Ana Sayfa Komedon Nedir? Komedon Aleti Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Komedon Nedir? Komedon Aleti Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Komedon Nedir?

Komedon nedir?
Komedon, ciltte oluşan küçük beyaz ya da siyah çıkıntılar olarak bilinir. Siyah ve beyaz noktalardan iltihaplı kistler oluşmasına komedon denilmektedir. Ciltteki fazla yağ üretimi ile komedonlar oluşabilir. Farklı farklı dereceleri olan komedon cilt problemi iki gruba ayrılıyor.Deri altında belirenlere kapalı komedon, deri yüzeyine daha yakın bir noktada ve içi beyaz dışı ise siyah renkli olanlara ise açık komedon olarak adlandırılır.

Komedon Nasıl Görünür?

Komedonların görünümleri, sivilceden daha küçük ve pürüzlüdür. Siyah nokta ya da sivilce gibi sıkıldığında deriden dışarı çıkmaz. Komedonların içleri sert olur. Komedonlar genellikle ciddi bir sağlık soruna işaret etmez. Fakat yüzdeki bakteriler komedonun içine girdiğinde kıl kökü iltihaplanması olabilir.

Komedon Neden Olur?

Komedon neden olur?
Komedonların oluşma nedeni; kask veya sırt çantası takarken oluşan sürtünmedir. Bunların yanı sıra hava kirliliği, nemli bir bölgede yaşamak, gözlük kullanmak, stres, elini sürekli cildine götürmek, ilaç kullanımı ve genetik etkenler cildinde komedon oluşumuna yol açabilir.

Komedon Aleti Nedir, Nasıl Kullanılır?

 

Siyah nokta ya da beyaz noktalar, ölü deri hücreleri ve sebumla dolu küçük bir gözeneklerdir. Ölü deri hücreleri ve yağlar havaya çarptığında oksitlenir ve dolayısıyla renkleri siyaha döner. Bunları ortadan kaldırmak için komedon aletinden yararlanılmaktadır. Bu alet kullanılırken çok dikkatli olunmalıdır.

Komedon aleti, yuvarlak bir tepesi olan küçük aletlerdir ve siyah noktaya biraz hafif bir baskı uygulayabilir. Komedon kullanmaya başlamadan  önce, aleti temizleyin ve gözenekleri açmak için sıcak bir düş alın. Aleti, siyah nokta ve sivilcelerin üzerine hafifçe bastırın ve siyah noktaları temizleyin.