Ana Sayfa Bakım Saç Bakımı Saçlarınıza Doğal Parlaklık Veren 4 Maske Önerisi

Saçlarınıza Doğal Parlaklık Veren 4 Maske Önerisi

50
0
sac_bakimi_nasil_yapilir_

Saç, güzelliğimizin en önemli göstergelerinden birisi olmasına rağmen bakım konusunda yetersiz bilgilerle bakım yapılmaya çalışılıyor. Saç tiplerine göre uygulanacak saç bakım maskeleriyle saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Yazımızda yağlı, kuru ve normal saç tiplerine göre saç bakım maske önerileri ile saç bakımınızı yapabileceksiniz.

Saç Tiplerine Göre Saç Bakım Maskeler

Yağlı Saç Tipleri İçin Maske Önerisi

Yağlı saç tipinde yağ bezeleri normalden fazla sebum yağı ürettiğinden dolayı saç güçsüzleşir. Güçsüzleşen saç telleri kırılıp, dökülür. Saç dökülmesinin önüne geçebilmek için yağ bezlerinin yağ üretim dengesini sağlamak gerekiyor. Yağ bezelerinin sebum üretimini dengeleyecek saç maskelerini sizler için derledik.

Yoğurt ile Yumurta Saç Maskesi

yogurt_yumurta_faydalari_nelerdir_

Cilt bakımı konusunda oldukça faydaları bulunan yoğurt ve yumurta, saç bakımı konusunda da oldukça faydalıdır. Kalsiyum, protein, vitaminler bakımından oldukça zengin olan yoğurt ile yumurta kullanarak yapılacak maske sayesinde saçlarınızı besler ve saçlardaki anormal yağ üretiminin dengelenmesine yardımcı olur. Haftada 2 gün olarak kullanacağınız maske ile saçın yağ dengesini koruyabileceksiniz.

Yoğurt ile Yumurta Saç Maskesi İçin Gereken Malzemeler

Üç yemek kaşığı yağsız yoğurt, 
1 adet yumurta

Yoğurt ile Yumurta Saç Maskesi Yapılışı ve Uygulanışı

Bir kap içine yoğurt ve yumurtayı ekledikten sonra bir çırpıcı kullanarak krema kıvamına gelene kadar çırpın. Hazırladığınız karışımı saçınıza uygulayabilirsiniz. 30 dakika boyunca saçınızda bekleyen maskeyi, soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Karbonat ve Sirke Saç Maskesi

sirke_karbonat_faydalari_nelerdir_

Saç dibinde oluşan yağ, kir ve kepeklerden ardınırma özelliği olan karbonat, sirke kullanılarak yapılan maske ile yağ bezelerinin sebum üretimini dengeler. Haftada 1 gün olarak kullanacağınız bu maske ile saç derisindeki anormal yağ üretiminin dengelendiğini fark edeceksiniz.

Karbonat ve Sirke Saç Maskesi Gereken Malzemeler

6 yemek kaşığı karbonat 
3 yemek kaşığı sirke

Karbonat ve Sirke Saç Maskesi Yapılışı ve Uygulanışı

Bir kap içine 6 yemek kaşığı karbonat içine yavaş yavaş su ekleyerek macun kıvamını yakalayana kadar karıştırın. Macun kıvamını elde ettiğiniz karbonat maskesini saçlarınıza uygulayın. Maskede durulamak için kullanacağınız sirkeli suyunuzu 4 litre su içine 3 yemek kaşığı sirke koyarak hazırlayın. 30 dakika bekledikten sonra hazırladığınız sirkeli su ile saçınızı durulayın.

Kuru Saç Tipleri İçin Maske Önerisi

Saç tipleri arasında en hassas özelliklere sahip olan kuru saç tipinde, yağ bezeleri yeterince sebum üretmez. Yetersiz sebum üretiminden kaynaklı saç telleri esnekliğini kaybedip, kolayca kırılır. Uygulayacağınız maske ile yağ bezelerinin sebum üretimine yardımcı olarak, saç tellerinizin esnekliğini normalleştirebilirsiniz.

Zeytinyağı Saç Maskesi

zeyinyagi_faydalari_nelerdir_

Vücuda faydaları oldukça fazla olan zeytinyağı, kuru saç tipleri için bulunmaz bir üründür. Kepeğin yok olmasını, saçların daha sağlıklı hale gelmesini, saç derisinin ihtiyaç duyduğu nem ihtiyacı karşılanmasına yardımcı olan zeytinyağı, düzenli kullanım sonrasında saç derisinde normalden az üretim sağlayan yağ bezelerinin sağlıklı sebum üretim yapmasını sağlar.

Zeytinyağı Saç Maskesi İçin Gereken Malzemeler

50 gram zeytinyağı

Zeytinyağı Maskesi Yapılışı ve Uygulanışı

Saç derisine masaj yaparak zeytinyağını yedirerek uygulayın. Uygulama işlemini bitirdikten sonra 1 saat bekledikten sonra şampuan kullanarak saçınızı durulayabilirsiniz. Şampuanınıza zeytinyağını ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Normal Saçlar İçin Maske Önerisi

Saç tipleri açısından en sağlıklı saç tipi olan normal saç tipi, bakımı oldukça kolaydır. Kolay bakım özelliğine sahip olması, sağlıklı bakım çalışması yapılmasına engel değildir. Yağlı saç tipine veya kuru saç tipine dönüşebilme ihtimali olan saçlara doğal ürünler kullanılarak yapılan maskeler ile bakım yapabilirsiniz.

Hint Yağı Saç Bakım Maskesi

Castor beans and oil in a glass jar

E Vitamini, protein, asitler bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan hint yağı, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç tellerinin sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Düzenli olarak hint yağından yapacağınız maske sayesinde saçlardaki dökülmeler azalır, beyaz saç tellerini onarır, kepeği önler ve saçın daha parlak görünmesine sağlar.

 
Hint Yağı Saç Bakım Maskesi İçin Gerekli Malzemeler

2 yemek kaşığı hint yağı 
2 adet yumurta sarısı

Hint Yağı Saç Bakım Maskesi Yapılışı ve Uygulanışı

Bir kap içine 2 yemek kaşığı hint yağını ve 2 adet yumurta sarısını ekleyip, krema kıvamına gelene kadar çırpın. Hazırladığınız maskeyi saçınıza masaj yaparak uygulayın. Saç maskesini 20 dakika saçınızda beklettikten sonra ılık su ile durulayın.