Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı KARMA CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR VE NELERE DİKKAT EDİLİR?

KARMA CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR VE NELERE DİKKAT EDİLİR?

296
1
KARMA CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR VE NELERE DİKKAT EDİLİR?
KARMA CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR VE NELERE DİKKAT EDİLİR?

Karma cilt bakımı özellikle 16 – 20 yaş arası gençlerin oldukça merak ettiği bir konudur. Çünkü bu yaş aralığındaki 3 kişiden 1’si karma cilt özellikleri göstermektedir. Diğer ciltler ile kıyaslandığı zaman karma ciltler biraz daha hassas bakım isteyen bir cilt şeklidir. Çünkü karma ciltler için bakım uygulanırken yüzün her noktasına aynı bakım ürünü kullanılmaz. En az iki farklı bakım ürünü karma ciltler için yardımcı olacaktır.

Karma Ciltler Nasıl Anlaşılır ve Neden Farklı Bakım Ürünleri İster?

Karma cilt tipi yüzünüzdeki sadece 3 alanda gözükür. Sadece alnınız, burnunuz ve çeneniz yağlı yüzünüzün geri kalan kısmı kuru ya da normal ise cilt tipiniz karmadır. Yüzdeki T bölgesi olarak adlandırılan bölgelerin yağlı olması ile ortaya çıkan bu durum kimileri için genetik olurken kimi insanlarda ise yanlış kozmetik ürün kullanılması sonucu ortaya çıkabilir. Cildinizde 2 farklı cilt tipi gözüktüğü için T bölgesine farklı, yüzün diğer kalan kısmına farklı ürünler kullanmanız gerekmektedir.

Adım Adım Karma Cilt Bakım Aşamaları

Karma cildinize bakım yapmak için ilk olarak yüzünüzü dikkatli olarak incelemelisiniz. Eğer hem yağlı kısım hem de diğer kısımlar oldukça yağlı ve kurusu ise işlemleriniz biraz zorlu olabilir. Çünkü bu durumda T bölgesine yağlı cilt bakımı diğer kalan kısma ise kuru ya da normal cilt bakımını uygulamanız gerekmektedir. Ama eğer aralarındaki fark o kadar yoksa daha kolay işlemler ile bu dengeyi sağlayabilirsiniz. Bu konuda yapmanız gereken ilk adım T bölgesini su bazlı temizleyiciler ile ovalamak.

Bu sayede yağlı kısımlar ve diğer kısımlar arasındaki nem dengesi bozulmadan temizlik sağlayabileceksiniz. Karma cilt için tonik kullanılması da cildinizin yavaş yavaş bu dengeyi yakalamasını sağlayacaktır. Toniğin tahrik edici olmaması ve yatıştırıcı olmasının yanına besleyici mineraller içermesine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle bitki özlü tonikler cildiniz için son derece sağlıklı ve kullanışlı olacaktır. BHA ürünleri barındıran peeling ürünleri ile cildinizdeki siyah noktaların temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Karma cilt için nemlendirici peeling işleminden sonra su bazlı nemlendiriciler ile gerçekleştirilmelidir. Eğer su bazlı nemlendiriciler kuru kısımlar için yetersiz olursa bu anlamda yağlı nemlendiriciler de denenebilir. Karma ciltler için en iyi nemlendirici krem hangisi diyorsanız,  “EN ÇOK TERCİH EDİLEN CİLT NEMLENDİRİCİ ÖNERİLERİ” yazımızı ziyaret edebilirsiniz!

Karma cilt bakımı için en önemli adımlardan bir tanesi ise 30 SPF etkideki güneş kremi kullanarak dışarıya çıkmaktır. Bunlara ek olarak gece uyku öncesi bakım için de serum ya da jel kıvamında bir nemlendirici kullanarak bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

1 Yorum

Comments are closed.