Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı HASSAS CİLT BAKIMI NASIL OLMALIDIR VE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

HASSAS CİLT BAKIMI NASIL OLMALIDIR VE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

264
0
HASSAS CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?
HASSAS CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

Hassas cilt bakımı insanların bakım yaparken en çok dikkat ettiği cilt modellerinden bir tanesidir. İlk etapta hassas ciltlerin insanları zorladığı ya da uğraştırdığı düşünülse de dikkatli atılacak adımlar sayesinde hassas ciltler ile kolayca baş edilebilir. Oldukça yaygın bir cilt şekli olduğu için piyasada hassas ciltler için oldukça fazla ürün bulunmaktadır. Dış etkiler karşısında oldukça ciddi tepki gösteren hassas ciltler, sadece yüz bölgesinde değil aynı zamanda vücudun herhangi bir noktasında da olabilir.

Cildinizin Hassas Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Hem kadınlar hem de erkekler hassas cilt nasıl anlaşılır sorusunu çokça sormakta. Bu sorunuzun cevabını aslında bir dermatoloğa gitmeden de anlayabilirsiniz. İlk yapmanız gereken cildinizi iyi bir şekilde gözlemlemek. Hassas ciltleri öne çıkaran bazı durumlar oldukça açık olarak gerçekleşmektedir. Kullandığınız ürünlerin cildinizi kaşındırması, yakması ya da kızarıklığı yol açması başlıca belirtilerdir. Ayrıca cildiniz farklı ortamlara girdikçe kuruyarak ya da pul gibi dökülerek de tepki gösterebilir. Dermatologlar cildin en dış tabakasında bulunan yüzeydeki sinirlerin daha duyarlı olmasından ötürü bu durumların gerçekleştiğini belirtiyor.

Hassas Cilt Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İlk olarak hassas ciltler için bakım ürünleri kesinlikle tercih edilmelidir. Ayrıca kullanacağınız ürünlerin içerisinde sert dokulu cisimler, renklendirici ya da parfüm gibi maddeler kesinlikle olmamalıdır. Bunların yerine ölü hücreleri temizlemek için meyve asidi barındıran ürünler cildinize daha yararlı olacaktır. Propolis ve provitamin 5 gibi doğal içerikli ürünler de cildinizi güneş gibi dış etkenlere karşı korumak için son derece yararlı olacaktır. Ayrıca bu saydığımız ürünler sadece bakım malzemeleri için değil aynı zamanda makyaj malzemeleri için de geçerlidir. Buna ek olarak uzun süreli makyaj içeriği ne olursa olsun uzak durmanız gereken bir tercih olmalıdır.

En kolay yol ile hassas cilt nasıl güçlendirilir ve nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız bu anlamda tercih etmeniz gereken şey tam olarak mineralli su. Mineralli suyu gün içerisinde yüzünüze pamuk ya da farklı yumuşak bir cisimle uygulayabilirsiniz. Gündüz cilt bakımını bir rutin haline getirmelisiniz. Bu konudaki önerilerimiz için CİLTTE EN İYİ GÜNDÜZ BAKIMI NASIL YAPILIR? yazımızı okuyabilirsiniz! Ayrıca geceleri makyajınızı temizlerken misel ya da süt barındıran temizlik ürünlerini tercih ederek cildinizi koruyabilirsiniz. Hassas ciltler için maske markaları arasında da içerisinde doğal ve organik ürün kullanan markaları tercih etmeniz gerekmektedir.

Hassas cilt bakımı için aldığınız ürünleri hemen kullanmaktan kaçının. İlk olarak bileğinize ya da vücudunuza bu ürünü sürerek 1 gün kadar bekleyin. Bu sayede ürünün cildinize yapacağı etkiyi görebilirsiniz. Ayrıca eğer bir ürün size iyi geldiyse hemen vazgeçmeyin. Ürünü olabildiğince kullanmaya çalışın. Cildiniz farklı ürünlerin çokça denenmesi sonucu zarar görebilir.