Ana Sayfa Bakım Tırnak Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Küçük İpuçları

Tırnak Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Küçük İpuçları

114
0
Tırnak_Bakımı_Nedir?

Tırnak Bakımı Nedir?

El ve ayak tırnak bakımı hem sağlık açısından hem de görüntüsel açıdan önem arz eden bir konudur. El ve ayak tırnağına yapılan doğru ve düzenli bir tırnak bakımı mantar, batık ve daha birçok enfeksiyondan korur. Özellikle diyabet hastalığına yakalanmış kişiler için tırnak bakımı çok daha fazla önemlidir. Çünkü diyabet hastalarının özellikle ayak tırnakları tehlike altındadır. Buna ek olarak bakımlı olan el ve ayak tırnakları büyük ölçüde iyi hissetmemize de neden olur. Her ne kadar tırnak bakımı için güzellik sektörü pek çok alternatif sunsa da doğru tırnak bakımı tam olarak herkes tarafından bilinmemektedir. Bu nedenle sizin için “Tırnak Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Küçük İpuçları hazırladık .“ İyi okumalar.

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde tırnak bakımı yapmak sanılanın aksine oldukça kolay ve zahmetsiz bir işlemdir. Doğal yöntemlerin yanı sıra temin edeceğiniz tırnak bakımı setleri ile kuaförde saatlerinizi harcamadan kolaylıkla yapabilirsiniz. Öncelikli olarak tırnak bakımına başlamadan ellerinizi temiz ve ılık limonlu suda bir süre bekleterek tırnak etlerinizi yumuşatmalısınız.

Ardından Zeytinyağından yapılmış peelingi ile el ve ayak bakımı yaparken el ve ayağınızdaki ölü derilerden arındırarak daha yumuşak bir ten elde edebilirsiniz. Ölü derilerden arındırdığınız el ve ayağınız için manikür ve pedikür işlemine geçebilirsiniz.

Manikür ve pedikür yaparken öncelikle tırnak etlerinizi temizleyip tırnaklarınızı şekillendirmeyle başlayabilirsiniz. Tırnaklarınızı istediğiniz boyutta kısalttıktan sonra törpü kullanarak tırnaklarınızı son şeklini verebilirsiniz.

Tırnak etlerinden ve ölü derilerden arınan el ve ayak bakımı törpü işlemi bittikten sonra tırnağın nemlenmesi ve daha geç manikür ve pediküre ihtiyaç duyması için Güçlendirici Besleyici Aktif Tırnak & Kütikül serumunu kullanarak hem tırnakların pedikür ve manikür ihtiyaç duyma süresini uzatarak hem de tırnakların ihtiyaç duyduğu gerekli nemi karşılar,

Ardından dilediğiniz tırnak cilasını sürerek tırnaklarınıza daha estetik bir görüntü kazandırabilirsiniz.

Tırnak Bakımında Püf Noktalar

Bir çoğumuz “tırnakların güzel görünmesi için ne yapılır?” diye düşünürüz. Aslında tırnak bakımı yapmak çok kolay ve eğlenceli olmasına rağmen belli başlı püf noktaları bulunmaktadır. Bu püf noktalarını sizin için derledik.

  • Tırnak bakımı ilk zamanlarda zorlayıcı gelse de düzenli aralıklarda yaptıkça hem eğlenceli hem de kolay bir hale gelecektir. Zamanla tırnak bakımında daha profesyonel olarak püf noktaları öğrenebilirsiniz.
  • Tırnak bakımınızı yaparken kullanılan tüm pedikür ve manikür aletleri (tırnak eti temizleyicileri, tırnak makasları ve törpüler) temiz ve sterilize edilmeli aksi halde sterilize edilmeyen pedikür ve manikür aletleri mikrop kapmanıza neden olabilir. Ayrıca kullandığınız tırnak bakım aletleri kişisel olmalı başka biriyle paylaşılmamalıdır.
  • Tırnak bakımı yaparken tırnak bakım yağları ve besleyici cilalar kullanabilirsiniz. Böylelikle tırnak etleriniz daha güçlü, sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlar.
  • Tırnak etlerinizi kesmek istemezseniz eğer tırnak etlerinizi hafifçe geriye iterek tırnaklarınızın daha bakımlı ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.
  • İsterseniz tırnağınıza cila ya da oje yerine farklı alternatifler deneyebilirsiniz. Örneğin oje yerine french ya da nail art kullanabilirsiniz.

Tırnak Yüzeyinin Pürüzsüz Olması İçin Ne Yapılır?

Tırnak bakımında dikkat edilen bir diğer konu ise tırnak yüzeyinin pürüzsüz olmasıdır. Doğru bakım ve ürünler ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Tırnak bakım setindeki ürünler ile tırnak yüzeyindeki bozuklukları düzelterek daha düzgün tırnak yüzeyleri elde edebilirsiniz. Ayrıca Güçlendirici Besleyici Aktif Tırnak & Kütikül Serumu ile tırnağınızın ihtiyacı olan vitamini karşılayarak tırnaklarınızın daha sağlıklı ve yüzeyinin daha pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz. Düzenli aralıklar ile kullandığınız ozonlu ve zeytinyağlı özlü peelingler de tırnak etinizin çabucak kırılmasını önleyerek güçlendirir.

Tırnak Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Tırnak bakımını doğal ve evde kolay bir şekilde yapmanız mümkün. Bunun için çok masraf yapmanıza da gerek yoktur. Kullanabileceğiniz doğal ve kolay doğal yöntemleri sizin için listeledik.

-Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı içeriğinde güçlü antiseptikler ve antifungal maddeler içermektedir. Tırnaklarınıza seyreltilmiş doğal uçucu çay ağacı yağını kullanabilirsiniz.

-Elma Sirkesi

Elma sirkesi tırnak eti bakımında kullanılan en doğal yöntemlerdendir. Tırnak etlerini yumuşatıp tırnakların daha hızlı uzamasını sağlar. Bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı sirke ekleyerek tırnaklarınızı bu karışımın içinde belli bir süre bekletebilirsiniz.

-Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı iyi bir antioksidandır. Hindistan cevizi yağının içeriğinde çay ağacının içeriğine antifugal ve antiseptik maddeler bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağını tırnaklara ve çevresine masaj yaparak uygulandığı taktirde tırnak etlerinizin yumuşadığını göreceksiniz.