Ana Sayfa Bakım Hamilelikte Oluşan Karın Çatlakları Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Oluşan Karın Çatlakları Nasıl Önlenir?

125
0
hamilelik_catlaklari_nedir_

Bir kadın için en özel dönemlerden birisi de hamileliktir. Yaşadığı bu hamilelik sürecinde cildinde bazı olumsuz durumlar görülebilir. Ciltte oluşan olumsuz durumlardan birisi de doğum sonrasında kalıcı halde olan gebelik çatlaklarıdır. Hamilelik çatlaklarının görüldüğü andan itibaren nemlendirici krem, çatlak önleyici krem ve yaşantıda yapılacak değişiklikler ile çatlakların derinleşmesi önlenebilir. Hamilelik sürecinde görülen çatlaklar nedir? sorusu ile başlayacağımız yazı ile gebelik çatlakları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. İyi Okumalar!

Hamilelik Çatlakları Nedir?
hamilelik_catlaklari_nasil_gecer_

Hamilelik sürecinde genetik faktörler, kilo alımı gibi nedenlere bağlı olarak cilt üzerinde pembe, mor renkte oluşan kalıcı çatlaklardır. Hamilelik çatlakları hamile kadınlar arasında yaygın olarak görülebilen bir durumdur.

Hamilelikte Çatlak Oluşumu Ne Zaman Başlar?
hamilelik_catlaklari_kalici_mi_

Hamilelik sürecinde karın bölgesinde oluşan çatlaklar gebeliğin üçüncü ayında başlar. Gebeliğin üçüncü 3 ayından sonra artmaya başlayan çatlaklar gebeliğin 6 ayından sonra kırmızı renkli derin çatlaklar haline gelir. Bunun nedeni kilo alımı nedeniyle bağ dokusunun gerilmesidir. Gerilen bağ dokusu çatlakları meydana getirir.

Hamilelikte Çatlaklar Hangi Bölgede Oluşur?

Gebelik sürecinde meydana gelen çatlaklar yoğun olarak karın bölgesinde oluşmasının yanı sıra göğüs, kalça, bacak, bel ve sırt bölgelerinde de görülebilir.

Hamilelikte Çatlak Belirtileri Nelerdir?
hamilelik_catlaklari_ne_zaman_baslar_

Gebelik sürecinde meydana gelen çatlakların belirtileri arasında deride gerilme, kaşıntı, dökülme yer almaktadır. Bu belirtiler görüldüğünden itibaren nemlendirme ve yaşantıda yapılacak değişimler sonucunda çatlakların derinleşmesi engellenebilir.

Hamilelikte Çatlak Oluşmasının Nedenleri?

Hamilelik sürecinde vücutta yaşanan değişimler arasında çatlaklar bulunmaktadır. Bu çatlaklar doğum sonrasında da kalıcı hale gelebilir. Gebelik sürecinde meydana gelen çatlakların nedenleri arasında genetik faktörler, kontrolsüz kilo alımı, ikiz veya üçüz gebelik, annenin cilt yapısı, anne karnındaki bebeğin kilolu olması görülebilir.

Hamilelik Çatlakları Ne Zaman Geçer?

Hamilelik sürecinde meydana gelen çatlakların çoğunun kalıcı olmasının yanı sıra bazı çatlaklar doğumdan sonra ki bir sene içerisinde kendiliğinden yok olmaktadır. Doğumdan sonra doktor gözetiminde yapılan tedavi sonucunda çatlakların olduğu bölgede hücrelerin yenilenmesi sonucunda kırmızı renkli çatlaklar ten rengine uyumlu olacak şekilde azaltılır.

Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer?

Gebelik sürecinde oluşan çatlaklar doğumdan sonra kalıcı halde kalmasına rağmen uygulanan tedavi sonucunda rahatsız edici kırmızı, mor, pembe rengi zamanla renk değiştirerek beyaz, gümüş rengine dönüşmesi sağlanır. Çatlakların görülmeye başlandığı ilk zamanlarda çatlak önleyici kremler, nemlendirici kremler, yeteri miktarda su alımı, beslenmede değişiklikler yapılarak çatlakların derinleşmesi önlenebilir.

Hamilelik Çatlakları Doğal Yöntemler

Şeker Maskesi

seker_gebelik_catlaklari_

Ciltte oluşan ölü hücreleri doğal yollardan atmaya ve yeni hücrelerin oluşmasına yardımcı olan şeker, gebelik sürecinde oluşan çatlakların derinleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Şeker Maskesi İçin Gereken Malzemeler

Bir yemek kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı limon
Bir tatlı kaşığı badem yağı

Şeker Maskesi Yapılışı ve Uygulanışı

Malzemeleri bir kap içerisine ekledikten sonra iyice karıştırın. Hazırladığınız şeker maskesini gebelik çatlaklarının olduğu bölgeye bir sünger veya fırça yardımıyla masaj yaparak uygulayın. Uyguladıktan sonra 10 dakika bir bekleme süresinin ardından ılık su ile durulayabilirsiniz. Düzenli kullanım sonrasında çatlak bölgesinde hücre yenilenmesi sayesinde çatlaklarda yavaşlama gözleyebilirsiniz.

Patates Suyu Maskesi

patates_suyu_gebelik_catlak_

İçerisindeki aminoasitler, antioksidan sayesinde cilt lekelerini, yara, kızarıkları önlemeye yardımcı olan patates cildi ölü hücrelerden arındırarak yeni hücrelerin oluşmasına katkı sağlar.

Patates Suyu Maskesi İçin Gerekli Malzemeler

1 orta boy patates
1 tatlı kaşığı limon
2 tatlı kaşığı hint yağı

Patates Suyu Maskesi Yapılışı ve Uygulanışı

Doğradığınız patatesi katı meyve sıkacağına ekledikten sonra suyunu çıkarana kadar karıştırın. Hazırlanan patates suyunu bir kap içine ekledikten sonra limon ve hint yağını da ekleyip, karıştırın. Hazırladığınız maskenizi gebelik çatlaklarının olduğu bölgeye fırça veya sünger kullanarak masaj yaparak uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Düzenli olarak kullandığınız maske sayesinde gebelik çatlaklarının olduğu bölgede hücre yenilenmesi sayesinde çatlaklarda azalma meydana geldiğini fark edeceksiniz.