Ana Sayfa Cilt Tipleri Bebek ve Çocuk Cilt Bakımı BEBEKLERDE AY AY CİLT BAKIMI YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

BEBEKLERDE AY AY CİLT BAKIMI YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

436
0
Bebeklerde Ay Ay Cilt Bakımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Bebeklerde Ay Ay Cilt Bakımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bebeklerde ay ay cilt bakımı doğru bir şekilde yapıldığı takdirde bebeklerde ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilecek cilt sorunlarının önüne geçebilir. Anne ve babalar genellikle bebeklerinin cilt bakımlarını yaparken fazla dikkat etmese de bebeklerin ciltlerinin hassas olması ciltler için ekstra bakım gerekmektedir. Bebek cilt bakımı yapılırken ebeveynler bu bakımları ay ay olarak dikkatli bir şekilde yapmalıdır. Bebekler hızlı bir gelişim gösterdiği için ciltlere yapılacak olan bakımlar da gelişim ile birlikte değişmelidir.

Yeni doğan bir bebeğin cildine yapacağınız bakım ile yaşını alan bir bebeğe yapacağınız bakım birbirinden oldukça farklıdır. Fakat tüm bakımların tek ve en büyük ortak noktası ise bebeklerin cildine kimyasal ürünleri temas ettirmemektir. Doğal ürünler ve basit bakım yöntemleri bebeklerin ciltlerini dış etkenlere karşı korumak için yeterli sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Bu bakımlar ile hem ilerleyen aylarda hem de ilerleyen yaşlarında bebeklerin herhangi bir cilt sorunu yaşamasının önüne geçebilirsiniz.

Bebeklerde Ay Ay Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Ebeveynler ilk olarak bebeklerinin göbek bakımına dikkat etmelidir. Çünkü göbek bağı ortalama 1 ya da 2 hafta içerisinde düşer. Bağ düşene kadar bölge her gün bir veya iki kez alkollü pamuk ile silinebilir. Bebeklerin cildi için oldukça önemli olan banyo da bağ düştükten sonra gerçekleştirilmelidir. Bağ düştükten 24 saat sonra ilk banyosunu yaptırmalısınız. Göbek düşene kadar yumuşak bez ile cildi hafif bir şekilde sabun ile sildikten sonra durulamalısınız.

Bebeklerde Ay Ay Cilt Bakımı
Bebeklerde Ay Ay Cilt Bakımı

Banyo ise günde bir kez bebeklerin cildi için ve temizliği için yeterli olacaktır. Eğer bebeğiniz bir ameliyat geçirdiyse banyo işini önce doktorunuza sormanız gerekmektedir. Bebeklerde yüz temizliği ise banyo ya da ıslak bez ile yavaşça silinerek sağlanabilir. Bebeklerde banyo dönemlerinin başlaması ile bebeklere zeytinyağı sürmek ya da nemlendirici sürmek gerekir mi gibi sorular gündeme gelmektedir. Her banyodan sonra yağ ya da krem sürmek gerekmez. Bunların aşırı kullanımı cildin terlemesini engelleyebilir ve sonuç olarak sivilce veya isilik gibi sorunlar ciltte görülebilir.

Bebekler yaklaşık 3 aydan sonra ek gıda almaya başladıkları için bu dönemlerde kızarıklık ya da pullanma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bebeklerde ay ay cilt bakımı yapılırken ek gıda sonrası ortaya çıkan bu durumlar egzamayı işaret eden bir durumdur. Eğer doktorunuz da bu durumun egzama olduğunu belirttiyse doktorunuzun önerdiği bebek bakım kremini bebeğinizin cildine uygulamalısınız. Ayrıca yünlü kıyafetler ve deterjan ile yıkanmış kıyafetleri bebeğinizden uzak tutarak da egzamanın önüne geçebilirsiniz.

Bebekler Büyürken Bilinmesi Gereken Cilt Bakımları

Bebeğiniz büyümeye başladıkça bez seçimi, çevre temizliği ve bebeğinizin temizliği her dönem dikkat etmelisiniz. Bebeklerde cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun temelinde bu 3 önemli bakım bulunmaktadır. Bu üç bakımı dönem dönem doğru yaptığınız takdirde bebeğiniz uykusundan normal hayatına kadar pek çok konuda oldukça rahatlamış olarak hareket edecektir. Bebeklerde ay ay cilt bakımı konusunda bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da güneş ışınlarıdır.

Bebekler Büyürken Bilinmesi Gereken Cilt Bakımları
Bebekler Büyürken Bilinmesi Gereken Cilt Bakımları

Güneş ışınları yetişkin insan cildine bile oldukça zararlıdır. Bebeklerin ciltlerinin hassas olduğu düşünülürse de bu zararın bebeklerde ne kadar artacağını tahmin edebilirsiniz. Bu yüzden bebeğinizi dışarıya çıkarmaya başladığınız dönemlerde güneş kremini kesinlikle bebeğinizin cildine sürmelisiniz. Fakat kremleri seçerken bebeğinizin ayına göre uygun olanları bulup daha sonra doktorunuza danışarak kremleri uygulamalısınız.

Eğer bebeğiniz sünnet olduysa bölgenin bakımına sünnetten sonra özel olarak ilgilenmelisiniz. Bebeğinizin altını değiştirirken bölgeyi su ve sabun ile her seferinde temizlemeyi unutmamalısınız. Banyo köpükleri ya da parfümlü sabunlar da bebekleriniz için uzmanlar tarafından önerilmeyen bir diğer konudur. Yeni doğan bebeklerin kafasında oluşan konakları aileler kesinlikle temizlememelidir. İnce kıyafetlerin bebekleri isiliğe karşı koruduğunu da unutmamanız gerekir. Tüm bunlara ek olarak bebeklerde ay ay cilt bakımı yapılırken idrarın ya da dışkının bebeklerin cildine uzun süre temas etmesi bebeklerinizde mantar veya pişik gibi sorunları beraberinde getirmektedir.