Ana Sayfa Bakım Şifa Deposu Centella Asiatica’nın Cilde Faydaları Nelerdir?

Şifa Deposu Centella Asiatica’nın Cilde Faydaları Nelerdir?

63
0
centella_asiatica_nemlendirici_

Cilt, sahip olunan en değerli varlıklardan birisidir. Bu varlığımız zamanla yaşanılan etkilerden dolayı zarar görebilir. Bu zararların etkisini azaltmak için organik ve doğal cilt bakım ürünleri kullanılıyor. Kullanılacak ürünlerden en iyilerinden birisi de cantella asiatica’dır. Bu yazımızda cantella asiatica nedir? Ve cantella asiaticanın faydaları nelerdir konularında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. İyi okumalar!

Cantella Asiatica Nedir?
cantella_asiatica_bitkisi_

Anavatanı Endonezya, Çin, Hindistan, Güneydoğu Asya olan cantella asiatica, sulak alanlarda yetişen bir bitkidir. Guto Kulo adıyla da bilinen cantella asiatica, bölgede uygulanan geleneksel tıpta sedef, egzama gibi deri hastalıkları ve diğer birçok çeşitli hastalıkların iyileştirilmesi için ilaç olarak kullanılmıştır.

Cantella Asiaticanın Faydaları Nelerdir?

İyi Bir Yara İyileştiricidir

Centella Asiatica, Güneydoğu Asya geleneksel tıbbında cilt üzerinde oluşan yaraların tedavi edilmesi amacıyla sık sık kullanılmaktadır. Yaşlanmaya bağlı olarak vücutta kolajen üretimi azalır ve daha kalitesiz olarak üretilir. Bunun sonucunda yaralar daha geç iyileşmeye başlar. Centella Asiatica, içerdiği Madecassoside sayesinde yara bölgesinde kolajen ve kan dolaşımını artırıp yarayı daha hızlı şekilde iyileştirir.

Harika Bir Nemlendiricidir
cantella_asiatica_nemlendiricii_

Cildimiz gün içerisinde yaşadığı dış etkenlerden dolayı kuruyarak zarar görmeye başlar. Kuruyan ciltte oluşan zararların başında cilt lekeleri gelmektedir. Daha sağlık bir cildin ihtiyaç duyduğu amino asitler, beta karoten, yağ asitleri ve fitokimyasallar bakımından zengin içeriğe sahip olan cantella asiatica, düzenli kullanımda gün içinde cildin ihtiyaç duyduğu nem ihtiyacı karşılar. Nem ihtiyacı karşılanan cilt daha parlak, genç ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur.

Selülit ve Çatlak Düşmanıdır

cantella_asiatica_selülit_catlak_

Denize girme sezonunun yaklaştığı yaz mevsime giriş yapılırken, cilt güzelliği açısından sorun yaratan çatlak ve selülitlerin giderilmesi için yoğun çaba harcanır. Selülit, yağ hücrelerinin sayısının normalden çok artması, yağın bağ dokusuyla birlikte şişmesi, küçük kan damarlarının daralması sonucunda portakal kabuğu görünümünde oluşan çukurlara verilen isimdir. Düzenli olarak centella asiatica kullanımında bağ dokusu hücre metabolizması düzenleyip, mikro kan akışını iyileştirir. Bunun sonucunda deri üzerinde oluşan çatlak ve selülitlerde iyileşme gözle görülmeye başlanır.

Yaşlanmanın Belirtisi Kırışıkları Durdurur

cantella_asiatica_kirisikliklar_

Zaman geçtikçe dış ve iç etkenler nedeniyle cilt üzerinde yaşlanmanın belirtisi olan kırışıklar meydana gelir. İlk olarak cildin en ince bölgesinin olduğu göz çevresinde görülen kırışıklar, gençliğin yavaş yavaş arkada kaldığının en büyük belirtisi olur. Gençliğimizin yaşamaya devam etmek amacıyla kırışıklar ile mücadele edilir. Bu mücadelede düzenli olarak kullanılacak centella asiatica, serbest radikallerin oluşturduğu hasarları içeriğindeki antioksidan ile giderir. Ayrıca kan dolaşımını ve kolajen üretim hızımı artırıp, cilt dokusu sentezini, cilt elastikiyetini iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca alastik görünümünü devam ettiren cilt üzerinde kırışıklar ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtisinde azalma gözle görülür.

Stres ve Depresyona Karşı Birebirdir

cantella_asiatica_stres_

Modern dünyanın vebası olarak anılan stres, depresyon hastalığı, vücutta büyük hasarlar bırakır. Vücutta görülen hasarlar ardı ardına geliyor. Örneğin stres, depresyon hastalığı uykusuzluk sorununun oluşturur. Yaşanılan uykusuzluk sorunu sonucunda ciltte özellikle göz çevresinde torba ve kırışıklar meydana gelir. Centella asiatica bitkisinin doğrudan tüketilmesi veya koklanması sonucunda, stres hastalığının doğurduğu sinir ve kaygıda azalma yaratır. Bunun etkisiyle cilt oluşan hasarlarda iyileşme görülür.