Ana Sayfa Uncategorized Üzüm Çekirdeği Yağı’nın Faydaları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeği Yağı’nın Faydaları Nelerdir?

30
0

 

Doğal içerikler arasında son yılların ön plana çıkan özlerinden biri de üzüm çekirdeği yağı oldu! Cilt bakım rutini gün geçtikçe elzem bir hal almaya başladı. Çevresel etkenler, hava kirliliği, beslenme rutini vb gibi faktörler cilt bakım rutinlerinin yeniden yapılandırılması ihtiyacını ortaya çıkarttı. Bu süreçte doğal yağlar ve uçucu yağlar bakım rutinlerinin olmazsa olmazları arasında yer almaya başladı. Bu doğal yağlardan biri de Üzün çekirdeği yağı oldu.

Üzüm çekirdeği yağı, günümüzde birçok bakım ürünün de içerisinde yer alıyor. Saç bakımında, cilt bakımında ve vücut bakımında oldukça etkin olan bu doğal yağ, faydalarıyla da kullananların tekrar tercih sebebi oluyor. Bu yazımızda sizler için üzüm çekirdeği yağının yararlarını inceledik. İyi okumalar!

 

Üzüm Çekirdeği Yağı’nın Yararları Nelerdir?

 

1- Cildi besler ve nemlendirir.

 

Hafif ve yatıştırıcı özelliklere sahip üzüm çekirdeği yağı faydalarından en önemlisi, cildi beslemesi ve nemlendirmesidir.  Cilt dokusu tarafından hızlıca emilebilen bu doğal yapılı yağ, düzenli olarak kullanıldığında cildin nem ihtiyacını karşılamaya ve kurumuş yapıda olan cildin sağlıklı formuna kavuşmasına yardımcı olur.

 

2- Cildin sebum dengesini dengeler ve düzenler.

 

Sebum, cildin yağ dengesini sağlayan önemli maddelerden biridir. Sebumun az salgılanması cildin kurumasına ve yaşlanma belirtilerinin daha da belirgin olmasına neden olacağı gibi, fazla salgılanması akne oluşumuna yol açar. Bu nedenle cildin sebum dengesinin düzenlenmesi oldukça önemlidir. Üzüm çekirdeği yağı, cildin sebum dengesini kontrol etmek adına işlevsel yağlardan biridir. Üzüm çekirdeği yağı içeriğindeki zengin vitamin ve omega kaynaklarıyla gözeneklerin temizlenmesini; sivilce ve siyah nokta oluşumlarının azalmasını destekler.

 

3- Ciltte oluşan lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

 

C vitamini ve E vitamini bakımından zengin olan üzüm çekirdeği yağı, cilt tonunun eşitlenmesine ve lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Aknelerin cilt dokusunda oluşturduğu izlerin görünümünü azaltır. Cilt beyazlatma konusunda da etkin faydaları olan üzüm çekirdeği yağını renk eşitsizliklerini düzenlemek için tercih edebilir ve cilt bakım rutininizde kullanabilirsiniz.

 

4- Cildi dolgunlaştırır ve sıkılaştırır.

 

Antioksidan özelliklere sahip olan üzüm çekirdeği yağı, içerdiği linoleik asit ve omega kaynaklarıyla cildin elastikiyetini artırarak cildin sıkılaşmasını sağlar. Dolayısıyla yaşlanma belirtilerine de karşı savaşan bu yağ, ince çizgilerin ve kaz ayaklarının da görünümünü azaltır.

 

5- Saçta kepek oluşumunu engeller.

 

Saç problemlerinin başında gelen kepek, saç derisinin pullanması sonucu oluşan bir problemdir. Bu problemin temeli de saç derisindeki hücrelerin yenilenmemesi bulunmaktadır. Üzüm çekirdeği yağı, saç derisindeki hücreleri arındırarak yenilenmesine destek olur ve kepek oluşumuna karşı etkili bir biçimde mücadele eder. Ölü hücrelerin saç dokusundan uzaklaşmasını sağlar.

 

6- Saç dökülmelerini minimalize eder.

Üzüm çekirdeği yağı saça etkilerinden bir diğeri de saç dökülmelerine karşı etkili olmasıdır. Değerli bileşenlere sahip bu yağ, saç tellerini güçlendirerek dökülmelere karşı mücadele eder. Pek çok saç şampuanın da içeriğinde bulunan üzüm çekirdeği yağını, saçlarınızı yumuşatmak ve ışıltı katmak için de kullanabilirsiniz.

 

Siz de %100 doğal üzüm çekirdeğinden elde edilen üzüm çekirdeği yağıyla rutinlerinizi yeniden yapılandırabilirsiniz!