Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Tedavisi Bulunamayan Cilt Hastalığı Egzama

Tedavisi Bulunamayan Cilt Hastalığı Egzama

122
0
egzama_nedir?
egzama_nedir?

Derimizde oluşan cilt hastalıkları, beden sağlığımızı etkilemesinin yanı sıra psikolojimizi de olumsuz etkiliyor. Deride oluşan hastalık insanlar tarafından da açık bir şekilde görüldüğünden, olumsuz cümle veya tepkileri ile karşılaşıyoruz. Bu cümle ve tepkiler ruh sağlığımızı da etkilediği için cilt hastalıkların iyileşme süresini normalden uzun olmasına neden olabiliyor. Ele alacağımız konulardan birisi olan cilt hastalığı egzamadır. Egzama Nedir? Egzama neden olur? Egzamayı ne azdırır? Egzama nasıl geçer? Egzama bulaşıcı mı? Ve daha fazla sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. İyi okumalar!

Egzama Nedir?

egzama_nedir?

Egzama, cilt kuruluğuna, pullu yama tarzında görülen lezyonlara ve yoğun kaşıntılara neden olabilen kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Yoğun cilt kaşıntısına bağlı olarak cilt yüzünde kırmızı kabarık, kalın deri noktaları ve deri yüzeyinde açık yara kesiklerine neden olur. Açık yara kesiklerinden dolayı, zararlı mikroorganizmaların geçmesi sebebiyle egzama hastalığı geçirenler sıklıkla enfeksiyona yakalanır. Egzama el, yüz, saç derisi, bacaklar, dirsekler, diz arkaları ve kalça bölgelerinde görülür.

Egzama Neden Olur?

Hastalık çeşidine göre farklı nedenleri olan egzama kalıtımsal, alerji, stres, dolaşım sorunları kaynaklı olabilir. Egzamanıza neyin tetiklediğini öğrenebilmek için dermatolog ile görüşüp, kısa sürede tedaviye başlamanız gerekecektir. Egzama üç farklı nedenden ortaya çıkabilir.  Bunlar şu şekildedir: cildimiz içinde büyüyen bir mayaya tepki vermesi sonucu görülen Seboreik Dermatitte, Aile geçmişine(kalıtımsal) bağlı ortaya çıkabilen Atopik Dermatitte ve son olarak alerjene ve tahriş edici maddelere sonucu ortaya çıkan Kontakt Dermatitte’dir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilen bir hastalıktır. Bebekler ve küçük çocuklarda belirtiler dirsek, diz, kafa derisi ve yüz bölgelerinde daha çok görülürken büyük çocuklar ve yetişkinlerde ise eller, ayaklar, kol içleri ve diz arkasında görülür. Cilt üzerinde görülebilecek etkiler arasında cilt kuruluğu, pullanması ve kalınlaşması, deride su toplanması, cilt renginin değişmesi, cilt duyarlılığının ve hassasiyetinin artması gibi belirtiler sıralanabilir.

Egzamaya Ne İyi Gelir?

egzama_nedir?

Yaygın olarak görülmesine rağmen kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Egzama kremleri ile hastalığın etkisi azaltılmaya çalışılıyor. Egzamaya en iyi gelen şey stresten uzak kalıp, kafada oluşan kötü düşüncelerden kendimizi uzaklaştırmaktır. Bebek ve küçük çocuklarda görülen egzama büyüdükçe iyileşir. Yetişkinlerde görülen egzama için doktorların vereceği krem ve ilaçlarla etkisi azaltılır.

Saçta Görülen Egzama Neden Olur?

egzama_nedir?

Egzamanın görülebildiği yerlerden bir tanesi de kafa derisinde bulunan cilttir. Kepek olarak gördüğümüz beyaz pullar ve kafa derisindeki kızarıklık egzamanın habercisi olabilir. Sağ derisinde yağlanmanın artması, saç derisinin su toplaması ve iltihaplanması, saç derisinin pul pul dökülmesi egzamanın saç üzerindeki bazı belirtileridir. Saçta görülen egzama Seboreik dermatit, Konak, Atopik dermatit ve Kontakt dermatit türlerinde olabilir. Bazı egzama türleri kendi kendine iyileşebilir fakat rahatsız edici şekilde ise doktora başvurup hızlıca tedavinizi başlatmanız önemlidir.

Egzama Bulaşıcı Mıdır?

Görünce acaba bende de olur mu? diye korkarak baktığınız insanlardaki egzama hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir.

Egzama Hangi Vitaminin Eksikliğinden Olur?

Egzama B6 vitamini eksikliğinden kaynaklı da gelişebilir. B6 vitamini eksikliği nedeniyle hücre yenilenmesi yavaşlar ve iltihaplanmalara neden olur.

Egzamayı Ne Azdırır?

Alerji yapan madde veya yiyeceklere maruz kalmak, sıcak su ile yıkanmak, cilde zarar veren kimyasal madde içeren malzemelerin cilde doğrudan temas etmesi ve stres egzamanın azmasına neden olabilir. Bunlardan uzak durarak egzamayı kontrol altına alabilirsiniz.

Egzamaya Ne İyi Gelir?

Egzamanın etkileri hafifletmek amacıyla doğal ürünler arayışına giriyoruz.  İşte o ürünlerden bazıları şu şekildedir;

Yulaf Tozu

İltihap ve tahriş önleyici etkiye sahip olan yulaf tozu egzama için yaygın kullanılır.

Aloe Vera

egzamaya_fayda_eden_şeyler

İltihap giderici ve enfeksiyon özelliğine sahip olan Aloe Vera egzama için faydalıdır. Aloe Vera bitkisinin içinden çıkan jeli egzama olan bölgeye sürerek kullanabilirsiniz.

Salatalık

egzamaya_fayda_eden_şeyler

İçeriğinde bol su ve iltihap giderici özelliğe sahip olan salatalık egzama için faydalıdır. Salatalığı doğrayıp, buz dolu bir kap içine koyup beklettikten sonra egzama olan bölge üzerine koyarak kullanabilirsiniz. Egzama bölgesinde rahatlama hissedeceksiniz.

Beyaz dut / Papatya

egzamaya_fayda_eden_şeyler

Ciltte yanmayı ve iltihabı önlemek amacıyla kullanabilirsiniz. Beyaz dut ve papatyayı çay demler gibi demleyip, hafif soğuduktan sonra egzama bölgesine temiz bez ile sürerek kullanabilirsiniz.

Zerdeçal

İçeriğinde bulunan kurkumin iyi bir iltihap ve bakteri önleyici özelliğine sahiptir. Zerdaçalı süt ile birleştirip krem elde ederek veya zerdeçalı ikiye bölerek egzama olan bölge üzerine kullanabilirsiniz.