Ana Sayfa Cilt Tipleri Yağlı Cilt YAĞLI CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

YAĞLI CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

272
0
Yağlı Ciltler İçin Bakım Rutini
Yağlı Ciltler İçin Bakım Rutini

Yağlı cilt diğer ciltler ile kıyaslandığı zaman bakımı biraz daha zorlu olan ve biraz daha uğraş isteyen bir cilt olarak dikkat çekmektedir. Yağlı ciltler denilince ilk olarak akla gelenler diğer ciltlere göre daha fazla parlama, normalinden daha geniş gözenekler, daha fazla siyah noktalar ve ara ara insanları rahatsız eden sivilcelerdir. İlk başta bu durumlar ile mücadele etmek insanları biraz korkutabilmektedir. Ama cilt bakımı konusunda insanların dikkatli hareket etmesi tüm bu sorunlardan kolayca kurtulmasını sağlayacaktır.

Yağlı Cilt Nasıl Özelliklere Sahip Olur?

Yağlı Cilt Nasıl Özelliklere Sahip Olur?
Yağlı Cilt Nasıl Özelliklere Sahip Olur?

Her cildin olduğu gibi yağlı ciltlerin de kendini belli eden bazı özellikleri bulunmakta. Yağlı ciltlerde de ilk dikkat çeken nokta Sebum’dur. Sebum yani cilt yağı bu ciltlerde diğer ciltlere göre daha fazla üretilmektedir. Nem dengesi, metabolizma hızı ve hormonlar cildin çok daha fazla cilt yağı üretmesine sebep olmaktadır. Cildin yağlanması da parlama ve genişleme gibi durumları ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca oluşan gözenekler yapılan makyaj ile dolabilir ya da içerisinde kir bulundurabilir. Bu nedenle makyaj temizliği de yağlı ciltler için oldukça mühimdir. Cilt tipinize uygun makyaj temizleme ürünlerine “EN İYİ MAKYAJ TEMİZLEME SUYU İÇİN ÖNERİLER” yazımızda sizin için seçtiklerimizden ulaşabilirsiniz!

Yağ Seviyesi Yüksek Olan Ciltlerin Bakımı

Yağ Seviyesi Yüksek Olan Ciltlerin Bakımı
Yağ Seviyesi Yüksek Olan Ciltlerin Bakımı

Cilt sağlığı açısından yağlı ciltlere özenle bir bakım yapılmalıdır. Aksi takdirde kullanılan bakım malzemeleri ciltleri daha kötü durumlara sokabilir. İlk olarak yağlı cildi olan kişiler kullanacakları her ürünün yağlı ciltlere özel olmasına dikkat etmelidir. Piyasada ayrıca cildin Sebum üretmesini engelleyecek ya da azaltacak ürünler bolca bulunmaktadır. Aynı şekilde ciltteki nem dengesinin düzene girmesi için satılan ürünler, cildin yağlanmasının önüne geçecektir. Yağlı cilt için ilk olarak kullanılması gereken ürünler cildin yağ üretimini azaltmasını sağlayacak ürünler olmalıdır.

Daha sonra ise yağlı ciltli kişiler diğer cilt bakım ürünleri arasından kendilerine en uygun olanları seçmelidir. Yağlı cildi olan kişiler bakım ürünleri kullanırken sıcak su kullanımından uzak durmalıdır. Çünkü sıcak su cildi kuruttuğu için ciltte daha fazla yağ üretimine sebep olacaktır. Piyasada çok fazla ürün olsa da önemli olan bu ürünlerin içerdikleridir. Yağlı ciltler hassas bir cilt çeşidi olduğu için, yağlı cilde sahip kişiler hafif formüllü ürünleri kullanmaları önerilmektedir.

Su, jel ya da losyon gibi basit formüller yağlı cilt sahiplerine kesin ve kolay bir çözüm sunacaktır. Bu ürünlerden farklı olarak alkol içeren pek çok cilt bakım ürünü piyasada bulunmaktadır. Alkol aynı sıcak suyun yaptığı gibi ciltte Sebum üretimini arttıracaktır. Alkol içeren cilt bakım ürünleri kesinlikle uzak durulması gereken ürünlerdir. Alkol ve sıcak su ile uygulanan yöntemler diğer tüm bakım ürünleri ile yapılan temizlemelerin etkisini yok edecektir.

Kuru cilt için olduğu gibi her cilt tipi için günlük su tüketimine dikkat etmek oldukça önemlidir. Günde en az 2 litre su içmeye dikkat edilmelidir.