve içeceklerin fazla kullanımı
  • Yeterli su miktarının tüketilmemesi
  • Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi madde kullanımı
  • Uyurken yüz üstü pozisyonunda uyumak
  • Beslenmeye dikkat edilmemesi
  • Ailemizden miras aldığımız genetik faktörler

Kaz Ayakları Kaç Yaşında Çıkar?

Genetik faktörlere, yaşam tarzına bağlı olarak farklılık gösterebilecek kaz ayağı kırışıkları, 25’li yaşlarda belirtilerini yavaştan göstermeye başlar. Cilt derimizin hacim, esneklik kaybı ve kolajen üretiminin yavaşlamasına bağlı olarak göz, dudak çevresinde ilk ince çizgiler halinde ortaya çıkan kaz ayakları zaman geçtikçe derin kırışıklar olarak görülür.

Kaz Ayağına Ne İyi Gelir?

kaz_ayagi_nedir?

Kaz ayağı kırışıklarının, doğal olarak her insanda oluşabileceğini unutmamak gerekiyor. Kaz ayağı kırışıklarına karşı en etkili çözüm vücudun su ihtiyacını düzenli olarak karşılamaktır. Kuruyan cilt daha fazla kırışmaya yatkındır. Cilt üzerinde oluşan kaz ayakları kırışıklarına nemlendirici kullanımı, botoks ve ameliyatlar çözüm için kullanılan diğer yollardır.

Kaz Ayaklarına Bitkisel ve Doğal Çözümler

Yumurtakaz_ayaklarina_ne_iyi_gelir?

Protein ve vitamin bakımından zengin içeriğe sahip yumurta, kaz ayağı kırışıklarına da iyi geliyor. Yumurtanın kullanımı ise oldukça basittir. Bir yumurta akını köpük olacak şekilde çırptıktan sonra göz çevresinden şakaklara doğru masaj yaparak sürdükten 15-20 dakika sonra durulayın. Bu formülü sonuç alıncaya kadar düzenli şekilde kullanabilirsiniz.

Aloe Vera Jeli

kaz_ayaklarina_ne_iyi_gelir?

Cildin gergin ve pürüzsüz olmasını sağlayarak göz ve dudak çevresinde oluşabilecek kaz ayaklarına çözüm olarak kullanabiliriz. Gece yatmadan önce Aloe vera jelini göz ve dudak çevrenize sürüyorsunuz. Sabah uyandıktan sonra jeli sürdüğünüz yüzünüzü ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır. Düzenli olarak kullanımında etkisini hızlıca gösterecektir.

E Vitamini Kapsülleri

Cildi nemlendirme özelliği olan E vitamini kırışıklık bölgesinde kullanımı sonucunda kırışıklıkları azaltacaktır. 2-3 adet E vitamini kapsülünü küçük iğne kullanarak delin. Deldikten sonra E vitamini kapsülünü göz ve dudak çevresindeki kırışıklık oluşan bölgelere 6 dakika masaj uygulayarak sürün. Sürdüğünüz E vitaminini yarım saat beklettikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Süt

kaz_ayaklarina_ne_iyi_gelir?

Süt içerisinde bulunan glikolik asit cilt üzerindeki ölü derilerin soyulmasına yardımcı bir etkiye sahiptir. Günlük olarak süt içmeniz cildinizin daha sağlıklı ve parlak olmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca sütü, temiz ve ince bir bez yardımı ile yüzünüze kullanabilirsiniz. Yüzünüze sürdüğünüz sütü 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu işlemi günlük iki üç defa yapabilirsiniz.

Papaya

kaz_ayaklarina_ne_iyi_gelir?

Papaya içerisindeki C vitamini sayesinde cildin kolajen üretimi, serbest radikal sayesinde cilt hasarlarını iyileşmesini ve papain enzimi sayesinde de cilt sıkılaştırıcı özelliklerine sahiptir. Bir dilim soyulmuş papaya’yı kaz ayakları olan bölgeye masaj yaparak yarım saat uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin. Kuruyan bölgeyi soğuk ile yıkamanız yeterli olacaktır.

Limonkaz_ayagina_ne_iyi_gelir?

Limon içerdiği sitrik asit sayesinde cildi sıkılaştırıp kırışıkları azaltmaya yardımcı oluyor. Taze sıktığınız limon suyunu göz ve dudak çevresindeki kırışıklık oluşan bölgeye sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra limon suyu sürülen bölge yıkanır. Günlük limon suyu kullanmanız kırışıkların azaltmanızda etkili olacaktır.