Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Mucizevi Bitki Centelle Asiatica

Mucizevi Bitki Centelle Asiatica

110
0

Cilt bakımı konusunda çoğumuz medikal estetik tedavilerin yanı sıra, destekleyici kozmetik ürünlerde kullanmaktayız. Bu kozmetik ürünleri seçerken içeriğinin doğal olmasına dikkat etmeliyiz çünkü yüzümüze zarar verebilir ve daha kötü sonuçların doğmasına neden olabilir. Bitkisel ürünler seçerken, bir çok seçeneğimiz mevcut olabiliyor. Bunların başında en yaygın olanı Centelle Asiatica bitkisidir. Bu bitki uzun yıllardfan beri kadın ve erkeklerin kullanmış olduğu bakım ürünlerinin, içeriğinde mevcuttur . Bu gün ki yazımızda ise Centelle Asiatica hakkında aklınıza takılan tüm sorulara yanıtlayacağız. Gelin hep beraber bu soruları yanıtlayalım. Keyifli okumalar dileriz!

Nedir? Bu Mucizevi Centrelle Asiatica

Centelle Asiatica bir diğer adıyla Gotu Kola bitkisi çoğunlukla bataklık ve tropikal bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Bu zor koşullarda yetişen bitki türü, içeriğindeki cildi iyileştirici özelliği sayesinde Asya bölgesinde tıp için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu bitkiyi içeren ürünlerin etiketin de Gotu Kola adı da geçmektedir. Bu isim Türkçe olarak kaplan otu anlamına gelmektedir. Kaplan otu ismi, problemli cildi iyileştirmek için, diğer bitkiler arasında yuvarlanan vahşi kaplanlardan gelmektedir. Kaplan otu toz merhem formunda olduğu gibi jel tablet ve ampul formunda da mevcuttur.

Centelle Asiatica bitkisinin cilt üzerinde bir çok olumlu sonucu vardır. Örneğin cildi iyileştirici, yatıştırıcı ve antibakteriyel özellikleri mevcuttur. Cilt üzerinde bir çok faydası bulunan bu ürün sedef egzama gibi hastalıklarında tedavisinde oldukça etkilidir. Buna ek olarak kuru ciltleri de nemlendirerek kurumasını engellemektedir.

Centelle Asiatica Ne İşe Yarar?Centelle_Asiatica_

Centelle Asiatica’nın saymakla bitmeyen bir sürü faydası mevcuttur. Bu faydalardan bir kaç tanesini örnek vermemiz gerekirse;

  • Ciltte oluşan tahriş ve yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayarak, cildi yeniler.
  • Antioksidan özelliği sayesinde cildi derinlemesine arındırarak, cildin yenilenmesini sağlar.
  • Kolajen üretimini desteklediği için, yaştan dolayı oluşan ince çizgileri ve koyu lekeleri azaltır.
  • Ciltte oluşabilecek cilt lekeleri, sivilce ve yara izlerini iyileştirir.
  • Cilt bariyerini güçlendirerek sedef, egzama gibi ciltte oluşabilecek hastalıkların tedavisinde, ek tedavi olarak kullanıldığında gözle görülür bir iyileşme sağlar.
  • Hassas ciltlerde oluşan kızarıklık ve tahrişi yatıştırır. Aynı zamanda kuru ciltlerdeki kuruluğu gidererek cildi nemlendirir.

Centelle Asiatica Bitkisinin Cilde Faydaları

cilt_bakimi

Tüm güneş kremleri, leke kremleri, yaşlanma karşıtı kremlerde Centelle Asiatica ekstresi bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı ciltte oluşabilecek sarkmaları, cilt lekelerini, ciltte oluşan ince çizgileri, kaz ayağı görüntülerini engelleyerek, cilde sıkılık ve esneklik kazandırarak daha aydınlık bir cilt ve cilde pigmentasyon eşitliliği sunar.

Gotu Kola (Centelle Asiatica) Zararlı mı?

Centelle Asiatica bitkisinin ve çinde Centelle Asiatica ekstresi bulunan hiç bir zararlı etkeni yoktur. Sadece alerjisi olan insanlar kullanırken dikkat etmelidir kaşıntı yapabilir. Buna ek olarak emziren yada hamile kadınlarda gönül rahatlığıyla kullanabilirler.

Centelle Asiatica Türkiyede Var Mı?

Centelle Asiatica bitkisi yukarıda bahsettiğimiz gibi çoğunlukla bataklık ve tropikal bölgelerde yetiğinden dolayı Türkiye iklimine pek uygun bir bitki değildir. Bu sebepten ötürü Centelle Asiatica bitkisi Türkiye’de yetişmemektedir.

Centelle Asiatica İçeren Ürünler

Centelle Asiatica ekstresi bir çok kozmetik ürünlerinde yer almaktadır. Özellikle krem, serum ve temizleyicilerin içinde Centelle Asiatica ekstresi bulunmaktadır. Bu ürünleri kullanan kullanıcılar oldukça olumlu sonuçlar almaktadır.Özellikle Centelle Asiatica krem kullananlar sonuçtan oldukça memnunlardır.