Ana Sayfa Bakım Saç Bakımı Saç Dökülmesine Mucizevi Çözüm

Saç Dökülmesine Mucizevi Çözüm

111
0
sac_dökülmesi_nedir

Dış görünüşümüzü güzelleştiren en etkili özelliğimiz arasında yer alan saç, yaş aldıkça veya genetik faktörlere bağlı olarak dökülmeye başladığı zamanlarda bizi derinden üzebilir. Bu üzüntü sonucunda saç dökülmesini durdurmak amacıyla birçok arayış içerisine gireriz. Yanlış ve kontrolsüz yapılan uygulamaların faydadan çok zarar getireceğinizi unutmamak gerekiyor.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

sac_dökülmesi

Birçok nedene bağlı olarak yaşanan saç dökülmesine; genetik faktör, deri problemleri, yanlış beslenme alışkanlıkları, hormonal problemler, hastalıklar, kullanılan ilaçlar, doğum süreci, kanser için kemoterapi süreci, kozmetik ürünler, stres, depresyon, mineral ve vitamin eksiklikleri yaygın olarak etki ediyor.

Saç Dökülmesi Çeşitleri

Saç dökülmesi, kadın ve erkeklerde farklı şekillerde görülebiliyor. Farklı şekillerde görülen saç dökülmesi, androgenetik alopesi, alopesi areata, alopesi totalis, traksiyon alopesi, skatrisyel alopesi, telogen effluvium, involutional alopesi, alopesi barbae, anagen effluvium, alopesi üniversalis olarak görülebilir. Saç dökülmesi çeşitlerine farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Günlük 100 saç telinin dökülmesi normal bir süreç olmakla birlikte sizi rahatsız edecek düzeyde aşırı şekilde dökülmesi halinde uzman bir dermatologdan randevu alarak yaşadığınız problemin kaynağını öğrenip, tedaviye başlayabilirsiniz. Çünkü bağışıklık sistemimizin yaşadığı hastalıklarla mücadelesinde, vücudun verdiği tepkilerden birisi de saç dökülmesidir.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Testler Yapılır?

Randevu alıp görüşmeye gittiğiniz uzman doktor, Ferritin, Biyotin, TSH, T3, T4, E2, FSH, Testosteron, Çinko ve Selenyum testlerini uygulayarak saç dökülmenize neden olan sorunu teşhis eder.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

sac_dökülmesi

Saç dökülmesi için dermatolog doktorun sizler için önerdiği ilaçlar dışında, farklı ilaçlar almamamız sağlığınız için önemlidir. Buna dikkat ederek yaşamımızı olumsuz şekilde etkileyen alışkanlarınızı değiştirerek saç dökülmesini azaltabilirsiniz.

  • Değiştirmeniz gereken alışkanlıklar:
  • Bilinçsizce uygulanan sert diyetler,
  • Uyku saatlerinin düzensiz olması,
  • Stresli bir yaşam içinde bulunma,
  • Sigara ve alkol kullanımının aşırı olması,
  • Fast food beslenme alışkanlığıdır.

Saç Tedavisi İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Doktor kontrolünde uyguladığınız tedavinin yanında, kolaylıkla erişebileceğiniz doğal ürünler kullanarak saç dökülmenizi daha hızlı durdurabilirsiniz. Badem yağı, karanfil, hindistan cevizi yağı, kına saç dökülmesi için kullanabileceğiniz başlıca ürünler arasındadır.

Badem Yağı

badem_yagi

Saçları besleyip güçlendiren E vitamini sayesinde Badem yağı, saç diplerinden uçlarına kadar besleyerek saçları güçlendirip, sağlıklı hale getirir. Sağlıklı saç köklerine sahip olduğunuzda, saç dökülme probleminizde azalma göreceksiniz. Uygulanışı: Badem yağını saç maskesini olarak kullandıktan sonra 30 dakika saç derinizin içinde tuttuktan sonra ılık suyla durulayın.

Karanfil

karanfil

Stres ve vitamin eksikliğinden kaynaklı olarak saç dökülmesinde etkili olan karanfil, saç derisinde oluşan kaşıntı ve yaraları iyileştirerek saçın daha sağlıklı olmasını sağlar. Uygulanışı: 10 adet karanfili çaydanlık içinde kaynatıp, soğumasını bekleyin. Soğuyan karanfil suyunu saç diplerinize masaj yaparak uyguladıktan sonra 30 dakika bekleyip ılık su ile durulayın.

Hindistan Cevizi Yağı

hindistan_cevizi_yagi

İçeresinde barındırdığı vitamin, mineraller sayesinde hindistan cevizi yağı, saç dökülme sorununuza da çözüm olarak karşınızda duruyor. Hindistan cevizi yağını saç derinize masaj yaparak uyguladıktan sonra yarım saat bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Düzenli kullanım sonucunda saç derisini beslemesi sayesinde saçınızı daha sağlıklı hale getirecektir.

Kına

Kina

Kına yakmak geleneksel olarak bugüne getirdiğimiz bir özelliktir ve özellikle kınayı saçlarımıza yakarız. İçerisinde barındırdığı vitamin, mineraller sayesinde saçınıza kına yakarak, hem boyalı bir saça hem de beslenmiş bir saç derisine sahip olursunuz.