Ana Sayfa Cilt Tipleri Bebek ve Çocuk Cilt Bakımı BEBEK VE ÇOCUK CİLT BAKIMI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

BEBEK VE ÇOCUK CİLT BAKIMI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

174
1
BEBEK VE ÇOCUK CİLT BAKIMI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?
BEBEK VE ÇOCUK CİLT BAKIMI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Bebek ve çocuk cilt bakımı tüm annelerin ve anne adaylarının bilmesi ve dikkat etmesi gereken bir bakımdır. Bebeklerin ciltler hem narin hem de hassas bir yapıya sahip olduğu için yapılacaklar bakımlar ile cildin bu yapısını korumaya yardımcı olacaktır. Yapılacak olan bakımlar bebeklere ve çocuklara masaj olarak uygulanarak bir yandan cildi korurken bir yandan da bebeklerin ve çocukların rahatlamasına yardımcı olur. Fakat bebekler için yapılacak olan cilt bakımı normal insanlara yapılan cilt bakımından daha ayrı olarak gerçekleştirilmektedir.

Bebeklerde Cilt Bakımı Ne İfade Ediyor?

Bebek ciltleri ilk başta insanların aklına pürüzsüz ve ipeksi bir cilt getirebilir. Fakat bu durum her zaman ve her bebek için geçerli olmayabiliyor. Yeni doğmuş pek çok bebeğin vücudunda minik kabarcıklar ve pürüzler olmakta. Bunlara ek olarak bebek ve çocuklarda çok rastlanılan bir durum olan pişik sorunu da cilt bakımı isteyen bir durumdur. Bebeklerde ve çocuklarda cilt bakımı için kullanılacak ürünlerin yüzde yüz doğal ve temiz olması oldukça önemlidir. Yetişkinlere özel olan ürünler ve zeytinyağları bebeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bebek ve Çocuk Cilt Bakımı Yapılırken Dikkat Edilecekler

İlk olarak aklınızda çocuğum için kaç yaşında cilt bakımına başlanmalı diye düşünüyorsanız dermatoloğa giderek bilgi alabilirsiniz. Çocuğunuzun sahip olduğu cilt özelliği ve çocuğunuzun yaşı yapılacak bakım şeklini etkileyecektir. Diğer bir yandan ise bebeklerde cilt bakımı yapılırken aynı yetişkinlerin kendi ciltlerine yaptığı gibi temizleme ve nemlendirme olarak yapılması gerekmektedir. Bebeklerde temizlik aşamasında ıslak mendil yerine nemli bir pamuk tercih edilebilir. Bu temizleme yöntemi gün içerisinde el temizliğine kadar pek çok konuda bebekler için iyi bir tercih olacaktır.”BEBEKLERDE CİLT BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR VE YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?” yazımızla, bebek cilt bakımına dair daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz!

Diğer önemli noktalardan bir tanesi de bebeklerin uyumadan önce sık sık banyo yaptırılması. Anne karnında su içerisinde yaşayan bebekler suya alışık olduğu için uyumadan önce banyo yaptırılan bebekler daha da rahatlayacaktır. Hassas bebek cildi için şampuan seçimi de doğal olan ürünleri içerenlerinden seçilmelidir. İyi bir şampuan bebeklerde cilt bakımı için etki olacaktır. Ayrıca dermatologlara giderek alerjik bebekler için şampuan önerisi de alabilirsiniz.

Bebek ve çocuk cilt bakımı banyodan sonra yapılarak etkisi arttırılabilir. Nemlendirici ve bebek bakım yağları cilt bakımı için tüm vücuda uygulanabilir. Bu ürünler bebeklerin kollarına, sırtına ve karın bölgesine masaj şeklinde uygulanmalıdır. Bu sayede bebeğin rahatlaması ve cilt sorunlarının yatışması sağlanacaktır. Bu bakım ürünleri masaj ile uygulanarak çocuğunuzun geceleri daha rahat ve kesintisiz bir uyku almasını da sağlayacaktır.

1 Yorum

Comments are closed.