Ana Sayfa Bakım TIRNAK BAKIMI NEDİR BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

TIRNAK BAKIMI NEDİR BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

296
1
Tırnak Bakımı Nedir Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Tırnak Bakımı Nedir Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

El ve ayak tırnak bakımı hem kadınların hem de erkeklerin bakımını ikinci alana attığı bakımlardan bir tanesidir. Fakat tırnaklar oldukça bakım isteyen ve bakımı yapılmadığı takdirde insanlara oldukça büyük sıkıntılar çıkarabilmektedir. Hatta bu sıkıntının ilerleyen dönemlerinde insanlar tırnak kopması ya da tırnaklarının deriye batması kadar iler seviyelerde sorunlar ile baş başa kalmaktadır. Ayrıca özellikle ayak tırnaklarında doğru ve yeterli bakım yapılmadığı takdirde ayak kokusu ya da deriye temas eden noktalarda tırnak kokusu insanları oldukça rahatsız edebilmektedir.

Tırnak Bakımı Nedir ve Tırnak Sağlığı Nasıl Sağlanır?

Tırnakların bakımından bahsedilirken insanlar genel olarak sadece tırnak kesimini akıllarına getirmektedir. Fakat sağlıklı bir bakım için kesimden çok daha fazla işlemlerin tırnağınıza uygulanması gerekmektedir. Bu bakımları doğal yollar ile ya da bu kullanım için geliştiriliş tıbbı malzemeler ile sağlayabilirsiniz. Ayrıca tırnak sağlığı da sadece tırnak keserek ya da bol su ile el ve ayaklarınızı yıkayarak sağlanmaz. Sağlıklı tırnaklar için kesim aralığını en az 2 hafta tutulması gerekir. Çünkü tırnaklar bu süre boyunca havalandırılmış olur. Buna ek olarak hızlı tırnak uzatma teknikleri insanlara kesinlikle önerilmez.

Tırnak Bakımı Nedir ve Tırnak Sağlığı Nasıl Sağlanır?
Tırnak Bakımı Nedir ve Tırnak Sağlığı Nasıl Sağlanır?

Sağlıklı tırnaklar için yapılacak en iyi ve en kolay bakımlardan bir tanesi tırnak makasına sabun sürerek tırnaklarınız fırçalamak olabilir. Yumuşak ürünler yerine sert cisimler seçilirse bu cisimler tırnak ve etinizin arasına girerek kanamaya sebep olabilir. Ayrıca tırnaklarınızın sağlık olması için yandaki etleri kesmemeniz gerekmektedir. Çünkü bu etler boşlukları kapatarak bakteri gibi zararlı canlıların tırnağınıza gelmesini engeller. Oje kullanan kadınlar için ojeden önce baz sürerek tırnaklarına ön koruma yapması önerilir. Oje gibi maddeler kimyasallar içerdiği için tırnak üzerindeki uzun süreli kullanımları tırnaklarda bozulmalara sebep olabilir.

Tırnağınızın Bakımını Nasıl Yapmalısınız ve Bakım Sırasında Dikkat Etmelisiniz?

Tırnak sert bir şey olduğu için tırnakların banyo yapılırken kesilmesi ve törpü işleminin de banyodan sonra gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Sıcak su ile banyodan yumuşayan tırnaklar hem daha kolay hem de daha hijyenik olarak kesilir. Ayrıca banyodan sonra törpüleme işlemini çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayak tırnak bakımı bitkisel yağlar ile sağlanabilir. Kesme ve törpüleme işlemini tamamladıktan sonra bitkisel yağları ya da kremleri ayaklarınıza masaj yaparak sürerek tırnaklarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Tırnağınızın Bakımını Nasıl Yapmalısınız ve Bakım Sırasında Dikkat Etmelisiniz?
Tırnağınızın Bakımını Nasıl Yapmalısınız ve Bakım Sırasında Dikkat Etmelisiniz?

Batık tırnak olmasını istemiyorsanız ya da batık tırnaklarınızdan kurtulmak istiyorsanız tırnaklarınızı ilk önce düz kesmelisiniz. Törpüleme ile şekli düz kesimden sonra vermeniz sizi bu dertten kurtaracak ya da sizde oluşmasını engelleyecektir. Ayrıca sağlıklı tırnaklara sahip olmak için özellikle bahçe işlerinde ya da toprak ile uğraşırken elinizi ve tırnaklarınızı topraktan ve pislikten koruyacak eldivenler kullanarak oluşacak sorunların önüne geçebilir ve tırnaklarınızı pisliklerden uzak tutabilirsiniz.

Tırnak bakımı evde doğal yollar ile de sağlanabilir. Tek yapmanız gereken internet üzerinden istediğiniz bakım kürünü seçerek belirtildiği şekilde tırnaklarınıza uygulamanız. Tırnakların sağlığı için yapılan çok basit kürler bulunmaktadır. Zeytinyağı ve limon suyu karışımının ılık hale gelene kadar ısıtılması ve elinizin ya da ayağınızın 10 dakika bu karışımda bekletilmesi en yaygın, en sağlıklı ve en basit bakım yöntemlerinden bir tanesidir.

1 Yorum

Comments are closed.