Ana Sayfa Cilt Problemleri Birçok Kişinin Başlıca Sorunu; Kaz Ayakları

Birçok Kişinin Başlıca Sorunu; Kaz Ayakları

143
0
Kaz Ayağı Nedir?

Kaz ayakları birçok kişinin korkulu rüyası olan kaz ayakları, yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir sorundur. Bu sorun daha çok göz çevresinde meydana gelmektedir ve yaş ilerledikçe daha fazla belirgin hale gelmektedir. Kaz ayaklarını geçirmek için pek çok yola başvurmaktayız. Bunlardan bazıları doğal yöntemler olmakla beraber bazıları ise estetik müdahalelerdir. Bu yazımızda sizlere kaz ayaklarının ne olduğunu ve kaz ayaklarının nasıl geçebileceğini derledik. Hepinize iyi okumalar ve bakımlı bir hafta dileriz.

Kaz Ayağı Nedir?

Kaz ayakları göz kenarlarında oluşan ince derin çizgilerdir. Bu çizgiler yaş aldıkça daha fazla belirginleşebilir. Bahsedilen bu ince derin çizgiler mimik kullanımı ve kas kasılmaları nedeniyle oluşmaktadır. Kaz ayağı kırışıklığının iki türü vardır. Birincisi dinamik ikincisi ise statiktir. Dinamik kaz ayağı kırışıklıkları kas kasılmaları sırasında ortaya çıkmaktadır. Bunu ayırt ederken dikkat etmemiz gereken nokta, gülümserken göz kenarı çevresinde kaz ayağı çizgileri oluşuyorsa bu çizgiler dinamik kaz ayağı çizgileridir. Statik kaz ayağı çizgilerinde ise, yüzde herhangi bir kas hareket halinde değilken bile görünmektedir. Buda çizgilerin statik olduğunu gösterir.

Kaz Ayakları Kaç Yaşında Çıkar?

kaz_ayagi_nedir

Kaz ayaklarının oluşumu herkese göre farklılık göstermektedir. Bunun sebebi herkesin metabolizmasının yaşlanma hızının farklı olmasıdır. Genel olarak bir yorum yapılması gerekirse Kaz ayakları 30’lu yaşlardan sonra baş göstermektedir. Stres, hava kirliliği gibi faktörlere bağlı olan kaz ayakları, daha erken yaşlarda göründüğü de tespit edilmiştir. Kaz ayaklarının daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkması sizin yapmış olacağınız günlük haftalık ve aylık bakım rutinlerine bağlıdır.

Kaz Ayaklarına Botoks Olur Mu?

kaz_ayagi_nedir_

Kaz ayakları konusunda en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Yumuşak doku dolgu maddelerinden birisi olan, dermal doku maddeleri kaz ayağı çizgilerinin tedavisinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Kaz ayağına botoks yapılırken, küçük bir iğne vasıtasıyla dermal doku maddesini direkt olarak kaz ayağına enjekte edilir ve böylece kaz ayağı çizgileri tedavi edilebilir. Bu konuda alanında uzman doktorlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaz ayaklarını önlemek için neler yapılabiliriz?

-Cildinizin direk güneşle temas etmesini sınırlandırın. Bunun için yapmanız gereken tek şey 30 Spf ve üzeri olan güneş koruyucularını kullanmaktır. Böylece cildiniz güneşten korunmuş olacaktır. Buna ek olarak şapka ve gözlük takmayı unutmayın.

-Beslenmenize dikkat edin. Beslendiğiniz ürünler hayvansal besinler, protein ağırlıklı ürünler ve sebze, meyveleri tercih etmelisiniz böylelikle cilt esnekliğini koruduğundan dolayı asla kaz ayakları oluşmayacaktır.

-Bolca egzersiz yapın. Bu sayede vücudunuzda kan dolaşımı hızlanıp oksijen artacağından dolayı hücreler canlanacaktır. Ayrıca mutlaka kaz ayakları için olan egzersizleri de yapmalısınız böylelikle kaz ayaklarındaki çizgiler silinmeye başlayacaktır.

-Polarize büyük çerçeveli güneş gözlüğü kullanın. Böylelikle gözünüzün maruz kalacağı zararlı güneş ışınlarından, göz çevreniz büyük ölçüde korunmuş olacaktır. Böylece oluşabilecek derin kaz ayağı görüntüsünün de önüne geçilmiş olacaktır.

– Solaryuma asla girmeyin. Çünkü yapay ışınlarla cildiniz direk temasta olduğu için, cilt bariyerine zarar vererek kaz ayağı görüntüsünün oluşmasına neden olur.

-Mutlaka kolajen ve c vitamini gibi minarelleri kullanın. Bu göz çevresindeki kuruluğu giderip, cilde enerji verdiğinden dolayı cildi gençleştirerek kaz ayağı görüntüsünün oluşmasını engeller.