Ana Sayfa Bakım Saç Bakımı Saç Kırılmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Saç Kırılmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

87
0
sac_kiriklari_nasil_önlenir_

Saç kırılması saçların daha sağlıklı ve daha hızlı uzamasında en önemli etkilerden birisidir. Bu etkiyi daha az yaşamak için hayatınızda yapmanız gereken basit değişiklikler bulunmaktadır. Saç sağlığınızı koruyacak bu basit değişikleri sizler için sıraladık. İyi Okumalar!

Saç Kırılması Önlemek İçin Yapabilecek Basit Öneriler

1-) Fırça Seçimine Dikkat Edin

sac_fircasi_nasil_secilir_

Saç uçlarının kırılmasında ki en büyük etkilerden birisi de kullanılan tarağın seçimidir. Saçınız için tarak seçimi yaparken tarağın ahşap saplı ve doğal kıllardan yapılmasına özen gösterin. Eğer plastik tarak kullanacaksanız, saçlardaki elektriklenmeyi önleyen antistatik maddeden yapılan geniş dişli, geniş uçlu plastik tarakları tercih edin.

2-) Saçlarınız Nemli İken Taramayın

nemli_sac_taranir_mi_

Duştan çıkar çıkmaz saçlarını tarayanlardan iseniz bu alışkanlığınızı saçlarınızın kırılmaması için uzaklaşmalısınız. Çünkü saç nemli iken daha hassas ve kırılgan oluyor. Hassas ve kırılgan halde olan saçlar tarandığı zaman saç uçlarında kırılmalar meydana gelebilir.

3-) Saç Taramanıza Dikkat Edin

sac_taramasi_nasil_yapilir_

Saç taramasına dipten başlayarak yapmak, saçların daha çabuk kırılmasına neden olabilir. Saçlarınızı taramaya uçtan köklere doğru hafif şekilde tarayın. Çünkü sert şekilde yapılacak taramalar sonucunda hassas olan saç kökleri zarar görerek kırılır.

4-) Saç Kurutma Makinesine Veda Edin
sac_kurutma_makinesi_kirik_yapar_mi_

Yüksek ısılarda çalışan saç kurutma makineleri kullanılmasından dolayı saçlar nem ve yağ kaybına uğrar. Uğradığı nem ve yağ kaybı sonucunda saç uçlarında kırılmalar meydana gelir. Çok aceleniz olmadığı sürece saçlarınızı saç kurutma makinesiyle kurutmamaya özen gösterin.

5-) Saçlarınızı Bağlamayın

saci_baglamanin_zaralari_nelerdir_

Saçlarınızı açık şekilde bırakmanız saç sağlığınız için en doğru olanıdır. Çünkü saçların sık ve sert şekilde iple bağlanması sonucunda saçlardaki kan akışında bozulmalar, saç derisinde dökülmeler, kaşıntı, D vitamini eksikliği, saçlarda kırılma ve dökülmeler meydana gelebilir. Saçlarınızı bağlayacaksanız eğer lastik ipler yerine kumaş iplerle gevşek şekilde bağlayın.

6-) Kırıklarınızı Kestirin

sac_kiriklarini_aldirmanin_saca_faydalari_

Düzenli olarak saç uçlarında görülen kırıkları aldırmak, saçların daha sağlıklı ve daha hızlı uzamasına yardımcı olmasının yanı sıra kırıkların daha geç oluşmasını da etkiler.

7-) Beslenmeye Dikkat Edin

Saç köklerini daha sağlıklı görünmesi için dışardan köklere doğru nemlendirici kremler, proteinler, yağlar içeren ürünler kullanılır. Fakat saç kökleri daha çok vücuda alınan besinlerle besleniyor. Kişinin beslenme alışkanlığı saç sağlığına doğrudan etki ettiğinden dolayı sağlıklı ve düzenli şekilde beslenmeye özen gösterin.