Ana Sayfa Cilt Problemleri Cilt Kuruluğu Kış Aylarında Kuruyan Elleriniz İçin Çözüm Önerileri

Kış Aylarında Kuruyan Elleriniz İçin Çözüm Önerileri

62
0

 

Kış aylarında havaların kuru ve soğuk olması özellikle eldiven giyilmediğinde ellerin kurumasına, çatlamasına ve döküntüler olmasına yol açıyor. Bazen el kremi sürülse dahi ellerdeki kuruluk ve çatlakların önüne geçmek mümkün olmayabilir. “Kış Aylarında Kuruyan Elleriniz İçin Çözüm Önerileri” başlıklı yazımızda kış mevsiminde kuruyan ve çatlayan elleriniz için çözüm önerilerini listeledik.

Kullandığınız Sabunun Nemlendirici Özelliği Olmalı

Ellerinizi sık sık yıkamak kurumasına ve çatlamasına yol açabilir. Özellikle kış aylarında soğuk da eklenince kuruluş ve çatlamada artış görülebilir. Bu durumu önlemek için yapacağınız şeylerden biri kullandığınız normal sıvı sabunun yerine, nemlendirici özelliğe sahip olan sabunları tercih etmek olabilir. Kimyasal maddelerin kullanıldığı sabunların da ellerde kurumaya yol açtığı bilinmektedir. Kimyasal sabunlar yerine doğal sabunları kullanmaya özen gösterin.

Zeytinyağı

Zeytinyağı antioksidan özelliği  ve içeriğinde bulunan sağlıklı yağ asidi ile kış mevsiminde kuruyan elleriniz için önemli bir çözüm yolu olacaktır. Zeytinyağı cildinizi yumuşatır, esneklik kazandırır ve nemlendirir. Yumuşak ve pürüzsüz ellere sahip olmak için günde iki kez 5 – 10 dakika arası ılık zeytinyağı ile ellerinize masaj yapın. Sonrasında ılık suyla yıkayın. Kuruyan ellerinizin daha sağlıklı ve daha nemli olduğunu göreceksiniz.

Muz

Olgun bir muz, nemlendirici özelliğine sahip olması sebebiyle kuru ve sert cilt için harika bir nemlendiricidir. Küçük bir parça muzu çatalla ezerek püre kıvamına getirin. Daha sonra elde ettiğiniz püreyi ellerinize uygulayın. Yarım saat sonra ellerinizi ılık suyla yıkayın. Ardından nemlendirici  krem sürebilirsiniz.

Limon Suyu

Limon suyu, cildi yumuşatmaya ve ellerin pürüzsüz olmasına yardımcı bir besindir. Renk açıcı özelliği bulunan limon suyu, bu özelliği sayesinde ellerinizdeki lekelerin renginin açılmasında da etkilidir. Eşit miktarda limon suyu, bal ve karbonatı karıştırarak elde edeceğiniz karışımı ellerinize uygulayın ve yaklaşık bir dakika masaj yapın. Daha sonra bu karışımı ellerinizde 5 dakika bekletip daha sonra ılık su ile ellerinizi durulayın.

Aloe Vera

Aloe vera, kuru ve yıpranmış cilt üzerinde nemi korumaya yardımcı olan ve kremlerin içeriğinde de kullanılan bir bitkidir. Taze aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içinden jelini çıkarın. Ellerinize uygulayın ve birkaç dakika hafifçe masaj yapın. Daha sonra 10-15 dakika süre ile bekletin ve ılık su ile durulayın. Günde 1-2 kez uygulayabilirsiniz.