Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Stresin Ciltte Yarattığı Hasarlar

Stresin Ciltte Yarattığı Hasarlar

147
0
Stresin_Etkileri_Nelerdir?

Stres kontrol edebildiğimiz sürece yaşamsal fonksiyonlarımızı daha iyi yönetebilmek için kullandığımız etkili araçlardan birisidir. Modern yaşamın getirdiği hızlı yaşam alışkanlığından dolayı insanların önemli bir kısmı bu kontrolü kaybedebiliyor. Bundan dolayı yaşamımızda bazı aksaklıklar ve hastalıklarla meydana gelebiliyor. Stres ile başa çıkamayacağınızı düşündüğünüz anda profesyonel destek almanız önemlidir. Bu yazımızda ise Stres Nedir? stres cilt kuruluğu yapar mı? gibi birçok sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

Stres Nedir?

Vücudumuzun yaşadığı bir takım olumsuz olaylardan etkilenmesi ve bu olaylara fiziksel ve psikolojik olarak verdiği tepkiler bütününe stres denir. Yaşanılan stres her insan üzerinde farklı sonuçlar doğurabilir. Bunun nedeni kişilerin strese karşı bağışıklık kazanıp, kazanmadığına bağlıdır.

Stres Cildi Nasıl Etkiliyor?

Stres bağışıklık sistemini zayıflattığı için  birçok hastalığa yakalanmamıza davetiye çıkarıyor. Aşırı strese bağlı olarak ciddi oranda artan kortizon hormonu nedeniyle ciltte kan dolaşımı yavaşlar. Derideki kan akımı yavaşlamasının etkisiyle deri hücrelerinin beslenmesi bozulduğundan, hyalüronik asit ve kolajen sentezinde azalma meydana gelecektir. Bu durumda cilt kurur, cansız, mat  görünür ve ciltte ince kırışıklar artar. Cilt hastalıklarının en önemli etkisi stres olarak görüldüğünden cilde yönelik birçok farklı sonuçlar doğurur. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Stres Cildi Yaşlandırır

Stresin ilk etkileri insanların yüzüne yansır. Stresin getirebileceği uyku düzeninde bozulma, sağlıklı alışkanların terk etme, kafein, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklarda artış, gözaltında oluşan morluk veya gözlerdeki şişliklerden dolayı cilt eski parlaklığını kaybedip soluk ve donuk bir hal alabilir.

Stres Cildi Kurutur

Yaşadığımız stres durumundan dolayı vücut kortizol ve adrenalin hormonlarını fazlaca üretmesinden dolayı vücudun su kaybına neden olan hormonal dalgalar yaşanır. Hormonal dalgalanmaların etkisiyle deriye parlaklık ve nem veren  hyalüronik asit sentezinde azalma meydana gelir. Bu durum da ciltte kurumaya neden olur. Yeterince sıvı alınması cilt kuruluğunun önlenmesi için önemlidir.

Stres Cildi Yağlandırır

Stres cilt yağlanması yaygın olarak yağlı cilt tiplerinde görülür. Artan kortizol hormonunu dengelemek için vücutta bulunan yağ bezleri yağ salınımını artırır. Fazla yağlanma sonucunda gözenekler tıkanır ve akne oluşumu başlar. Yaşanan olumsuz durumdan dolayı cilt kendini geç tamir edeceğinden oluşan sivilce ve akneler yüzde yara izleri bırakır.

Stresin_Etkileri_Nelerdir?Strese İle Tetiklenen Cilt Hastalıkları Nelerdir?

Stres yaşayacağımız birçok hastalığın ana kaynağıdır. Stresten doğabilecek bazı hastalıklar bireyin sosyal yaşamını olumsuz etkileyeceğinden stresten kurtulabilmesi zaman alabilecektir. Stresten kaynaklanan cilt  hastalıklarından bazıları verilmiştir.
Kistik akne
Saçkıran (Alopesi areata)
Sedef hastalığı
Hemanjiyom (Damar tümörü)
İktiyozis (Balık cildi /Balık pulu hastalığı)
Kaposi sarkomu: Herpes virüsünün (KSHV) neden olduğu bir tümör türüdür.
Vitiligo: Beyaz lekeler ile seyreden bir deri hastalığıdır.
Uçuk
Saç Dökülmesi
Cilt Döküntüleri
Atopik dermatit
Egzama
Kurdeşen
Gül hastalığı
Seboreik dermatit
Alopesi areata
Psikojenik purpura

Strese Karşı Vücudumuzu Nasıl Koruruz?

Kendinize zaman ayırıp, olabildiğince mutlu anlar biriktireceğiniz aktivitelerde bulunun. Bunun yanı sıra vücudunuz için yeterli sıvı tüketimi ve uyku düzeni stres ile mücadeleniz için önemlidir. Bizce en önemlisi ise sevgidir. Sevgi stresi yendiği gibi stresin getirebileceği cilt hastalıkların oluşmasını da engeller.