Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı OLGUN CİLT BAKIMI YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

OLGUN CİLT BAKIMI YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

588
0
OLGUN CİLT BAKIMI YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
OLGUN CİLT BAKIMI YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Olgun cilt bakımı tüm insanların bilmesi gereken bir bakım türüdür. Çünkü cilt türünüz ne olursa olsun 40 yaşından sonra cildiniz için olgun cilt sınıfına giriyor. Olgun ciltler aynı karma cilt gibi ya da diğer cilt modelleri gibi iyi bir bakım istemektedir. Olgun cilde sahip olan kişiler hem pürüzsüz hem de aydın bir cilde sahip olmak için normal bakımların biraz dışına çıkarak ciltleri ile ilgilenmelidir. Çünkü insanların ciltleri belli bir yaştan sonra değişim içerisine girer.

Olgun Ciltlerde Nasıl Değişimler Olur?

İnsanların yaşları ilerledikçe ciltlerde bazı değişiklikler meydana gelmeye başlar. Ciltler belli bir yaştan sonra nemini kaybeder ve incelmeye başlar. Özellikle incelmeler menopoz döneminde östrojen hormonunun vücutta azalmaya başlaması ile oldukça fark edilir. Olgun ciltlerde lekeler ve çizgiler artmaya ve eskisine göre çok daha belli olmaya başlar. Ayrıca ciltte bulunan kolajen üretimi azalmaya başladığı için ciltteki hücre yenilenmesi durma noktasına gelir. Bu durum da beraberinde kırışıklıkların oluşmasına sebep olur.

Olgun Ciltlerde Nasıl Değişimler Olur?
Olgun Ciltlerde Nasıl Değişimler Olur?

Olgun Cilt Bakımı Yapılırken Dikkat Edilecek Noktalar

Olgun cilt özellikleri yağlı ciltlerde ilerleyen dönemlerde daha belirgin olarak gözükmektedir. Ayrıca olgun ciltlerde kuruma ve elastikliği yitirme sıkça görülür. Aynı karma cilt bakımı için de kullanılan sıkılaştırıcı ve nemlendirici ürünler bu ciltlerin bakımı için kullanılabilir. Karma cilt bakımında yapılan adımları incelemek için “KARMA CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR VE NELERE DİKKAT EDİLİR?” yazımızı ziyaret edebilirsiniz!

Olgun ciltlerde temizleme işlemleri için yağ ve süt bazlı temizleme ürünleri kullanılmalıdır. Bu ürünler ile ciltte oluşmaya başlayan kurumalar önlenebilir. Ayrıca bu sayede cildin nemlenmesi de sağlanmaktadır.

Köpüren temizleme ürünleri olgun ciltler için kesinlikle önerilmez. Olgun ciltler hassas ve kuru olduğu için ölü hücreleri temizlemek ve arındırmak için kullanılan peeling ürünleri oldukça önemlidir. Bu ürünlerin asit oranı düşük olanları ve cildi kurutmayanları tercih edilerek bu işlemler rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ayrıca olgun ciltler için tonik kullanılması da oldukça önemlidir. Fakat kullanılan toniklerin alkol içermemesi son derece dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

AHA içeren tonikler olgun ciltlere son derece yararlı olacaktır. Diğer bir yandan bakım kremi kullanmadan önce cilde serum uygulamak son derece güzel etki bir ortaya çıkaracaktır. Serum cildin altına nüfus ederek cildin çok daha uzun bir süre genç görünmesini sağlayacaktır. Bunlara ek olarak serumlar kırışıklık, leke, matlaşma ve nem gibi pek çok sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Olgun cilt bakımı için ayrıca haftada en az bir kez yaşlanma karşıtı maskeler kullanılmalıdır.