Ana Sayfa Cilt Tipleri Bebek ve Çocuk Cilt Bakımı BEBEKLERDE CİLT BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR VE YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

BEBEKLERDE CİLT BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR VE YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

209
1
Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ve Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ve Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeklerde cilt bakımı aslında insanların genelde üzerinde fazla durmadığı fakat aslında oldukça önemli olan bir konudur. Çünkü bebeklerin ciltleri oldukça hassas olduğu için dış etkenlerden ya da benzer etkenlerden çok kolay bir şekilde etkilenebilmektedir. Ayrıca bebeklere yapılacak doğru bakım beraberinde ileride doğabilecek sorunlar için de bir önlem sağlamaktadır. Bu yüzden özellikle anneler bebeklerinin dönem dönem bakımlarına dikkat etmeli ve en uygun cilt bakımını bebeklerine uygulamalıdır.

Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl ve Ne Şekilde Yapılmalıdır?

Bebeklerin ciltlerine bakım yapılırken insanların kendi yaptıkları bakımdan çok daha ayrı olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Bu konuda bebeklerin ciltlerini oldukça etkileyecek önemli bakımlardan bir tanesi en doğru bebek bezi seçimidir. Bebek cilt bakımı tercihleri arasında bebek bezi seçimi son derece önemli bir tercihtir. Çünkü bebekler ilerleyen dönemlerinde yanlış bebek bezi seçimi sonucu olarak ilerleyen yıllarda büyük cilt sorunları ile karşılaşabilir. Ayrıca uzmanlar bez değişimi sırasında ılık su ile yıkadıktan sonra bir süre bu bölgeyi havalandırıp sonra bezin takılmasını önermektedir.

Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl ve Ne Şekilde Yapılmalıdır?
Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl ve Ne Şekilde Yapılmalıdır?

Ayrıca bebek cildi oldukça hassas olduğu için anne ve babalar yüzde 100 pamuklu kıyafetleri tercih etmelidir. Ayrıca 1 yaşından altındaki bebekler haftada 3’ten fazla banyo yaptıkları takdirde ciltlerinde yağlanma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca banyo sonrası bebeklerin ciltleri kuruma yapıyor ise parfümlü ürünler yerine zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi yağlar bebeklerin ciltleri için daha sağlıklı olacaktır. Cilt kuruluğu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için alkali sabun içermeyen banyo köpüğü gibi ürünlerin kullanılması çok önemlidir.

Yeni doğan bebeklerin ilk dönemlerinde vücudu dış etmenlerden koruyan bir yağ tabakası olacağı için bu tabakayı tamamen yok etmek için uğraşmamalısınız. Buraları nazik bir şekilde silmek bebeğiniz için çok daha sağlıklı ve uygun olacaktır. Bebeklerin özellikle akşamları rahat bir uyku uyumaları için yıkadıktan sonra vücutlarına nemlendirici sürülerek bebeklerin geceleri rahat etmesi sağlanabilir.

Bebeklerin Cilt Bakımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bebeklerin Cilt Bakımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Bebeklerin Cilt Bakımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bebeklerde cilt bakımı önerileri arasında en çok dikkat etmeniz gereken nokta alerjidir. Özellikle sizde ya da bir yakınınızda alerji var ise bu ürünleri bebeklerinizde kullanmamanız önerilmektedir. Ayrıca bebeğiniz alerjik bir reaksiyon göstermiyor bile olsa yine de yaygın olarak alerji yapan ürünleri bebeklerinizde ilk aşamalarda kullanmaktan çekinmelisiniz. Bebeğinizin bağışıklığını güçlendirerek bebeğinizin alerjik etkiler göstermesinin de önüne geçebilirsiniz. Bebeklerin cilt bakımında dikkat edilen diğer hususları incelemek için ” Bebek Ve Çocuk Cilt Bakımı Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz!

Bebeğinizin cilt bakımıyla ilgili aklınıza takılan tüm konular için düzenli olarak gittiğiniz çocuk doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almalısınız.

1 Yorum

Comments are closed.