Ana Sayfa Bakım Saç Bakımı Saç Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Saç Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

33
0

 

Saç bakımı, kişisel bakım için son derece önemlidir. Saç derisinin sağlıklı olması dökülmeyi azalttığı gibi, kepek oluşumunun da önlenmesine ve saçın yağlı görünümünün ortadan kalkmasına yardımcı olur. Saç bakımının, hayatın bir rutini haline getirilmesi önemlidir. Bu yazımızda sizler için doğru saç bakımıyla ilgili bilmeniz gerekenleri derledik!

Saç Nasıl Yıkanmalı?

Saç, yıkanmadan önce taranmalıdır. Bu yöntem, saçlarınızın şampuanı daha iyi işlemesini sağlar. Ardından saçlarınızı ılık suyla, saç derinize ve yapısına uygun  şampuanla masaj yaparak yıkamalısınız.  Yüksek miktarda şampuan kullanmamalısınız. Şampuanı saçınızda iyice köpürttükten sonraysa saç diplerinize masaj yaparak uygulamalı ve  ılık suyla iyice durulamalısınız. Sıcak su saç derisine ve saç tellerine zarar verir.

Saç Nasıl Taranmalı?

Saçların kökten taramaya başlanması, saç kırılmasından yol açar. Bu nedenle önce saç uçları açılmalıdır. Saç uçlarının iyice taranması kolay hale geldikten sonra kökten uca doğru taranmalar yapılmalıdır.

Saç Nasıl Kurutulmalıdır?

Saç kurutma makinesi kullanılırken en sıcak ayara getirmemeye dikkat edin. Yüksek ısı saçlarınızın kabarmasına neden olabilir. Bu nedenle saçlarınızı önce bir havlu ile kurutmalı, bir süre bekledikten sonra kurutma makinesiyle işleme geçmelisiniz. Saçlarınızın kuruduğunu hissettiğiniz andaysa kurutma işlemini sonlandırmalısınız.

Canlandırıcı Saç Maskesi

Malzemeler

  • Yarım avokado
  • Bir yumurtanın sarısı
  • Bir tatlı kaşığı zeytinyağı
  • Bir tatlı kaşığı bal

Tarifin Yapılışı:

Yarım avokadoyu iyice ezdikten sonra diğer malzemelerle birlikte karıştırın. Ardından saç diplerinden uçlara doğru dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Saçınızı bir havluyla sardıktan sonra kurutma makinesiyle düşük ısıda başınızı ısıtın. Yirmi dakika kadar bekledikten sonra saçınızı açın ve iyice durulayın. Saçınıza canlılık katacak bu maskeyi haftada bir uygulamayı ihmal etmeyin!