Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Salisilik Asit Nedir? Salisik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Salisilik Asit Nedir? Salisik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

31
0
Son yıllarda güzellik ve bakım konusunda gelişmeler ve ortaya çıkan bilgilerde hızlı bir artış yaşandı. Özellikle son zamanlarda öne çıkan salisilik asit, pek çok cilt bakım ürününde yer alıyor. Peki salisilik asit nedir? Salisilik asit nelerde bulunur? Sizler için derledik!

Salisilik Asit Nedir?

Cilt sağlığı ve güzelliğinde öne çıkan asitlerden biri olan salisilik asit, bir beta hidroksi asiti olarak adlandırılıyor. Yağda çözünebilen bir asittir. Gözeneklere nüfuz ederek, oluşan tıkanmış görünümü yok eder. Antibakteriyel bir yapıya yere sahip.

Salisilik Asit Nelerde Bulunur?

Salisilik asit, sebze ve meyve gibi birçok besinde doğal olarak bulunur. Salisilik asit içeren yiyecekleri;Sebzeler: Enginar, karnabahar, brokoli, yonca, salatalık, mısır, turp, patates, rezene, patlıcan, ıspanak, mantar, biber, konserve ürünler ve turşu gibi gıdalar…

Meyveler: Greyfurt, portakal, kivi, şeftali, karpuz, muz, kayısı, avokado, domates, ananas, erik, üzüm, çilek, böğürtlen, yaban mersini, nar, mango ve limon…

Diğer gıdalar: Fıstık, Antep fıstığı, susam tohumu, yer fıstığı, kabak çekirdeği gibi kuru yemişlerde ve çay, kahve ile meyve ve sebze sularında da bolca bulunmaktadır.

Salisilik Asit Cilde Faydaları

Salisilik Asit Cilde Faydaları Nelerdir?
Salisilik asit faydaları pek çoktur. Salisilik asidin cilde faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Yağda ve suda kolayca çözünür ve gözeneklere nüfuz ederek; gözenekli görünümü ortadan kaldırır.
  • Arındırılmış bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olur.
  • Siyah nokta oluşumunu önler.
  • Peeling özelliğine sahiptir. Dolayısıyla ciltteki ölü hücreleri temizler.
  • Cildin yağ dengesini korumaya yardımcı olur.
  •  Düzenli kullanımda cilt lekelerinin ortadan kaldırır.
  • Yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Salisilik Asidin Cilde Zararı Var mıdır?

Salisilik asidin hassas ciltler için kullanılırken dikkatli olunması gerekir. Peeling özelliğine  sahip olduğu bu asit  hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle hassas cilde sahip olan kişilerin  salisilik asit içeren cilt bakım ürünlerini dikkatli kullanmaları gerekiyor.

Salisilik Asit Nasıl Kullanılır?

Salisilik asit kullanım yöntemleri, cildin ihtiyacına ve cilt tipine göre  farklılaşır. Salisilik asidi temiz cilde uygulamak, cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için SPF 50 içeren bir güneş kremi kullanmak önemlidir.

Salisilik Asit İçeren Ürünler Nelerdir?

Salisilik asit içeren kremler: Krem formunda oldukları için temiz cilde uygulanabilir. Tüm yüze veya hedef odaklı bölgelere uygulanabilir.

Salisilik asit içeren serumlar: Cildi iyi bir şekilde temizledikten sonra, nemlendirici adımından önce kullanılabilirler.

Salisilik asit içeren tonikler: Cildi yüz temizleme jeli ile temizledikten sonra pamuk ile uygulanabilirler. Gözeneklerin arınmasını ve cildin yağ dengesinin sağlanmasını kolaylaştırırlar.