Ana Sayfa Bakım Cilt Bakımı Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

108
0
hamilelik_lekeleri_nerede_olur_

Kadınlar hamile kaldığı zaman hormonal değişimler sebebiyle ciltlerinde değişimler yaşanır. Hamilelik sürecinde yaşanan bu değişimlerin en rahatsız edicisi olan ciltte lekelenmelerin oluşmasıdır. Hamilelikte cilt lekeleri, doğumdan sonraki 1 sene içerisinde kendiliğinden gitmektedir. Bu süre içerisinde kadınlar hamilelikte oluşan cilt lekeleri için ne yapmalı? Bu yazımızda hamilelik sürecinde oluşan cilt lekeleriyle ilgili bilgilenebileceksiniz. İyi Okumalar!

Hamilelik Lekeleri Neden Oluşur?
hamilelik_lekeleri_

Hamilelik lekeleri her kadında oluşan bir durum değildir. Bunu etkileyen bazı faktörler arasında genetik yapı, beslenme alışkanlıkları, gebe öncesinde kullanılan doğum kontrol hapları, açık tenli ise güneşe fazla maruz kalması gibi durumlar hamilelik lekelerinin oluşmasına neden olabilir.

Hamilelikte Ciltte Lekelenme Ne Zaman Olur?

Hamilelik lekeleri hamileliğin ilk 3 aylık döneminde artmaya başlayıp, son 3 ayda daha belirgin hale gelir. Bunun nedeni hamilelik sürecinde salgılanan östrojen veprogesteron artması sonucunda hafif kahverengimsi lekeler meydana gelir. Hamilelik lekelerini etkileyen bir diğer etkende güneşin zararlı UVA ışınlarıdır. Hamilelik sürecinde salgılanan hormonlar nedeniyle cilt daha hassas ve dış etkilerden daha kolay etkilendiği için güneşin ışınları hamilelik lekeleri oluşturabilir.

Hamilelik Lekeleri Nerede Olur?

Hamilelik sürecinde yaşanan hormonal değişimler nedeniyle ciltte oluşan hamilelik lekeleri, yüz, göğüs arası, boyun ve kolların dış yüzeyinde ortaya çıkabilir. Bu lekeler doğumdan sonraki bir sene içerisinde kendiliğinden geçmesinin yanı sıra bazı lekeler kalıcı olabilir.

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri İçin Ne Yapmalı?

hamilelik_lekeleri_icin_dogal_maskeler_

Hamilelikte meydana gelen cilt lekelerinin bir sene içerisinde kendiliğinden ortadan kaybolduğunu söylemiştik. Peki ya kalıcı hale gelen hamilelik lekeleri için neler yapılmalıdır? Dermatolog doktor tarafından verilen kremler ve doğal ürünler sonucunda geçmeyen hamilelik lekelerine, lazer tedavisi, kimyasal peeling, PRP tedavisi, leke mezoterapisi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu şekilde hamilelik lekeleri yok edilir.

Hamilelik Lekeleri Oluşması Nedeniyle Güneşe Çıkılır Mı?

hamilelik_lekeleri_gunes_zararli_mi_

Hamilelik sürecinde hormonal değişimler yaşandığı için vücut bağışıklığını güçlendirmek için güneşten alınan D Vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Hamile kadınlar hamilelik lekelerinin oluşmasından korkuyorlarsa güneş kremi kullanarak her gün en az 20 dakika güneşten faydalanabilirler.

Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer?

 

Hamilelik sürecinde hamilelik lekelerinin ilk görüldüğü an da kadınlar bundan rahatsız olduğu için hamilelik lekeleri nasıl geçer sorusunu araştırmaya başlıyor. Hamilelik kadar hamilelikte cilt lekeleri de normal bir durumdur. Hamilelik lekelerinin doğumdan sonraki bir yıl içerisinde kaybolduğunu belirtmiştik. Hamilelik lekelerini daha hızlı geçirebilmek için hamilelik lekeleri için doğal maskeleri sizler için derledik.

Hamilelik Lekeleri İçin Doğal Maskeler

Maydanoz Suyu Maskesi
hamilelik_lekeleri_icin_dogal_maskeler_maydanoz_

İçeriğinde bulunan antibakteriyel ve anti mantar özelliği sayesinde maydanoz, ciltte oluşan akne, sivilce, lekelenmeleri giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca maydanoz çinko bakımından zengin içeriğe sahip olduğu için cildi yenileyip, kızarıkları da yok ediyor.

Maydanoz Suyu Maskesi İçin Gereken Malzemeler

2 demet maydanoz

1 yemek kaşığı limon suyu

3 tatlı kaşığı bal

Maydanoz Suyu Maskesi Yapılışı ve Uygulanışı

Öncelikle maydanozları katı meyve sıkacağı veya ev robotu kullanarak suyunu çıkarın. Ardından içine limon suyunu ve balı ekleyip yeniden karıştırın. Hazırladığınız kürünüzü bir tabağın içine koyup buzdolabı içerisinde 1 saat bekletin. Bu maskeyi hamilelik lekelerinin olduğu bölgelere sürdükten sonra 20 dakika bekletin. Ardından maskeyi ılık su yardımıyla durulayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 2 gün düzenli şekilde kullanımı ardından hamilelik lekelerinde gözle görülür bir azalma meydana gelecektir.

Çilek Maskesi

hamilelik_lekeleri_icin_dogal_maskeler_cilek_

Ciltte oluşan cilt rahatsızlığının giderilmesinde ilk akla gelen ürün olan çilek, folikasit özelliği sayesinde hücre yenilenmesini artırıp, ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca çilek cilt tonunu dengeleyip, hamilelik lekelerinin ve güneş lekelerinin giderilmesinde etkili olur.

Çilek Maskesi İçin Gereken Malzemeler

5 adet çilek

2 tatlı kaşığı limon suyu

Çilek Maskesi Yapılışı ve Uygulanışı

Bir kasenin içine koyduğunu çilekleri çatal yardımıyla iyice ezin. Ezdiğiniz çileğin üzerine limon

suyunu ekledikten sonra yeniden çatalla karıştırın. Hazırladığınız çilek maskesini hamilelik lekelerin olduğu yüz hariç diğer bölgelere yedirerek sürün. Hamilelik lekelerinin olduğu bölgeye uyguladığınız çilek maskesini 20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz. Haftada bir gün kullandığınız çilek maskesi ile hamilelik lekelerinde gözle görülür bir azalma meydan geldiğini fark edebileceksiniz.