Ana Sayfa Cilt Problemleri Cilt Kuruluğu KURU CİLT BAKIM ÖNERİLERİ

KURU CİLT BAKIM ÖNERİLERİ

769
2
KURU CİLT BAKIM ÖNERİLERİ
KURU CİLT BAKIM ÖNERİLERİ

Dış etkenlere karşı yapısı bozulan ciltlere “hassas cilt denmektedir. Hassas ciltlerde çoğunlukla kaşıntı ve döküntü gibi semptomlar gözlenir. Bunun sonucunda cildiniz pullanıyor ise “kuru cilde” sahipsiniz demektir. Kuru ciltler; normal ve yağ oranı fazla olan ciltlere karşın daha hızla nem kaybetmektedir. Ciltler kuruma sürecinde; nemini kaybeder, pul pul dökülür ve gerginlikler yaşar.

Kuru cilt problemleri dış etkenlere karşı hassas olan kişileri daha çok etkilemektedir.  Özellikle güneş ışınları, soğuk ve kirli hava gibi birçok faktör cildin kurumasını doğrudan etkileyen etkenlerden arasındadır. Bu durumla ilgili olan şikâyetinizi bir nebze olsun azaltmak istiyorsanız; cildinize nazik ve kaliteli bir bakım uygulamalısınız. Eğer kuru ciltleriniz bozulan ciltlere dönüştüyse; cilt yapısına uygun doğal bir bakım yapmak ciddi önem taşımaktadır. Eğer elinizde sürekli nemlendirici taşımak istemiyor ve kuru cilt problemlerinin güzelliğinize engel olduğunu düşünüyorsanız önerilerimizi okumanızda fayda var.

1)   Cilt Bakım Ürünlerini Seçerken Dikkatli Olmalısınız!

Cilt Bakım Ürünlerini Seçerken Dikkatli Olmalısınız!
Cilt Bakım Ürünlerini Seçerken Dikkatli Olmalısınız!

İlk yapmanız gereken elinizde bulunan tüm parfümlü ve alkollü ürünleri çöpe atmanız. Çünkü parfüm ve alkol bulunduran bakım ürünleri karşısında cildiniz tepki gösterebilir. O yüzden cildinizin tepki göstereceği ürünler yerine su bazlı ve organik bakım ürünlerini kullanmalısınız. Böylece cildinizdeki kırışıkları önleyerek, nem dengesini en uygun seviyeye çıkartmış olacaksınız.

Bir diğer önerimiz ise test edilmiş ve bakanlık tarafından onaylanmış dermatolojik ürünleri kullanmanız olacaktır. Dermatolojik ürünler diğer bakım ürünlerine göre daha hızlı bir şekilde iyileşme sağlar ve cildinizin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Eğer cildiniz çok zarar görmüş ise zarar gören tabakayı derinlemesine onarır. Son olarak kullandığınız makyaj ürünlerine çok dikkat etmelisiniz. Bazı makyaj ürünlerinin içerisinde bulunan kimyasal maddeler kurumaya yol açtığı gibi ciddi hasarlara da yol açabilir.

2)   Kızarıklığa Karşı Etki Eden Kürleri Denemelisiniz!

Kızarıklığa Karşı Etki Eden Kürleri Denemelisiniz!
Kızarıklığa Karşı Etki Eden Kürleri Denemelisiniz!

Bir sonraki önerimiz ise mucizevi kürler olmaktadır. Hassas ciltlerde kılcal damarlarımız üst tabakada ve görünür halde olduğu için kolay zarar görebilir. Cildimiz bu duruma kışın ve yazın farklı tepkiler vermektedir. Örneğin yazın oluşan fazla sıcaklarda damarlarda genişleme sonucu kanlanma oluşur. Cilt tonunuza göre de belirginliği ortaya çıkar. Kışın ise çok soğuklarda cildimiz kuruyarak dökülmeye başlar. Bu durumda çeşitli yaralara sebep olur. Tüm bunların karşısında peeling ve keseleme yapmamalısınız. Keseleme derinizi daha çok tahriş edecektir. Bunun yerine bakanlık tarafından üretilen veya süt ve süt ürünleri içeren doğal tonikleri tercih edebilirsiniz. Sadece süt ürünü değil, gül suyu ve organik elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Peki kür olarak neleri kullanmalısınız. Gelin tariflerine bakalım.

  • 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı ceviz yağını sütle karıştırarak zarar gören yere sürmelisiniz. Sonrasında yaklaşık 20 dakika bekleyerek cildinizi orta sıcaklıktaki suyla yıkayabilirsiniz.
  • Bir diğer tarifte vazgeçilmezimiz olan kahve bulunmaktadır. 1 çorba kaşığı Türk kahvesi, 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve bir çorba kaşığı balı karıştırmalısınız. Sonrasında ise bu kürü tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz.
  • 1 adet havucu yumuşayana kadar pişirmelisiniz. Ardından havuç ve avokadoyu ezerek içine bal, zeytinyağı ve yumurta sarısını koyarak karıştırılabilirsiniz. Ardından 15 dakika bekleyerek yıkayabilirsiniz.
  • Cildinize salatalık dilimleri yerleştirebilirsiniz. Salatalık cildinizin yumuşamasını sağlayacaktır.
  • Yeşil çay ise yaşlılık belirtilerinizi ortadan kaldırması için bir tavsiye olacaktır. Eğer kuruluğa bağlı ilerleyen kırışıklarınız varsa yeşil çay önerimizdir.
  • Herkes tarafından bilinen C vitamini ise doğal bir mucize olmaktadır. Hücre yenilenmesi, cilt parlaklığı ve sağlıklı görünüme sebebiyet vermektedir. Özellikle mevsiminde tüketeceğiniz portakalın etkisini görünce siz de çok şaşıracaksınız.
  • Kadınların makyaj yapmayı sevdiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Tabi bir de makyajın çıkarılması durumu var. Makyajınızı temizledikten en az 2 saat sonrasına kadar tekrardan makyaj yapmamalısınız. Çünkü cildinizi sıcak, soğuk hava değişimlerine maruz bırakarak zarar görmesine sebebiyet verebilirsiniz.”EN İYİ MAKYAJ TEMİZLEME SUYU İÇİN ÖNERİLER” yazımızla cilt tipinize en uygun temizleme suyunu da seçmeyi ihmal etmeyin.
  • Son olarak yanınızda mutlaka 15 SPF özelliğinde güneş koruyucu kullanmanızı öneririz.

3)   Cildinizin Su İhtiyacını Mutlaka Karşılayın

Cildinizin Su İhtiyacını Mutlaka Karşılayın
Cildinizin Su İhtiyacını Mutlaka Karşılayın

Su ihtiyacı insanlar için hayati öneme sahip olmaktadır. Bir insan besinsiz yaşayabilir ama susuz asla. Cildinizin de nem ihtiyacının karşılandığı madde su olmaktadır. Bu durumda cildinizin su ihtiyacı için gün içinde belirli miktarda su tüketmelisiniz. Bu sayede nem oranınız artacaktır ve cildinizdeki kuruma azalacaktır.

2 YORUMLAR

Comments are closed.