Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Peptit Nedir? Peptit Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Peptit Nedir? Peptit Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

47
0

Zaman geçtikçe, ciltte yaşlanma belirtileri görülmeye ve zamanın izleri belli olmaya başlar. Peptitler ise oluşan bu yaşlanma belirtilerini geciktiren bir içerik olarak karşımıza çıkar. İnce çizgiler, kırışıklıklar, sıkılık ve dolgunluk kaybı, renk eşitsizlikleri, vilt lekeleri gibi oluşan  bu yaşlanma belirtilerini azaltmaya yarayan harika bir içerik olan Peptitler, ince çizgi ve kırışıklık konusunda mucizevi etkilere sahiptir. Peptitler hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için derledik. İyi okumalar!

Peptit Nedir?

Peptitler, yani diğer bir adı ile  kolajen peptitler, yaşlanma ile birlikte vücutta azalan kolajen miktarını artırmaya yardımcı olan, vücutta kendiliğinden bulunan proteinlerdir. Gençlikte ciltte bolca bulundukları için cildin genç, canlı, parlak, dolgun ve pürüzsüz görünmesini sağlarlar.

Zaman geçtikçe yaşlanmayla birlikte vücutta kolajen üretimi azalmaya başlar ve yaşlanma belirtileri yani ince çizgiler, kırışıklıklar, sıkılık kaybı ve cilt tonu eşitsizliği gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Bağ dokular, eklemler, tırnaklar, kemikler gibi vücudun büyük oranında yer alan kolajen peptilter, sadece yaşlanma ile birlikte değil, çevresel faktörlerle de azalmaya başlayabiliyor.

 

Peptit Neden Azalır?

  • Hava kirliliği,
  • UV ışınları,
  • Süzensiz uyku,
  • Sağlıksız beslenme rutini,
  • Vitamin eksikliği
  • Çevresel faktörler,
  • Stres
  • Sağlıksız beslenme rutini

Peptitler Hangi Besinlerde Bulunur?

Peptitler yani en basit yorumu ile kolajen olarak nitelendirilebilen bu protein; özellikle balık ve sığır derilerinde fazla miktarda bulunurlar. Besin olarak ise narenciyelerde, yeşil yaprakları bulunan sebzelerde, avokadoda, yumurtada ve sakatatlarda yoğun olarak bulunmaktadır.

 

Peptitler Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Cildinizde meydana gelen ince çizgi ve kırışıklık, elastikiyet kaybı, renk eşitsizliği gibi cilt endişeleri yani yaşlanma belirtileri için peptit içeren cilt bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

Peptit içerikli ürünler gündüz ve gece kullanımına uygundur. Fakat, peptit içerikli ürünlerin etkisinin azalmaması ve hassasiyete sebep olmaması için AHA, BHA ve C vitamini içeren ürünler ile aynı cilt balım rutinde kullanılmaması önemli bir faktördür. Gece rutininizde glikolik asit, laktik asit, salisilik asit, C vitamini vb asit içerikli bir ürün kullanıyorsanız peptit içerikli ürünün gündüz rutininde kullanılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.