Ana Sayfa Yaşam Yağ Yakımını Hızlandıran ve Kilo Vermeye Yardımcı Besinler

Yağ Yakımını Hızlandıran ve Kilo Vermeye Yardımcı Besinler

28
0

Vücutta  biriken ve zamanla pek de hoş olan ve istenilen bir görünüm sağlamayan yağlar, pek çok kişinin korkulu rüyası. Beslenme, bu konudaki en önemli belirleyici etken. Yağ yakıcı besinler tüketmek hem sağlıklı hem de daha planlı bir şekilde yağ yakmanızı ve dolayısıyla da fit bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır. “Yağ Yakımını Hızlandırmak ve Kilo Vermek İstiyorsanız Bu Besinleri Tüketmelisiniz” başlıklı bu yazımızda vücutta termojenik etki yaratan ve kilo vermenize yardımcı olan yağ yakıcı besinleri ele aldık.

Yumurta

Yumurtalar, protein deposu olan besinlerdir ve sebze ile beraber tüketildiğinde sağlıklı bir öğün oluşturmaktadır. Yapılan çalışmalar; sebzelerle birlikte hazırlanan kahvaltıda yumurta tüketmenin, kahvaltıda  karbonhidrat tüketenlerin iki katı kilo verdiğini göstermektedir. Kahvaltıda yumurta yemek, %65 daha fazla kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Tavuk Göğsü

Tavuk göğsü, vücut yağını azaltmanıza ve mevcut kas kütlesini korumanıza yardımcı olan bir besindir. Yüksek kaliteli protein kaynağı olan bu besin,  yüksek bir termojenik etkiye sahiptir. Tükettiğiniz tavuk göğsünün, sindirimi esnasında içerdiği kalorinin %30’unu yakarsınız. Kısacası, 300 kalorilik bir tavuk göğsü yerseniz sindirmek için yaklaşık olarak 90 kalori yakmış olursunuz.

Yeşil Çay

Yeşil çay çok fazla kafein içermese de, fincan başına yaklaşık olarak 25-50 mg kafein içerir. Yeşil çayın içerisinde metabolizmanızı hızlandırmak için bilimsel olarak kanıtlanmış epigallocatechin gallate bulunmaktadır. Bu durumda yeşil çay içmek yağ yakımınızı ve sindiriminizi hızlandıracaktır.

Aynı zamanda beyindeki norepinefrini destekleyen güçlü antioksidanlar içen bu çay; vücutta mevcut olan yağ hücrelerini parçalamak için sinyaller gönderir. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme rutini ile birlikte yeşil çay tüketmek yağları yakarak metabolizmanızı önemli ölçüde artırabilir.

Yulaf

Yulaf, sağlıklı liflerle doludur olan bir besin maddesidir. Tok tutma özelliğinin yanı sıra yulaf tüketimi, kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Hafif bir besin madde olması kolay sindirilmesini sağlar ve tokluk hissi yaratıyor olması da yulafı yağ yakımını hızlandıran ve kilo vermeye yardımcı olan besin maddeleri arasına sokmaktadır.

Tam Yağlı Yoğurt

Yoğurt tüketmek, kilo kaybını ve yağ yakımını ortalama olarak % 50-70 oranında hızlandırabilir. Yoğurtun tam yağlı versiyonlarını, özellikle de ev yapımı yoğurtları her gün yediğinizde kilo vermenize yardımcı olabilir. Tennessee Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, günde 3 porsiyon kalsiyum açısından zengin yoğurdun tüketilmesi, kilo kaybını önemli ölçüde artırdığı ortaya konulmuştur.

Kahve

Yağ yakımı takviyelerinin kafein içermesinin büyük bir nedeni vardır. Çünkü kafein, metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Sindirim sisteminin hızlı çalışmasına yardımcı olur. Tokluk hissinin arttırır ve açlık hissini bastırır. Bu sayede yemek yeme ihtiyacı ertelenir.

Ispanak

Ispanak, düşük kalorili bir besindir. Ispanakta bulunan antioksidanlar, kas yapısını güçlendirir ve iyileştirir. Yağ yakıcı besinler arasında en güçlülerden biri ıspanaktır. Vücudumuzdaki toksinler, kimyasallar ve kirleticiler ile mücadele etmek için önemli bir savaşçıdır.  Kalorisinin düşük olmasının yanı sıra, ıspanak lifte yüksektir ve bu da tam doyma hissini arttırmaktadır.