Ana Sayfa Cilt Bakımı Yaşlanma Karşıtı Bakım Yirmili Yaşlarda Göz Çevresine Bakım Önerileri

Yirmili Yaşlarda Göz Çevresine Bakım Önerileri

114
0
cilt_bakimi

Zaman geçtikçe cildimiz üzerinde bazı değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimlerin ilk yaşandığı bölge ise göz çevresidir. Çünkü göz çevresindeki deri, diğer bölgelere göre daha ince yapıdadır. İnce yapıya sahip olan göz çevremizi, sadece göz kırpma ile günlük en az 15.000 kez hareket ettiriyoruz. Hareketlerin yanı sıra dış etkenlere de maruz kalan bu bölgede bazı olumsuz sonuçlar yaşanmasına neden oluyor. Bu olumsuzluklarla karşı 20’li yaşlar göz çevresi bakımı için erken değil mi? sorusunu doğal olarak sorabilirsiniz. 20’lı yaşlarda başlarında deri altında bağ dokusu güçlendirmeyi sağlayan kolajen üretiminin azalmaya başladığı için cilt esnekliğini yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Kaybetmeden önce güçlendirmek en doğru tedavi yöntemi olduğu için 20’lı yaşlarda cilt bakımı yapmak size faydalar sağlayacaktır.

Göz Çevresinde Oluşan Problemlerin Nedenleri

İnce yapıya sahip göz çevremiz dış etkenlerden kolayca etkilenip, zarar görebilecek bir yapıdadır. Göz çevresindeki problemlere neden olan durumlar şu şekildedir;

Güneşin Zararlı UVA/UVB ışınları

göz_sagligi

Sağlığımız için güneş ışınlarına ihtiyaç duyduğumuz için güneşten her gün yararlanmaya çalışırız. Bunu yaparken cildimizin özellikle ince katmana sahip göz çevresinin, zararlı ışınlardan zarar görmemesi için güneş koruyucu kremler kullanmalıyız.

Uyku

göz_sagligi

Günlük 7-8 saat arasında uyumak sağlığımız için çok önemli faydalar sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Gece geç saatleri kadar uyumayıp, sabah uykusunu alamamış bir şekilde kalkmak göz çevremizde kırışıklığa ve yorgunluğa neden olacaktır.

Mimik Hareketlerini Abartılı Şekilde Yapmak

göz_sagligi

Mimik yaptığımız zaman kaslarımızı hareket ettiririz. Bu hareketler sonucunda derimiz hareket eder. Hareketler ile birlikte ince tabakaya sahip göz çevresinde kırışıklar oluşmasına neden olur. Gün içinde mimik kullanımını elimizde olmasa bile yaparız fakat bunu abartacak şekilde yapmak göz çevresine zarar verebilir.

Göz Çevresini Ovuşturmak

göz_ovusturmak

Elimizi yıkarken, gözlerimiz kaşındığında ve makyaj yaptığımız zaman göz çevremiz ile temas kuruyoruz. Bu temasta göz çevremize sert şekilde ovuşturmak, göz çevresinde kırışıkların oluşmasına neden olur.

Makyajı Çıkarmamak

göz_makyaj

Gece yatmadan önce gündüz sürülen makyajın çıkarılması, ciltte bulunan gözeneklerin oksijen ihtiyacının karşılaması için önemlidir. Sürdüğünüz makyajı çıkarırken, makyaj temizleyici ürünün yağlı ve kalın tabaka bırakmamasına özen göstermelisiniz.

Uyurken Yüzüstü Yatmak

göz_sagligi_nedir?

Yüzüstü uyumak, yüzde bulunan kaslara baskı oluşmasına neden olur. Baskıya uğrayan yüzdeki kaslar, cilt kırışıklığına neden olur. Yüzüstü uyumamaya dikkat etmeniz önemlidir.

Yeterince Su İçmemek

suyun_faydalari

Kalori yakımı sonucunda vücudumuz su harcar. Yeterli su ihtiyacı karşılanmadığı zaman cilt kurumaya başlar. Cildin kuruması sonucunda özellikle göz çevresinde kırışıklıkların oluşmasına neden olur.

Dengesiz Şekilde Beslenme

saglikli_beslenme

Beslenme, cilt sağlığımızı korumamız için gerekli bir ihtiyaçtır. Vücudu yoran asitli, alkollü içeceklerin ve fast food tüketilmesine dayalı beslenme ve sigara tüketimi cildin yaşlanmasına neden olur. Göz çevresi gözün yaşlanma belirtilerinin görülmeye başlandığı ilk yerdir.

Bilinçsiz Şekilde Cilt Bakım Ürünlerinin Kullanımı

Cilt tipine uygun olmayan cilt bakım ürünlerinin kullanılması sonucunda, göz çevresinde kırışıklıklar başta olmak üzere birçok olumsuz sonuçlara neden olur. Cilt tipinize göre seçeceğiniz ürünlerle göz çevrenize bakım yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Göz Çevresi İçin Doğal Yöntemler

Göz çevresine bakımını kremler, serumlar vb. ürünleri kullanarak yapmanın yanında evde kolay şekilde ulaşabileceğiniz ürünlerle de yapabilirsiniz. Örneğin yumurta, havuç, salatalık, lahana, avokado, Hindistan cevizi yağı, çikolata, balık yağını kullanabilirsiniz.

Çikolata

göz._sagligi

Cilt üzerindeki deriyi esnek bir yapıya kavuşmasına yardımcı olan kakao, göz çevresinde oluşabilecek kırışıklıklara da iyi geliyor. Malzemeler kakao tozu, şeftali yağı ve birkaç adet E vitaminidir.

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Malzemeleri bir kap içine dökerek karıştırın. Hazırlanan kürünüzü, cildinizi güzel şekilde temizledikten sonra göz çevreniz dahil yüzünüze uygulayın. 30 dakika bekleyip hemen ardından ılık su ile durulayın. Düzenli kullanım sonucunda cildinizin yenileyip, kırışıklıkların ve ince çizgilerin kaybolduğunu fark edeceksiniz.

Lahana

lahana_göz_bakim

C vitamini bakımından oldukça zengin olan lahana, antioksidan etkisi sayesinde kırışıkların önüne geçiyor. Ayrıca lahana kan dolaşımını hızlandırdığı için göz çevresine daha fazla oksijen gelmesini de sağlayacaktır. Oksijenin etkisiyle cilt hücreleri daha hızlı yenilenecektir.

Hazırlanışı ve Uygulanışı

3-4 yaprak lahanayı temiz şekilde yıkadıktan sonra, blender veya meyve sıkacağı yardımıyla suyunu çıkarın. Suyu çıkan lahanaya daha etkili olması için bir çay kaşığı bal dökün. Hazırlanan kürünüzü yüzünüzü yıkadıktan sonra sürebilirsiniz. Yüzünüze sürdükten sonra 30 dakika bekleyip, ılık su ile durulayabilirsiniz. Düzenli kullanım sonrasında faydalarını gözle görebileceksiniz.

Havuç

havuc_göz_bakim

İçeriğindeki A vitamini ve antioksidan sayesinde havuç, cilt hücrelerinin üretiminin artırıp, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kırışıkları yavaşlatmaya ve gidermeye yardımcı olur.

2 adet havucun dış kabuğunu soyun, soyduğunuz havuçları keserek blender veya meyve sıkacağının için koyup, suyunu çıkarın. Hazırladığınız havuç suyunun içine isterseniz bir tatlı kaşığı badem yağı, bal ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız kürünüzü dolabın içinde 2 saat beklettikten sonra kullanabilirsiniz. Göz çevreniz dahil yüzünüzde kullandığınız havuç kürünüzü yarım saat beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Düzenli kullanım sonrasında göz çevresinde kırışıkların azaldığını fark edeceksiniz.