Ana Sayfa Bakım Kayısı Çekirdeği Yağı ve Faydaları

Kayısı Çekirdeği Yağı ve Faydaları

153
0
Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?
Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

 

Cilt bakımı için doğal içerikler arayışındaki bugün ki konumuz Malatya’nın kayısı çekirdeklerinden soğuk presleme işlemi uygulanarak üretilen kayısı çekirdeği yağıdır. Kayısı çekirdeği yağı bu işlem ile damıtıldığından dolayı oldukça hafif ve kokusuz bir yapıya sahip uçucu yağlardandır. Ayrıca meyve olarak kayısının kendisi içerdiği lif ve vitaminler sayesinde hem kuru hem de taze şekilde tüketilerek damağımızı tatlandırıp, sağlığımız için sayısız faydaları olan bir besin kaynağıdır.

Kayısı Çekirdek Yağının Kullanımı ve Faydaları

Kayısı çekirdeği yağı içerisinde bulunan A, C ve E vitaminleri, yüksek faydalı yağ asitleri ve Omega 3,6,9 sayesinde cildin ihtiyacı olan nemi karşılamaktadır. Kayısı çekirdeği yağını kullandığınız şampuan, nemlendirici krem veya diğer bakım ürünlerinin içine katarak kullanabilirsiniz. Saf şekilde de kullanılabilen kayısı çekirdeği yağı, seyreltme işlemini yaparak kullanmak kullanım açısından daha doğru olur. Kayısı çekirdeği yağı içerdiği zengin antioksidanlar sayesinde yaz mevsiminde güneşin zararlı ve leke yapabilme potansiyeline sahip UV ışınlarından korur.

Kayısı Çekirdeği Yağı Cilde Faydaları.

Hafif bir yapıya sahip olan kayısı çekirdeği yağı, cildin doğal olarak ürettiği sebumları andırdığından dolayı kolayca cilt tarafından emilir. Cildi beslediği için cilt tonunu iyileştirmeye, cildin yumuşaklığını ve parlaklığını korumaya, yüz kırışıklığını, ince yüz çizgilerini ve lekelerin görünümünü azaltır. Saf şekilde kayısı çekirdeği yağını kullanmanız cildinizde tüylenme ve yağlanma yapabilir. Yüze ve cilde saf halde direk kullanımı önerilmez. Bu yüzden kayısı çekirdeği yağını seyreltilmiş veya başka ürünler ile karıştırarak kullanımı önerilir

Kayısı Çekirdeği Yağı Yüze Nasıl Sürünür?

Kayısı çekirdeği yağı her cilt tipi için uygun bir özelliğe sahiptir. Kayısı çekirdeği yağı birçoğumuzun sorunu haline gelen ve psikolojik açıdan büyük engel yaratan akne ve sivilcelerin azalması için kullanabilir. Yüzümüzde bulunan kaslarımızı duygu durumlarımızı belirtmek amacıyla yoğun şekilde kullanırız. Yüz kasları her kullanımda kasılıp gevşemektedir. Yüz bölgesindeki kasların yaşın ilerlemesinden dolayı göz çevresinde kırışıklar ortaya çıkabiliyor. Ayrıca D vitamini eksikliğinden ve gün içinde geçirdiğimiz yorgunluktan dolayı gözaltlarımızda morluklar ortaya çıkabilir. Kayısı çekirdeği yağı göz çevresindeki bu kırışıklarla ve morluklarla mücadele edebilmek için kullanılabilir. Birkaç damla kayısı çekirdeği yağını makyaj temizleme bezine veya temiz bir pamuğa döktükten sonra yüzünüze yavaşça  masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Fazla kullanımı gözaltında yağlanmaya neden olabilir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Tüylenme Yapar mı?

Her yağın fazla kullanımında oluşabilecek tüylenme sorunu kayısı çekirdeği yağında da olabilir. Ayrıca Kayısı çekirdeği yağı saç, kirpik ve saç dökülmesi sorunu yaşayan insanlar tarafından bölgedeki tüylerin gürleşmesi amacıyla da kullanılır. Bu yüzden kayısı çekirdeğinin faydalarından yararlanabilmek için belirli aralıklarla kullanımı önerilir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Nedir?

Evde Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Malzemeler
Yarım litre zeytinyağı
Yarım su bardağı kayısı
Yarım su bardağı ezilmiş kayısı çekirdeği

Yapılışı

Kavanozun içine zeytinyağını döküp, üstüne parçalara böldüğünüz kayısıları ve ezilmiş kayısı çekirdeğini üzerine ekleyin. Blender yardımıyla karışımı iyice karıştırın. Karıştırdıktan sonra kavanozun kapağını kapatıp 15 gün boyunca her gün 1 saat boyunca karışımınızı güneşe bırakın. Bu süreci tamamladıktan sonra yağınızı bir süzgeçten geçirerek kullanabilirsiniz.