Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Kuru Ciltlere Sahip Olanlar İçin Günlük Bakım Rutinini Açıklıyoruz

Kuru Ciltlere Sahip Olanlar İçin Günlük Bakım Rutinini Açıklıyoruz

107
0
kuru_cilt_bakimi_nasil_olur_

Cildimiz birçoğumuz için belki de en önemli hazinelerin başında gelmektedir. Gün içinde içtiğimiz suda yediğimiz besinlere kadar her şey cilt sağlığımızı etkilemektedir. Hal böyle olunca günlük beslenme ve bakım rutinlerimize dikkat etmemiz gerekir. Beslenme ve bakım rutinlerine dikkat ederken mutlaka cilt tipini de iyi bilmek gerekmektedir. Bu günkü yazımızda kuru ciltler için uygulayabileceğiniz pratik günlük bakım rutinlerini sizler için hazırladık. İyi okumalar ve bakımlı günler dileriz!

Tüm Merak Edilenleriyle Kuru Cilt Nedir?

Kuru ciltler bir çoğumuzun korkulu rüyası haline gelmektedir. Korkulanın aksine kuru ciltlerin birçok avantajı da mevcuttur. Kuru ciltlerde yapısı gereği  fazla sebum üretimi olmamaktadır. Bu sebepten dolayı da ciltte fazla yağlanma olmamaktadır. Buda cildin parlama, yağlanma hissinin minimum seviyelerde olmasını sağlar. Böylelikle cilt mat olacağından dolayı  asla parlama olmayacaktır. Ayrıca kuru ciltlerde sebum üretimi az olduğundan dolayı ciltte akne ve siyah nokta oluşumu yok denilecek kadar azdır.

Tabi ki kuru cildin pozitif yönleri olduğu kadar negatif yönleri de mevcuttur. Örneğin soğuk havalarda cilt daha fazla kuruduğundan dolayı pul pul olup deri de dökülmeler meydana gelebilir. Buna ek olarak  ciltte aşırı kuruluk olduğundan dolayı cilt görünümü aşırı solgun ve mat bir görüntü oluşur.

Kuru Bir Cilde Sahip Olduğunuzu Belirten Belirtiler Nelerdir?

kuru_cilt_nedir_

Eğer aşağıdaki özelliklere sahipseniz cildiniz kuru bir yapıya sahiptir. “Kuru cilt yapısına sahip miyim?” diye merak ediyorsanız şu özelliklere dikkat etmenizde fayda vardır.

  • Duştan çıktıktan sonra ciltte aşırı gerginlik ve kuruluk hissinin olması.
  • Ciltte her mevsim pul pul olmuş veya soyulmaya başlamış bir cilt görüntüsünün olması.
  • Ciltte pürüzsüz bir görüntü yerine daha pürüzlü bir görüntünün oluşması.
  • Ciltte sürekli oluşan nedeni olmayan kaşıntılar.
  • Kuru bir yapıya sahip olduğu için cilt derisinin sürekli soyuluyor olması
  • Hassas ve kuru bir yapıda olduğundan dolayı cildin kızarmış bir halde olması ve buna bağlı olarak kızarmış ve cilt tonu eşitliliğinin olmaması

“Kuru Cildi Nasıl Nemlendiririm?” Diye Soranlara Özel Günlük Bakım Rutini

Hassas ve kuru cilde sahipseniz eğer, günlük bakım rutinlerine çok dikkat etmeniz gerekebilir. Çünkü hassas ve kuru ciltler gün içerisinde fazla kuruluğa maruz kaldığından dolayı çok fazla pul pul dökülme sorunuyla karşı karşıya kalır. Buda cildin hastalıklı ve sağlıksız görünmesine sebep olur. Bu sebepten dolayı günlük cilt bakım rutinleriniz de olabildiğince nemlendirici özelliği olan su bazlı ürünler tercih etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kuru ve hassas cilt tipine sahipseniz eğer, ilk olarak cildinizi derinlemesine temizlerken aynı zamanda da nemlendiren doğal yağ formülüne sahip sabunlar ile cildi derinlemesine temizleyerek gözeneklerin temizlenmesini sağlamalısınız. Ardından  nemlendirici tonik ile cildi tekrardan temizleyip, cildin sebum oranını arttırmalısınız. Sonrasında kuru ciltler için üretilmiş maskeler ile cildin nem seviyesini yükselterek daha canlı ve sağlıklı bir görüntüye kavuşmasını sağlayın. Daha sonrasında ise, kuru ciltler için nemlendirici özelliklere sahip kremleri tercih etmeniz iyi olacaktır. Böylelikle kuru cilt için tercih ettiğiniz nemlendirici özellikli kremler, cildi yoğun nemlendirme özelliğine sahip olduğundan dolayı cildi besleyerek pul pul döküle sorununu da ortadan kaldıracaktır. Bu rutine ek olarak dışarı çıkarken güneşin zararlarından korunmak için, içeriğinde zengin yağların ve nemlendirici özelliğini barındıran güneş kremlerini tercih etmelisiniz. Böylelikle cildi güneşin zararlı ışınlarından korurken aynı zamanda da cildinizi kusursuz bir nem kazandırırsınız.