Ana Sayfa Bakım Saç Bakımı Saç Derisinde Egzama Nedir? Nasıl Geçer?

Saç Derisinde Egzama Nedir? Nasıl Geçer?

121
0
sac_egzamasi_nedir?

Saçta Çıkan Egzama Nedir?

Saç derisinde oluşan egzama, saç köklerinin kepeklenmesi sonucunda saç derisinde pul pul dökülmelere neden olabilen bir cilt hastalığıdır. Hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamakla birlikte rahatlatıcı etkiye sahip ilaç, krem ve doğal yöntemler kullanılarak hastalığın verdiği rahatsızlığın etkisi azaltılır.

Saç Derisinde Görülen Egzama Türleri Nelerdir?

Saç derisinde görülen egzama, seboreik dermatit, konak, atopik dermatit ve kontakt dermetit egzaması olarak adlandırılır. Bu egzama türleri hastalığın yaşandığı dönemlere ve kişinin maruz kaldığı dış etkilere bağlı olarak farklılık gösterir. Bu egzama türlerini detaylıca inceleyelim.

Seboerik Dermatit Egzama

Cildin yağlı bölgeleri olan saç derisi, yüz, sırt gibi yerlerde kronik olarak yaşanılan ve sürekli bakım gerektiren seboerik egzaması, sedef hastalığı ile birlikte yaygın olarak yaşanılan egzamanın bir türüdür.

Konak Egzaması

Bebeklerin ilk aylarında saç derisinde pullu dökülme, kızarıklığa ve yağlı lekelere neden olan konak egzaması, genellikle bebeklerin 6-12 ayları arasında kendiliğinden geçebilme özelliğine sahip egzama türüdür.

Atopik Dermatit Egzaması

Saç derisi de dahil olmak üzere vücudun da farklı bölgelerinde görülebilen atopik egzaması, genellikle küçük yaşlarda teşhis edilebilen ve ömür boyu kişiyi rahatsız edebilecek yaygın görülen bir egzama türüdür.

Kontakt Dermetit Egzaması

Dış etkilere bağlı olarak gelişebilen kontakt dermetit egzaması, neden olan dış etkiden uzak durulması ile iyileşebilen bir egzama türüdür.

Saçta Çıkan Egzama Belirtileri Nelerdir?

Sac_ egzamasi_nedir?

Merak ettiğimiz konulardan birisi de saç derisinde oluşan egzamanın belirtilerini nasıl anlaşılır? sorusudur. Saç derisinde de oluşabilen egzama bazen hiç belirti vermeden kendiliğinden oluşup, kaybolabilir. Bazen de sizi ciddi şekilde rahatsız edecek şekilde belirtiler verebilir. Bu belirtilerden bazıları ise şu şekildedir;

  • Saç derisinde sebum hormonunun yağ üretiminin artması,
  • Saç derisinde, kepeklenmenin artması ve saç derisinin pul pul  şekilde dökülmesi,
  • Saç derisinde su toplanmanın görülmesi,
  • Saç derisinde iltihaplanmanın görülmesi,
  • Saç derisinde kaşıntı ve kızarıklıkların artması.

Saç Egzaması Neden Olur?

Saç egzaması türlerine göre farklı nedenlerle ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Örneğin kontakt dermatit egzaması kişilerin alerjik reaksiyon gösterdiği dış etkenlere bağlı olarak gelişebiliyor iken, diğer egzama türleri genellikle genetik faktörlere bağlı olarak kişilerde görülebilir.

Saçtaki Egzama Nasıl Geçer?

Saç derisinde de farklı türlerde görülebilen egzama hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Dermatolog tarafından uygulanan tedavi yöntemi ve kişinin doktor kontrolünde uyguladığı doğal yöntemler egzamanın kişiler üzerinde açtığı kaşıntı gibi belirtilerini kontrol altına alır. Örneğin saç derisinde yaşanan kontakt dermetit egzamasına neden olan dış etkilerden (kimyasal madde içeren temizlik ürünü olabilir) kişinin uzaklaşması ile egzama geçer.

Egzamalı Saç Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

Saç derisini kurutucu özelliklere sahip temizleyici ürünlerden ve sabun ile yıkamaktan uzak durulması gerekir. Yağlı cilt tipi özelliklerine sahip kişiler saçlarını her gün ılık su ile yıkayabilir, diğer cilt tipleri olan normal ve kuru cilt tipine sahip kişiler ise haftada en az 2-3 gün saç derisini nemli tutmak için yıkayabilir.

Kafa Derisinde Egzama Saç Döker Mi?

Hastalık olarak deri üzerinde kaşıntı, pul pul dökülme, kızarıklık kaşıma sonucunda oluşan iltihaplı yaralarla kendisini gösteren egzamaya yakalanan kişiler saç derisinde durduramadığı kaşıntı sonucunda saç derisinde kepeklenmeye bağlı olarak deri ve saç dökülmesi yaşanır. Saç ve kepek dökülmesini durdurmanın en önemli yolu ise kaşıntıyı durdurmaktır. Saç derinizi nemli tutmak kaşıntıyı biraz azaltacaktır.

Saç Egzaması Vücuda Yayılır Mı?

Saç egzaması oluştuğu bölgelerde ilerlemesine bağlı olarak sulantı, ağrı ve açık yaralar oluşturabilir. Kaşıntının da etkisiyle oluşan açık yaralar sonucunda bölgedeki bakteriler, sulantının da etkisiyle egzama önce saç derisinde sonra da vücudun farklı yerlerinde yayılabilir. Saç egzamasının önce saç derisinde sonra da vücutta yayılmasını önlemenin en etkili yollarından birisi istemsizce de gelebilen kaşıntı duygusunu engellemektir. Kaşıntı sonucunda tırnaklarımızda saç egzamasına neden olan bakterileri de taşıdığımızdan dolayı tırnaklarımızı temizlemeden önce vücudumuzun farklı noktalarında kaşıma veya elimizi ağzımıza götürmemiz egzamanın daha fazla yayılmasına neden olacaktır.

Saçta Egzama Tedavisi İçin Bitkisel Çözümler

Saç derisinde görülen egzamanın tedavisinde organik ve doğal bitkilerin önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bal, karbonat, zeytinyağı, defne sabunu, elma sirkesi, keten tohumu yağı, çay ağacı yağı, ardıç katranı sabunu saçta egzama için etkili bitkisel ve organik ürünlerden bazıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan bazılarının nasıl kullanılacağını sizlere açıklıyoruz.

Çay Ağacı Yağı

cay_agaci_yagi

Çay ağacı yağı, saç egzamasına iyi gelen yağların başında gelmektedir. Çay ağacı yağını şampuanınızın içine şampuanın boyutuna göre yüzde 5’lık oranında ekleyip, kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağı kattığınız şampuanınızın, gözünüzle temas etmesinden kaçının.

Ardıç Katranı Sabunu

sac-egzamasina-ne-iyi-gelir?

Ardıç katranı sabunu, sedef hastalığı ile birlikte görülen seboreik dermatit egzaması tedavisinde etkili olarak kullanılan organik bir üründür. Saçınızı ardıç katranı sabunu ile yıkayarak rahatsızlığın etkisini azaltabilirsiniz.

Zeytinyağı

zeytin_yagi

Birçok hastalığa iyi gelen şifa kaynağı olan zeytinyağını, saç derisinde görülen egzama hastalığı için de kullanabilirsiniz. 300 ml şampuana 1 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyerek saç egzamasını rahatlatmak için saç derinize masaj uygulayarak kullanabilirsiniz.