Ana Sayfa Bakım Hamilelikte Bakım HAMİLELİK VE GETİRDİĞİ DEĞİŞİMLER

HAMİLELİK VE GETİRDİĞİ DEĞİŞİMLER

71
0
Hamilelikte Cilt Lekelerinin Nedenleri
Hamilelikte Cilt Lekelerinin Nedenleri

Hamilelik ve Getirdiği Değişimler

Hamilelik eşsiz bir süreç, sabırsız bir bekleyiş olduğu kadar, kadın için yenilikleri ifade eden bir dönemdir. Hamilelik değişimler bütünüdür. Değişimler bir bebeğinizin olmasına karar vermekle başlar. Büyük bir kararla başlayan bu değişimi, bebeğin gelişimi izler. Annedeki ruhsal ve fiziksel farklar, hamilelik döneminde salgılanan hormonlar, fizyolojik açıdan kadında sürekli bir değişimi beraberinde getirir. Bu değişimlerden cilt lekeleri kalıcı olma ihtimalinden dolayı kadınlar için can sıkıcı olabilir. Bu yazımızda hamilelikte oluşan cilt lekeleri nasıl geçer sorusuna cevaplar arayacağız.

Hamilelikte Cilt Lekelerinin Nedenleri

Bütün tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, cilt lekelerinin çözümü için de önce sorunun kaynağını bilmek gerekir. Hamilelikte oluşan cilt lekelerinin asıl sebebi aslında güneşten yayılan ultraviyole ışınları ve salgılanan hormonlardır. Hamilelik döneminde salgılanan östrojen ve progesteron hormonu, güneş ışınlarına karşı cildin hassasiyetini artırır. Vücudun fazla güneş görmeyen bölgelerinde oluşan lekeler hamilelik sonrası genelde kendiliğinden geçer. Vücutta yüz gibi güneşe fazla maruz kalan bölgelerdeki lekeler, güneş ışınlarının etkisiyle kalıcı olabilir.

Hamilelikte Oluşan Lekeler İçin Önemler

Hamilelikte oluşan lekeler Kalıcı lekelerden korunmak için, hamileliğin en başında doktorun önerileri doğrultusunda önlemler alınmalıdır. Güneş ışınlarının dik açıyla geldiği saatlerde dışarı çıkmayarak, kendinizi bu lekelerin kalıcı olma ihtimalinden koruyabilirsiniz. Doktorunuzdan hamilelikte oluşan cilt lekeleri için krem tavsiyesi alabilirsiniz. Güneş koruyucularınıza doktorunuza danışarak kullanmanız gerekebilir.

Hamilelik Lekeleri İçin Doğal Çözüm

Aynı tedavi yöntemleri farklı kişilerde aynı sonuçlar vermeyebilir. Hamilelikte oluşan cilt lekeleri için tüyolar ve öneriler ararken bu bilinçle hareket etmelisiniz. Genellikle bitkisel ve doğal ürünlerle hazırlanan kürler yüzeysel lekeler için kullanılabilir. Cildinizde daha tahrişe ve daha büyük sorunlara neden olamamak için bu kürleri iyi araştırmalı ve kullanılacak ürünlere alerjinizin olmadığından emin olmalısınız. Tıbbi müdahale gerektirmeyen lekeler için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun hamilelikte oluşan cilt lekeleri için maske önerilerinden gül ve kil maskesinin tarifini hazırladık.

Malzemeler: 1 adet kırmızı gülün yaprakları, 100 gram kil, bal, bir su bardağı kaynar su.

Hazırlanışı: Kaynamakta olan 1 su bardağı klorsuz suya 10 adet taze gül yaprağını atın ve kısık ateşte 8 dakika kaynatın. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Bir kâse içerisinde, 100 gram kil üzerine soğuyan gül suyunu krem kıvamına gelinceye kadar yavaş yavaş ekleyerek karıştırın. Krem kıvamına gelince 1 çay kaşığı bal ilave ederek tekrar karıştırın.

Maskeyi uygulamadan önce, lekeli bölgeyi ılık suyla yıkayın ve durulayın. Maskeyi lekeli bölgede yarım saat bekletin ve ardından tekrar ılık suyla bu bölgeyi maskeden arındırın. Bu tarifi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Doğru Tedavinin Önemi

Lekelerinizin cilt üzerindeki görünümü farklı mevsimlerde değişebilir. Güneş ışınlarının yatay açıyla geldiği kış aylarında lekeleriniz açık renkte görünür hatta kaybolabilir. Yaz aylarında dik açıyla gelen güneş ışınlarının etkisiyle bu lekeler daha koyu bir renk alarak daha fazla görünür olur. Böyle durumlarda kendinize teşhis koymak ve müdahale etmek için acele etmeyin. Bütün cilt sorunlarınızın çözümünde doğru tedavinin çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Hamilelikte oluşan cilt lekeleri için doktorunuzun kontrolünde bir tedavi yöntemi belirleyin. Bazı kalıcı lekeler yüzeysel olmayabilir. Bu tür lekelerin tedavisi için lazer yöntemi gibi uygulamalara ihtiyaç duyabilirsiniz. Hamilelikte oluşan cilt lekelerinizden ancak doğru tedavi ile kurtulabilirsiniz.