Ana Sayfa Bakım Saçların Çabuk Uzaması İçin Önerileri

Saçların Çabuk Uzaması İçin Önerileri

32
0
sac_uzamasi_icin_öneriler_.

Güzelliğin en etkili sembollerinden başında olan saçlar, iyi bakılmazsa kolay şekilde kaybedilebilir. Saçları kaybetmek kadınların korkulu rüyalardan birisidir. Saçları kaybetmeden daha sağlıklı ve daha hızlı şekilde uzatmayı ister misiniz? Saç uzaması için yapılması gereken basit yöntemleri sizler için sıraladık. İyi Okumalar!

Saçların Çabuk Uzatacak En İyi Öneriler

Saç Diplerine Masaj Yapın

 sac_dipine_masaj_yapma

Saç diplerine hafif şekilde masaj yapmak suretiyle, saçları besleyen kan damarlarındaki kan akışını hızlandırıp saç köklerini ulaşan vitamin ve oksijen miktarının artmasına yardımcı olup saçların daha sağlıklı daha hızlı uzamasında etkili olur. Düzenli olarak her gün 4 dakika boyunca yapacağınız masaj ile yavaş uzayan saç sorununuza çözüm bulabileceksiniz. Saç diplerine masaj yaparken sert şekilde yapmamaya özen gösterin. Çünkü saç diplerine yapılacak sert masajlar, saç köklerini zedeleyip saçların güçsüz hale getirir.

Yeterli Miktarda Su İçin

su_icmenin_faydalari

Yaşam kaynağımız olan su, her gün düzenli olarak yeteri miktarda içildiği zaman saçların sağlıklı hale gelmesine yardımcı olacaktır. Günlük 2 litre su içmek saçların güçlendirir, hızlı uzamasına yardımcı olur, içten, dışa doğru nemlendirir, daha yumuşak ve daha parlak olmasını sağlar. Yeterli miktarda su içmemek ise saçları kurutur, güçsüzleştirir ve dökülmesine neden olur.

Saç Uçlarını Aldırın

sac_uclari_kesme

Saç uzamasını etkileyen en önemli faktörlerden birisi de saç uçlarını aldırmaktır. Saç uzadıkça doğal olarak saç uçlarında kırılmalar, yıpranmalar meydana gelir. Saç uçlarında görülen kırılmalar ve yıpranmalar saç uzamasını yavaşlatabilir. Düzenli olarak yıpranan ve kırılan saç uçlarını kestirmek, saçların daha sağlıklı daha hızlı uzamasına yardımcı olacaktır.

Soğuk Su İle Duş Alın

 soguk_su_sac_uzamasi_etkisi

Duş alırken kullanılan sıcak ve soğuk su saç uzamasını önemli ölçüde etkiler. Örneğin gereğinden fazla şekilde sıcak su kullanmak saçlarda bulunan doğal yağ ve nemin kaybolmasına neden olarak, saçın kurumasına ve kepek sorununun ortaya çıkartır. Soğuk su ile yapılacak duş sayesinde saçları besleyen kan damarlarındaki kan akışı ile saç kökleri daha sağlıklı hale gelir. Ölü hücrelerden arınıp temizlenen sağlıklı saç kökleri, saçın daha kalın ve daha hızlı uzatır.

Stresten Uzak Durun

stresin_etkiler_nelerdir?

Çağımızın vebası olan stres hastalığı, saçlarımıza da olumsuz etkileri bulunmaktadır. Yaşanılan stresten dolayı saç kökleri güçsüzleşir, güçsüzleşen saç kökleri saçın yavaş uzamasına, incelmesine ve dökülmesine neden olur. Sağlıklı şekilde uzayan bir saç için kontrol edilemeyen strese neden olan sorunların ortadan kaldırılması gerekiyor. Bunu yapabilmek için kendinize daha fazla zaman ayırıp, mutlu olmaya çalışın.

Maşa ve Düzleştirici Kullanımına Ara Verin

sac_masasi

Aşırı sıcaklık içeren maşalar ve düzleştiriciler, saç uzamasını yavaşlatmasının yanında saçların yıpranmasına, saç köklerinin ölmesi ile geri dönülemez saç dökülmesine de neden oluyor. Saç maşası ve saç düzleştiricilerin daha az kullanılması ile saçların daha sağlıklı ve daha hızlı uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Unutmayın saç telleri ince ve kırılgan bir yapıda olduğu için yüksek ısılara dayanamaz.

Havlu Kullanmayın

sac_uzamasi_etkisi

Evlerde kullanılan havlunun kullanımı sonrasında saçın doğal yağı ve nemi havlu tarafından emilebilir. Doğal yağın ve nemin azaldığı saç kökleri daha hassas hale gelerek güçsüzleşir. Güçsüzleşen saç köklerinin sonuncunda saçlarda kırılma ve dökülmeler yaşanır. Bunun önüne geçebilmek için evde kullanmadığınız t-shirt veya mikrofiber havlu kullanabilirsiniz. Bu sayede saçlarınızda bulunan doğal yağ ve nemi koruyarak saçlarınızın daha sağlıklı ve daha hızlı uzamasına yardımcı olabilirsiniz.