Ana Sayfa Bakım Dövme Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dövme Bakımı Nasıl Olmalıdır?

52
0

Sizin için anlamlı olan, sizi yansıtan dövmeyi bedeninize işlettirdiniz. Ömür boyu sizin ile birlikte olacak dövmeyi yaptırdıktan sonra canlı kalması için ona özenle bakmanız gerekiyor. Peki, dövmeli cilt bakımının nasıl yapılacağını biliyor musunuz? İşte dövme bakımında dikkat etmeniz gerekenler!

Sadece Temiz Ellerle Dokunun

Dövme yaptırdıktan sonra dövmenize yalnızca temiz ellerle dokunmalısınız. Derinizin altına iğne ile işlenen tasarım derinizi hassas bir hale getirir. Dolayısıyla hastalıklara açık bir haldedir. Bu nedenle dövmelerinizi temizlemeden, bakım yapmadan önce ilk iş ellerinizi yıkayın.

Bandajı Çıkarın ve Sadece Antibakteriyel Sabunla Yıkayın

Dövme yaptırdıktan sonra dövmenizin üzerine sarılan bandajı, dövmeniz tamamladıktan sonra dövme sanatçınızın önerdiği süre içinde çıkarabilirsiniz. Bandajı çıkardıktan sonra dövmenizi yeniden bandajlamayın. Dövmeyi temizlemek için antibakteriyel sabun kullanın. Dövmenizi temizlerken herhangi bir bez ya da lif gibi materyaller kullanmaktan kaçının çünkü bu durum, yara olan bölgeyi pul pul dökecektir. Ardından, ılık suyla sabunu durulayın ve dövme alanını bir havluyla kurulayın.

Bakım Kremi Uygulayın

Dövmenizin üzerine sanatçınızın önerdiği dövme kramini uygulayın. Fakat çok miktarda krem uygulamaktan kaçının. Dövmenize çok fazla krem uygulamak gözeneklerinizi tıkayabilir ve iyileşme sürecine zarar verecek kızarıklıklar oluşturabilir.

Dövmenizin Nefes Almasına İzin Verin

Dövme yapıldıktan sonraki ilk üç – dört gün boyunca, dövmenizi günde yaklaşık üç beş kez yıkayabilirsiniz. Ancak iyileşme sürecindeki dövme mürekkebi için hava almak oldukça yararlı olabilir. Bu nedenle dövme yaptırdığınız konumun nefes aldığından emin olun.

Uzun Süreli Güneşe Maruz Kalmaktan Kaçının

Zaman geçtikçe, bir dövmenin solma da dahil olmak üzere değişiklikler yaşayabilir. Dövmenizi gerekmedikçe doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçının. İyileşmiş dövmeler, özellikle renkli dövmeler güneşte solabilir , Güneş ışınlarına maruz kalacaksanız yüksek bir SPF koruyucu krem ile kaplandığından emin olun.

Dövme Bakımında Sık Yapılan Hatalar

  • Dövmeli bölgedeki derinin kurumasına izin vermek.
  • Dövmeye bakım işlemi haricinde dokunmak ve kaşımak.
  • Dövmeye hijyenik olmayan elle ve materyaller ile dokunmak.
  • Havuz, deniz gibi tuzlu su ve klorla temas gerektiren aktiviteler yapmak.
  • Dövmeli bölgeye doğrudan sıcak su ve güneş ışığı ile temas ettirmek.
  • Dövmeyi korumasız şekilde güneşe maruz bırakmak.
  • Dövme özellikle çok terleyecek bir bölgedeyse spor yapmak.