Ana Sayfa Cilt Tipleri Bebek ve Çocuk Cilt Bakımı Bebek Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebek Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

21
0

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için özen gösterilen bir konudur. Bebek cilt bakımı da yetişkin cilt bakımı kadar özen gösterilmesi gereken hassas bir konudur. Çünkü bebeklerin cilt yapısı oldukça hassastır; dolayısıyla bebek cildi dış etkenler çabuk etkilenmektedir. Ayrıca bebeklik döneminde yapılacak doğru cilt bakımı gençlik ve yetişkinlik döneminde sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olma noktasında da büyük bir fayda sağlamaktadır. Bu sebeple ebeveynlerin özellikle annelerin bebek döneminde bebek cilt bakımına dikkat etmesi ve en uygun cilt bakım rutinini bebeklere uygulamaları oldukça önemlidir.

Bebeklere Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bebek cildi hassas bir yapıdadır. Dolayısıyla bebek cilt bakımı yapılırken yetişkin insanlara yapılan cilt bakımından farklı olduğunun bilincinde olunması önemlidir. Bebek cilt bakımında dikkat edilmesi gereken ilk şey doğru bebek bezi seçimi  yapılamasıdır. Çünkü yanlış bez seçimi ilerleyen zamanda büyük cilt sorunları ile yol açabilir. Bebek bezi değişim sürecinde cildin ılık su ve ıslak mendil ile temizlendikten sonra bir süre havalandırılması ve iyice kurulandıktan sonra bezin takılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.
  • Bebek cilt sağlığı için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bebek kıyafet seçimidir. Bebek kıyafeti seçimi yapılırken 100% pamuklu bebek kıyafetlerinin tercih edilmesi karşı karşıya kalınması muhtemel cilt problemlerinin önüne geçilmesinde yarar sağlamaktadır. Bebek cilt bakımında yağ kullanımı, cildin nemlendirilmesi için önemlidir. Banyo sonrası ciltte kuruluk meydana gelmesi durumunda zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi doğal içerikli yağların kullanılması ile bebek cildi daha sağlıklı olacaktır. Cilt kuruluğu gibi istenmeyen durumlar ile karşılaşmamak için alkali sabun içermeyen banyo köpüğü ve benzeri ürünlerin kullanılması çok önemlidir. Ayrıca parfümsüz ve doğal içerikli bakım ürünlerinin kullanılması sağlıklı bir bebek cildi için önemlidir.

  • Yeni doğan bebeklerin vücudu ilk zamanlarda, cildi dış faktörlerden koruyan bir yağ tabakası ile kaplıdır. Faydalı bir tabaka olan bu tabakayı tamamen yok etmek için uğraşmamalısınız. Yağ tabakalarını çok bastırmadan silmek bebeğiniz için çok daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.
  • Bebekler anne karnında su ile temas halinde olmaya alışık olduğu için uykudan önce sık sık banyo yaptırılması ve cildin kurulandıktan sonra yağlanması daha fazla rahatlayacaktır. Hassas bebek cildi için bebek şampuan seçiminde doğal içerikli ürünler seçilmelidir.

Bebek Cilt Bakımda Alerji Faktörü

Bebek cilt bakımı önerileri arasında en fazla dikkat etmeniz gereken şey alerjidir. Alerji yaptığı düşünülen ya da yakın çevrede alerjik reaksiyon gösterdiği yönünde bilgi sahibi olan ürünlerden uzak durmalısınız. Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirerek bebeğinizin alerjik reaksiyon göstermesi gibi bir durumu minimalize edebilirsiniz.